Gra World of Tanks

World of Tanks – urodzinowe Te-Ke, czyli darmowy garaż

Te-Ke World of Tanks

Grając sobie moim Leichttraktorkiem, sprawdzając jaką w zasadzie ma broń, jak się sprawuje w walce z T22 Prototype trafiłem do walki z czołgami drugiego poziomu i spotkałem dużą liczbę Te-Ke, które były prezentem na czwarte urodziny World of Tanks na konsolach. Zbyt szybko go zniszczyłem i dało mi to do myślenia.

No i rozgrzałem silnik. No i ruszyłem w bój. No i jestem nieco zmieszany. Te-Ke to czołg dość nietypowy. Nietypowy, bo wydaje mi się, że jest gorszy od dosłownie każdego czołgu drugiego poziomu, a nawet od części czołgów startowych. O ile większość maszyn premium ma coś do zaoferowania, jeśli chodzi o charakterystykę jezdną, oręż, czy pancerz, to Ashigaru Te-Ke jest gorszy nawet od Type 95 Ha-Go, o wersji Ke-Nu, która ma wieżyczkę Type 97 Chi-Ha już nie wspominając. Te-Ke ma dokładnie taką samą armatę – 37-milimetrowe działo Type 98 – jednak charakteryzuje się mniejszą szybkostrzelnością, dłuższym czasem celowania, chociaż z drugiej strony działo w Te-Ke jest nieco bardziej celne, ponieważ celność na 100 metrach wynosi 0,4 m, a celność Ha-Go 0,44 m.Jedyny inny plus, który nie ma bezpośredniego wpływu na rozgrywkę to prędkość maksymalna, która jest o 2 km/h większa przy Te-Ke.

A reszta? Reszta czołgu to nieco śliska sprawa. Reszta czołgu to pancerz, który równie dobrze mógłby zostać wykonany z papieru. W najgrubszym miejscu posiada delikatnie pochylony pancerz, jednak przebije go nawet pocisk z najniższą penetracją w grze. Ashigaru Te-Ke ma pancerz kadłuba grubości 12/10/8, a wieży 12/10/10. Uśredniony (z wartościami zaokrąglonymi w dół) pancerz czołgów pierwszego poziomu to natomiast 16/15/13 dla kadłuba i 16/16/14 dla wieżyczki. Oznacza to, że jedynymi czołgami, które są w którymkolwiek miejscu gorzej opancerzone są Kolohousenka i T1 Cunningham, co wydaje się być żałosne. Ale spójrzmy na czołgi premium 2 poziomu. T1E6-X posiada lepszy pancerz i szybkie działo, T2 Light jest dwa razy szybszy i lepiej opancerzony, Pz.Kpfw II Ausf. D może robić kółka wokół Te-Ke. Nawet darmowy Tomte L-60 jest ciekawszą opcją, nie mówiąc już o innych darmowych pojazdach jakich uświadczyliśmy.

Te-Ke World of Tanks
Cały pancerz Te-Ke to jeden wielki słaby punkt

Moja konkluzja jest taka. Dostaliśmy czołg wybitnie podrzędny. Reszta darmowych czołgów, które dostaliśmy w przeciągu lat była naprawdę dobra. Blitzen morduje wszystko o poziom wyżej od siebie. T1E6-X1 i T1E6-PS są boskimi czołgami na drugi poziom, bo łączą dobry pancerz z potężnym działkiem, z którego niejednokrotnie wystarczy jedna, czy dwie serie, żeby zniszczyć czołg. Te-Ke to czołg, które nie może się oprzeć T7, czyli czołgowi, który jest wyposażony tylko i wyłącznie w karabin maszynowy. A zarówno półcalowy karabin maszynowy, jak i każde działko automatyczne przerażają mnie w Te-Ke. Kilka razy zdarzyło się, że mój czołg stał w środku bitwy, bo cała załoga została wybita. Gdyby pancerz był grubszy, to problemu by nie było, ale penetracja T7 wynosi tylko 27 mm, a nawet Type Ho i Hotchkiss mle. 1930 na wyposażeniu różnych czołgów od Renault nie miałyby problemu z 12-milimetrową płytą Te-Ke.

Te-Ke World of Tanks
Załoga mojego Te-Ke nie przetrwała pierwszego spotkania z automatycznym Panzerem

A więc co z tym Te-Ke? Moim zdaniem do kosza. Ja oczywiście go zatrzymam jako czołg kolekcjonerski, ale mam jeszcze sporo miejsca w garażu. Dla większości z was, zapewne lepiej będzie służył jako darmowe miejsce garażowe. Swoją drogą, to nie powinien być czołg premium II poziomu, za to powinien być pierwszym czołgiem premium I poziomu. Może wtedy byłby w stanie nawiązać walkę przynajmniej z lżejszymi czołgami tego poziomu.

A ponieważ Te-Ke to prezent urodzinowy, to tutaj macie małe podsumowanie 4 lat World of Tanks na konsolach. Liczba map robi wrażenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.