Recenzja Technologia

Opaska za grosze – Xiaomi Mi Smart Band 4C

Xiaomi dominuje na rynku taniej elektroniki użytkowej. Pozycję zdobywają nie tylko ceną, ale też jakością wykonania i zaskakującym wachlarzem inteligentnych urządzeń. Ostatnio używałem Xiaomi Mi Band 4C i to jest ich pierwszy produkt, który nie ma dla mnie sensu. Dlaczego?

Tańsza alternatywa

Mi Smart Band 4C, Xioami, recenzja, review
Xiaomi Mi Band 4C wygląda zupełnie inaczej niż wcześniejsze modele. Ma więcej ostrych kątów i wygląda bardziej męsko.

Mi Band 4C (znany także jako Redmi Band) to tasza alternatywa dla świeżego Mi Banda 5. Gdyby nie, wydawałoby się, permanentna wyprzedaż opaski, byłaby odpowiednikiem cenowym wychodzącego już Mi Banda 4. Oba produkty różni jednak nieco więcej niż jedna literka w nazwie. Są to zupełnie inne produkty, co widać już na pierwszy rzut oka. Posiadają zupełnie inny wygląd, podczas gdy Mi Band 4 jest zaokrąglony, Mi Band 4C ma więcej ostrych krawędzi i przez to wydaje się bardziej „męski”. Zwiększony rozmiar przekłada się na większy, ale gorszej jakości wyświetlacz i mniejszy czas działania na baterii w porównaniu do poprzednika. Można powiedzieć, że Mi Band 4C łączy w sobie odświeżony interfejs przypominający Mi Banda 5 z ceną Mi Banda 4. Z tego powodu zegarek wydaje się produktem bezsensownym. Mi Band 4C nie oferuje zupełnie nic ponad to, co oferował Mi Band 4, a o porównywaniu do Mi Banda 5 można zapomnieć.

Po prosu Mi Band

Mi Smart Band 4C, Xioami, recenzja, review
Mi Band 4C posiada wszystkie podstawowe funkcje pozostałych Mi Bandów. Brakuje tylko tych najnowszych z Mi Banda 5, jak mierzenie PAI i poziomu stresu.

Opaska przyszła w opakowaniu dokładnie takim samym jak kilka ostatnich Mi Bandów, jednak bez ładowarki. Opaskę ładuje się, bezpośrednio podłączając ją do gniazda USB za pomocą styków ukrytych w pasku. Po naładowaniu, które zajmuje około 2 godzin, możemy cieszyć się większością funkcji, które oferuje nam każdy inny Mi Band. Mamy śledzenie aktywności oraz snu, możliwość zmierzenia tętna, ustawienia stopera i minutnika. Poza tym mamy też powiadomienia o zbyt długim czasie bezruchu i ulepszony system powiadomień. Używając Mi Banda 4C, nie odczułem żadnych braków względem Mi Banda 4, jednak w Mi Bandzie 5 wprowadzono kilka fajnych bajerów, które byłyby łatwe w implementacji, a ich brak zaskakuje. Nie ma na przykład możliwości pomiaru poziomu stresu, czy ćwiczenia oddychania. Pomijając też konieczność instalacji aplikacji Xiaomi Wear (z tego, co się orientuję przewidzianej bardziej dla Amazfit, a nie Mi), Mi Band 4C wydaje się po prostu kolejnym Mi Bandem.

A więc dlaczego?

Mi Smart Band 4C, Xioami, recenzja, review
Już na pierwszy rzut oka widać oszczędności. Gorszy wyświetlacz i opaska niższej jakości. Do tego dochodzi też brak ładowarki w opakowaniu.

Mi Band 4C wydaje się kolejnym krokiem w zalewaniu rynku produktami marki Xiaomi. Cena opaski wynosi 50 złotych po obniżce ceny, co jest jej faktyczną ceną na rynku chińskim. Jest to niesamowicie niska cena jak za urządzenia, które jest tak dobre. Xiaomi stworzyło opaskę, która kosztuje tyle samo, co tanie podróbki prosto z AliExpress. Uważam jednak, że wypuszczanie tego produktu poza Azję i nadawanie mu globalnej nazwy Mi może pogorszyć postrzeganie marki Xiaomi przez klientów, ponieważ Mi Band 4C to produkt zdecydowanie gorszy niż reszta oferowanych produktów, stworzony po kosztach i z podrzędnych materiałów. Czuć to nie tylko używając wyświetlacza, który jest mniej wyraźny i wolniej reaguje na ruchy użytkownika, ale też widać to po braku ładowarki i paskach wykonanych z twardszej, mniej przyjemnej gumy.

Czyli brać, czy nie?

Mi Smart Band 5, Xioami, recenzja, review
Mi Band 4C nie jest konkurencją dla Mi Banda 5. Droższe urządzenie nadal pozostaje sprzętem flagowym Xiaomi.

Jest to dość trudne pytanie, na które jest dobrych wiele odpowiedzi. Masz Mi Banda 4, ale nie stać cię na Mi Banda 5? W takim razie trzymaj się z daleka od Mi Banda 4C, bo twoja „czwórka” jest po prostu lepsza. Zastanawiasz się nad kupnem Mi Banda 5, ale badasz jeszcze rynek? Przestań. Mi Band 5 to najlepsza opaska w tym przedziale cenowym. Jest on równie dobry co konkurencja w postaci na przykład FitBita i o wiele tańszy. Wszystko droższe zahacza już o wartości kilku tysięcy złotych. Mowa tutaj o produktach od Apple, Garmina i innych specjalistycznych producentów. Mi Band 4C jest więc produktem dobrym tylko dla jednej grupy użytkowników. Jeśli nie masz zbyt dużego funduszu, a chcesz mieć całkiem porządną opaskę, to Mi Band 4C jest dla ciebie. Zastanów się jednak, czy nie znajdziesz gdzieś tej dodatkowej stówy na Mi Banda 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *