Gra Poradnik

Wierzchowiec (Mount) w The Elder Scrolls Online

Przemieszczanie się jest ważną rzeczą w każdym MMORPG. Aby ułatwić graczom długi podróże, często stosuje się punkty szybkiej podróży, jednak nie zaprowadzą ona nas wszędzie tam, gdzie chcemy. Tutaj pomogą „mounty” lub po naszemu „wierzchowce”. The Elder Scrolls: Online ma ich całą masę. Ale jak je zdobyć? Jak zmienić? Co one dają?

Czym są mounty?

The Elder Scrolls Online, mount, wierzchowiec
Wierzchowce w ESO pozwalają nam przemieszczać się nieco szybciej i nieść ze sobą nieco więcej przedmiotów. Niestety nie można walczyć wierzchem.

Mounty są różnego rodzaju wierzchowcami, które pomogą nam w transporcie dóbr i podróży. Niestety w ESO nie da się walczyć wierzchem. Deweloperzy dali nam możliwość wskoczenia na grzbiet stworzeń takich jak konie, nieumarłe konie, kotki, niedźwiedzie, wielbłądy i kilka innych. Mounty są jednak nie tylko w grze dla wyglądu. Raz na 20 godzin możemy je trenować poprzez… Cóż, nakarmienie biedaka. Zwiększy to jedną z wybranych cech. Możemy poprawić udźwig wierzchowca, ale też jego prędkość i wytrzymałość. Wierzchowce będą dzięki temu genialną pomocą podczas długich zadań i pozwolą nam pokazać się w miastach. Niektóre zwierzaki są naprawdę imponujące, a zawsze lepiej wyciągnąć wierzchowca, niż małego, nic niedającego peta.

Jak je zdobyć?

The Elder Scrolls Online, mount, wierzchowiec
Stadnina oferuje konie w nierozsądnych cenach i bardzo przystępny trening raz na 20 godzin. Tylko 250 Septimów.

Są trzy zasadnicze sposoby zdobycia wierzchowca. Pierwszym jest zakup go za walutę premium (Crown). Najtańszy mount zakupiony w ten sposób będzie kosztował nas 900 Koron, czyli około 40 złotych, a cena za najdroższego to około 175 złotych. Istnieje też możliwość wymienienia innego typu waluty – Crown Gems – którą dostajemy w zamian za posiadane już przedmioty z lootboksów (Crown Crate). Jest to najmniej ekonomiczny sposób zdobycia zwierzaka.

Drugim sposobem jest po prostu zapłacenie za niego złotem w stajni. Stajnie znajdują się na zewnątrz większości dużych miast i oferują różne usługi związane z mountami. Niestety, jeśli chcemy kupić konia, to przyjdzie nam zapłacić za niego 42 700 Septimów. Nie jest to mało pieniędzy i mimo tego, że nie wydamy na to ani złotówki, to konie, które możemy dostać, nie są szczególnie ładne, ani nie są lepsze od tego, który możemy zdobyć w kolejny sposób.

Dla nowego konta mounty odblokowują się po osiągnięciu 10 poziomu. Gdy dobijemy do niego i postanowimy zyskać poziom, jedną z nagród będzie koń. Koń Sorrel, bo o nim mowa, nie jest piękny, nie budzi strachu, ani zachwytu. Jest po prostu praktycznym pomocnikiem i przydatnym narzędziem.

Dobrą okazją na zdobycie unikatowego mounta jest też zakup jednej z licznych edycji kolekcjonerskich ESO. Każda z nich dostarcza jakiegoś pupila i jakiegoś wierzchowca. Najnowsza – The Elder Scrolls: Online – High Isle – dostarcza nam mounta o nazwie Palefrost Elk, a wcześniejsza – Blackwood – dawała nam Battlefield Nightmare Senche. Za taką przyjemność przyjdzie nam zapłacić od 150 złotych wzwyż, jednak kupienie edycji kolekcjonerskiej daje nam nie tylko mounta. Dostajemy też dostęp do wcześniejszych rozdziałów gry, pupila, ubrania, emotki i memento.

Co daje wierzchowiec w ESO?

The Elder Scrolls Online, mount, wierzchowiec
„Umiejętności” jazdy/trening wierzchowca można wykupić także za inne waluty niż Septimy. Jest to opcja dla osób, które nie mają czasu.

Korzyści płynące z posiadania mountów w ESO są całkiem duże, a ich wartość wzrasta wraz z treningiem wierzchowca. Trenować możemy jedną z trzech cech, płacąc 250 Septimów. Trening możemy wykonać co 20 godzin. Stajnia oferuje szkolenie wierzchowca w udźwigu, wytrzymałości i prędkości. Zaczynamy od poziomu 0, a możemy osiągnąć maksymalnie poziom 60. Każdy punkt w prędkość wierzchowca daje nam 1% bonusu do prędkości. Każdy punkt w wytrzymałość dodaje jej 10% do bazowej wartości. Natomiast każdy punkt w udźwig, dodaje nam 1 punkt do udźwigu postaci. Punkty są przypisywane do postaci, co weszło w życie z aktualizacją 1.6.6 w 2015 roku. Od niedawna można także kupić lekcje jeździectwa w zamian za punkty wyzwań codziennych i cotygodniowych. Koszt zakupu jednej księgi to 360 punktów.

Jak zmienić mounta?

The Elder Scrolls Online, mount, wierzchowiec
Mounty są przypisane do konta, więc nie trzeba się obawiać tego, na której postaci odbierzemy nagrodę, prezenty czy nasz zakup.

Obecnie każdy wierzchowiec są przypisane do konta. Oznacza to, że każda z postaci korzysta z tej samej puli wierzchowców. Natomiast z uwagi na to, że trening jeździecki jest przypisany do postaci, to mounty możemy zmieniać do woli. Jak to zrobić? Musisz odpalić menu postaci i przejść ścieżkę:

Collections -> Collections -> Mounts

Tutaj znajdziesz listę rodzajów mountów, które są dostępne w grze, a te dostępne dla ciebie, będą wyszczególnione w kolejnym menu wraz z krótkim opisem mounta.

Jak przywołać mounta?

The Elder Scrolls Online, mount, wierzchowiec
Sposób przywołania wierzchowca nie jest oczywisty, ale jeśli raz się o nim dowiemy, to szybko da się zapamiętać. Wierzchowce są przydatne, chociaż bardziej pasywnie niż aktywnie.

Aby przywołać mounta, należy przypisać go, jako aktywnego wierzchowca w menu Kolekcji. Aby przywołać przypisanego mounta do siebie, należy przytrzymać przycisk VIEW (Xbox), H (PC) lub panel dotykowy (PlayStation). Wierzchowiec może być przywołany w większości lokacji, jednak nie we wszystkich, o czym zostaniemy poinformowanie odpowiednim komunikatem, gdy przywołanie wierzchowca nie będzie możliwe.

tldr;

Wierzchowiec pozwoli na szybsze przemieszczanie się i zwiększenie udźwigu postaci. Statystyki mountów możemy zwiększać wykupując trening za 250 Septimów raz na 20 godzin w stajni przed bramami większych miast. Mounty przypisane są do konta. Trening przypisany jest do postaci. Pierwszego darmowego mounta można zdobyć po osiągnięciu 10 poziomu. Jeśli masz mounta w kolekcji, możesz go użyć przed osiągnięciem 10 poziomu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *