Gra Replay

Wprowadzenie do „Replay”

Replay

Okazało się, że odkąd mam mojego laptopa od Xioami, to mam wielką chęć zagrania w stare gry, w które niegdyś grałem na moich komputerach stacjonarnych. Doszedłem do wniosku, że będzie to dobra okazja, żeby napisać kilka słów o starych gach, tych mniej lub bardziej znanych, ale tylko takich, w które grałem.

Jak stare jest stare?

Rzecz jasna muszą być jakieś zasady, bo jak określać grę, która jest stara? Doszedłem do wniosku, że określanie starości na podstawie generacji konsol nie jest dobrym kryterium. Każda generacja trwa kilka lat, a przeskok między początkiem (np. Call of Duty 2) a końcem generacji (Battlefield 4) jest wielki. Potrzebowałem czegoś bardziej wymiernego, więc wybór padł na wiek. Do zagrania klasyfikuje się każda gra, która jest dostępna na jednej z platform sprzedażowych, jak GOG, Steam, Humbe Bundle, etc., oraz ma co najmniej 20 lat. Na chwilę obecną są to gry wydane maksymalnie w 1999 roku, więc na pewno nie znajdzie się tutaj nic na tyle nowego, żeby o tym pamiętać. Jednocześnie nie planuję zajmować się przeróbkami gier, a także klasykami gatunku, w które nadal się gra, takimi jak Duke Nukem 3D, czy Wolfensetin, ale jednocześnie dopuszczam części serii gier, które nie zyskały wielkiej popularności.

Przykłady gier

  • Delta Force (1998)
  • Anno 1602 (1998)
  • Warcraft II (1995)
  • The Neverhood (1996)
  • Need for Speed III (1998)
  • Carmageddon (1997)
  • Tomb Raider (1996)
  • Panzer General II (1997)
  • Commandos: Behind Enemy Lines (1998)

Nadzieje

Niestety większość gier, które przychodzą mi od razu na myśl została wydana znacznie później, a większość przypada na lata 2002 i 2003, więc nie będzie to seria bogata we wpisy. Nie będą to też recenzje, raczej nostalgiczne wspomnienia gier i sprawdzenie, czy da się jeszcze w nie grać, bo już mam kilka takich gierek za sobą i o ile Operation Flashpoint jest nadal dobrą, choć dość specyficzną grą, to są tytuły w które pod koniec drugiej dekady, i wchodząc powoli w trzecią, po prostu nie da się grać. Czasami z przyczyn związanych ze zmianami sprzętowymi, a czasami tylko dlatego, że były to po prostu złe gry. Flashpoint, Red Faction, Army Men RTS i Commandos 2 muszą jednak chwilę jeszcze poczekać i zrobić miejsce nieco starszym grom, w które grałem jako jedne z pierwszych. Pamiętam, że grałem w Gruntz. Pamiętam, że grałem w Bow and Arrow, ale części już zapewne się nie da rozszyfrować. Czym było tajemnicze motory.exe…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.