Sprzęt Technologia Wpis Xbox Series S

Jak tego nie kupić? – Xbox Series S ujawniony

Microsoft właśnie ujawnił informacje dotyczące Xboksa Series S, uzupełnił nasze braki w wiedzy o Xboksie Series X i dał nam wszystkim sporo powodów do długich rozważań. Xbox Series S okazuje się niemalże dokładnie tym, co po nim oczekiwano, jednak dodatki pokazują, czym jest naprawdę! Aha, no i sprzedaż konsol rusza 10 listopada.

Specyfikacja nie imponuje, ale…

Xbox Series X, Xbox Series S
Xbox Series S został zaprezentowany. Będzie to malutka konsola, która dostarcza te same doświadczenia co Xbox Series X, ale w mniejszej rozdzielczości.

Xbox Series S ma być tym, czym dla Xboksa One X był Xbox One S All-Digital. Xbox Series S to bardzo kompaktowa konsola, która pozbawiona jest niemalże każdego zbędnego elementu. Nie ma chociażby napędu Blu-Ray, co na pewno nieco zmniejszyło koszt konsoli, ale także ma mniej pamięci RAM, mniejszy dysk SSD. Konsola będzie posiadać także procesor i kartę graficzną, które nie będą wymagały aż takiego chłodzenia, bo procesor, karta graficzna i RAM będą nieco wolniejsze. Sprawi to, że moc obliczeniowa konsoli wyniesie około 4 TFLOPS. Co to oznacza dla konsumenta? Xbox Series S będzie celował w odtwarzanie gier w jakości zbliżonej do Xboksa Series X, jednak w rozdzielczości do 1140p i 60 FPS, mogąc osiągać 120 FPS, zakładam, że w rozdzielczości 1080p. Oczywiście konsola nie posiada napędu, więc będzie trzeba korzystać tylko z gier w wersjach cyfrowych, z czym wiąże się ciekawa konsekwencja, ale o tym za chwilę.

Ale Xbox One X miał 6!

Xbox Series X, Xbox Series S
Xbox Series S może nie wygląda imponująco z zewnątrz i na papierze, ale wewnątrz znajduje się całkiem potężne urządzenie. Szczególnie jak na taką cenę.

Można się zastanowić w tym momencie, dlaczego w nowej generacji konsol dostajemy na starcie urządzenie, które jest teoretycznie słabsze od obecnej generacji? Xbox Series S będzie porównywalny z obecnym PlayStation 4 Pro, ale już słabszy od Xboksa One X. Dlaczego pomimo tego będzie lepiej radził sobie z grami? Ma to coś wspólnego z zegarami, prędkościami, dostrajaniem i podobnymi rzeczami, ale chyba jednym z najważniejszych elementów jest nowa architektura (Xbox Velocity Architecture) i sposób, w jaki konsola radzi sobie z rozpakowywaniem i przetwarzaniem danych. Sprawy są dość złożone i technicy Microsoftu nie chcą się za bardzo chwalić swoją bestią, ale warto zwrócić uwagę na to, że przepustka do nowej generacji, właśnie dzięki swojej mniejszości względem Xboksa Series X, będzie dość tania. Konsola powinna kosztować 1349 złotych za jednostkę, a oferować płynną rozgrywkę w 1440p, co stało się już chyba standardem wśród pecetowców.

Maszynka do Game Passa

Xbox Series X, Xbox Series S, specs, specyfikacja, Xbox Game Pass, EA Play
EA Play będzie dostępne za darmo w ramach Xbox Game Pass. Jeszcze więcej grania za dokładnie tyle samo.

Microsoft nie ukrywa za bardzo, że Game Pass to dobry biznes. Dość szybko sprawę podchwycili inni gracze na rynku, oferując między innymi gry na komórki w ramach abonamentu. Takie podejście klientów, i rosnąca popularność usług subskrypcyjnych wśród wszystkich użytkowników konsol, sprawia, że dość łatwo zauważyć, że Xbox Series S ma być głównie konsolą, która zapewni tanie wejście do ekosystemu Microsoftu i jest kierowana do nowych graczy lub tych, którzy aktywnie korzystają z usługi Game Pass. Jest to jeszcze bardziej oczywiste, jeśli zwrócimy uwagę na to, że wraz z zapowiedzią nowej konsoli, zapowiedziano dołączenie usługi EA Play do Game Passa, więc nie będzie trzeba dodatkowo płacić za gry od Electronic Arts. Zwiększa to pulę dostępnych gier do ponad 150 tytułów od Electronic Arts, Microsoftu i wielu partnerów programu. Za mało dowodów? Microsoft rozszerza dostępność Xbox All Access i abonament będzie dostępny u 12 dodatkowych partnerów, w tym w sieci Media Expert w Polsce. Na czym polega? Za skromne 99 lub 139 zł miesięcznie przez 24 miesiące (odpowiednio dla Xboksa Series S i X) będzie można ze sklepu odebrać konsolę wraz z subskrypcją Game Pass. Wydaje się to całkiem sporo i przyjdzie za konsolę ostatecznie zapłacić dużo więcej, ale jeśli nie stać nas na jednorazowy wydatek w wysokości 1349 zł, a przy okazji nie mamy gier, to Xbox All Access wydaje się idealnym rozwiązaniem. Za 100 złotych miesięcznie można się cieszyć nie tylko nową konsolą, ale także ogromną kolekcją gier. Dla kontrastu, wzięcie nowej konsoli Xbox Series S na raty na 20 miesięcy będzie kosztować około 65 złotych miesięcznie. Jeśli doliczy się do tego Game Pass, to wyjdzie kilka złotych drożej.

Ale ten design!

Xbox Series X, Xbox Series S, specs, specyfikacja
Design nowej generacji Xboksów może być polaryzujący. Jeden wygląda jak „lodówka”, a drugi jak cyklop.

Jedną z największych wad Xboksa Series X jest design. Rozumiem, że częściowo jest on podyktowany przez chłodzenie, ale w moim odczuciu konsola jest po prostu brzydka. Oczywiście nie znaczy to, że PlayStation 5 jest dla mnie ładne, bo wydaje się jeszcze bardziej odrażające. Design Xboksa One był taki sobie, ale miał odpowiednie proporcje. Design Xboksa One S i X był już za to dobry. Wyglądają jak konsola, pasują idealnie na półkę, albo za (pod) telewizor, mają wewnętrzny zasilacz i przyjemne, ostre krawędzie. Xbox Series X wygląda jak bliżej nieokreślony klocek. Xbox Series S wygląda znacznie lepiej, ma odpowiednie proporcje, ale kto pomyślał, że pomalowanie wywietrznika na czarno to jest dobry pomysł? Jestem pewien, że pierwszą przeróbką konsoli dla wielu purystów będzie przemalowanie pokrywy, żeby zamaskować czerń wywietrznika. Jest to jeden z elementów, którego osobiście nienawidzę i uważam, że jeśli konsola ma kolor, to najlepiej jeden. Jestem pewien, że wyjdą w 2021 roku piękne edycje limitowane, ale początkowy design jest po prostu zły.

Genialna oferta?

Xbox Series X, Xbox Series S, specs, specyfikacja, Xbox All Access
Xbox All Access pozwoli nam zakupić konsolę na raty wraz z Xbox Game Pass Ultimate. Ostatecznie zapłacimy jednak 1000 złotych więcej po 24 miesiącach.

Co trzeba zrozumieć w nadchodzącej generacji konsol, jest proste. Xbox Series S jest stworzony po to, żeby dorównać Xboksowi Series X pod każdym względem, poza rozdzielczością. Różnica w mocy obliczeniowej potrzebnej do wyświetlenia czegoś w 1080p lub 1440p i 4K jest ogromna, można więc nieco zmniejszyć prędkości, odjąć nieco RAMu i wsadzić do środka słabszą kartę graficzną i nadal uzyskać takie same wyniki. Xbox Series S wydaje się więc konsolą idealną dla osób, które nie mają telewizora, który wyświetli 4K. Bo wtedy, nawet jeśli kupimy Xboksa Series X, płacimy dodatkowe pieniądze za moc, której nie wykorzystamy. Muszę przyznać, że chyba nawet siebie przekonałem do Xboksa Series S. Okaże się już wkrótce.

tl;dr

  • Xbox Series S będzie kosztować $299 (1349 zł),
  • Xbox Series S ma dostarczyć gry w takiej samej jakości jak Xbox Series X, ale w mniejszej rozdzielczości,
  • Xbox Series S korzysta z Xbox Velocity Architecture i specjalnie opracowanego dysku SSD,
  • Xbox Series S nie będzie posiadać napędu,
  • Xbox Series S współpracuje ze wszystkimi dodatkami Xboksa One
  • Xbox Series S będzie korzystał z rozszerzeń dysku od Seagate
  • Xbox Series S będzie dostępny w programie Xbox All Access w Media Expert

Specyfikacja techniczna

Xbox Series X, Xbox Series S, specs, specyfikacja

Aktualizacja 10/09/2020: zmieniono ceny na oficjalne polskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *