Gra TOP 5

TOP 5: Najlepsze wyścigi na Androidzie

Wyścigi Android Top 5

Gry wyścigowe to ważny element mobilnego grania. Do skończenia w kilka minut, nie wymagające dużo skupienia, dla każdego urządzenia jakaś będzie. Jakiś czas temu kolega na zajęciach zapytał mnie co może sobie pobrać, więc doszedłem wiec do wniosku, że przedstawię wam kilka moim zdaniem najlepszych gier wyścigowych dostępnych na Androidzie. Bo każdy ma ochotę na wyścigi raz na jakiś czas!

Obowiązują nas rzecz jasna standardowe zasady: głównym gatunkiem gry muszą być wyścigi, każda musi być do pobrania ze sklepu w dniu pisania, takie tam. Aha, no i  tylko jeden wpis na serię, chociaż wydawcy i producenci mogą się powtarzać! A więc zaczynajmy.


5 – SBK16

Ranking chciałem zacząć od kilku gier, które nie są wyścigami w najpowszechniejszym tego słowa rozumieniu. Zależało mi na braku samochodu i ostatecznie poszukiwania zakończyły się na motorach. Było dwóch głównych konkurentów, jednak MotoGP jest kiepską grą, gdzie liczy się tylko wyczucie czasu. Zależało mi na czymś więcej niż tylko bardzo długim QTE. Wybór padł więc na wyścigi motorowe o klasę niższe, czyli SBK. Podłączyłem kontroler do komórki i zacząłem zabawę.

SBK16 to całkiem porządnie wykonana gra. Wygląda znośnie, chociaż nie powala wyglądem. Doceniam jednak, że zadbali o szczególiki takie, jak ładne oświetlenie i brudzące się opony podczas przygód poza torem. Ujmę to tak: SBK16 to odpowiednik drogich tytułów konsolowych, ale na komórkach. Rozgrywka jest podobna to tego, co możemy uświadczyć w grach of Milestone w serii MotoGP, jednak z okrojonymi funkcjami i całkowitym brakiem jakichkolwiek funkcji innych niż wyścigi. Sterowanie jest dziwne, jednak jest to charakterystyka wyścigów na motorach. Wszystko wydaje się pływać, być opóźnione, i mało precyzyjne, jednak należy pamiętać, że motor reaguje nieco inaczej niż samochód, gdy bierzemy pod uwagę duże prędkości.

Problemy pojawiają się podczas wyboru sposobu sterowania, gdy nie mamy kontrolera. Żaden z tych, które są w grze nie jest wystarczająco wygodny i każdy jest męczący. Brak precyzji nie jest jednak aż tak wielkim minusem, żeby nie dało się grać, chociaż nie doświadczymy tego, co jest powszechne w innych grach, tego że będziemy mogli siedzieć godzinkę, czy dwie, i grać bez przerwy. W SBK16 niestety musimy robić regularne przerwy, bo gra się przeje i już nigdy jej nie ruszymy.

wyścigi sbk16
Oświetlenie w grze jest bardzo ładne, chociaż reszta elementów graficznych nie powala

sbk16 wyścigi google play


4 – Real Racing 3

Real Racing 3, to najbliższa ideałowi gra wyścigowa na komórkach. Nie doświadczymy tutaj uproszczonej mechaniki, nie uświadczymy tutaj niesamowitego tuningu, za to uświadczymy sportowych samochodów i prawdziwych tras wyścigowych. Pokonywanie słynnego ślepego zakrętu na Laguna Seca, czy długiej prostej start/meta na Mugello nie odbiega tak bardzo od gier pokroju Forzy i Gran Turismo, z oczywistymi uproszczeniami, jak brak całej telemetrii, czy sterowanie dostosowane odpowiednio do komórek. Z tym ostatnim wiąże się akurat mój największy problem z grą. Jest fajna, wygląda przyzwoicie, chociaż nie powala, samochody są fajne, trasy też, ale sterowanie jest tragiczne. Samochody wpadają w poślizgi, o ile nie zwolni się do 50 km/h, co jest bardzo nieprzyjemne, bo wielkim atrybutem samochodów wyścigowych jest wysoka przyczepność.

Po przesiadce z konsolowego Undercover, gdzie przyczepność jest tak wielka, że samochód nie chce skręcać, na komórkowe Real Racing byłem zawiedziony. Zazwyczaj, gdy traciłem pozycję, to było efektem utraty wszelkiej przyczepności. Samochód zachowuje się, jakby jeździł po lodzie. Gdyby nie to, to gra byłaby idealna. Z tą idealnością wiąże się jednak jeszcze inna sprawa. Gra jest niesamowicie pozbawiona czynnika, który przyciągnie ludzi do zabawy. Nie ma marki, nie ma szalonej rozgrywki. To wyścigi w najczystszej formie, i to właśnie dlatego ta gra znajduje się tak nisko na liście. Gdyby się w niej dobrze jeździło i gdyby dobrze wyglądała, to na pewno znalazła by się wyżej. Może musimy jednak na to poczekać do Real Racing 4, albo od razu przesiąść się na Need for Speed: No Limits, który wygląda znacznie lepiej i wciąga, niesamowicie wciąga.

Wyścigi Real Racing 3 Android
Nawet bolid Formuły 3 nie trzymają się nawierzchni jak powinny!

google play real racing 3 wyścigi


3 – CSR Racing 2

CSR Racing 2 to gra, która jest najpiękniej wyglądającym tytułem, który jest obecnie dostępny na komórkach. Cienie, refleksy, całkowite oświetlenie, wszystko tworzy niesamowitą oprawę do dość prostej gry. Jest to bowiem tytuł, który bazuje na tylko jednym rodzaju wyścigu – dragu. Nie można zbyt wiele zrobić z jednym trybem i to widać, jednakże mnogość okazji do stawania na starcie sprawia, że gra wychodzi z tego obronną ręką. W każdym momencie dostępne są turnieje, specjalne wydarzenia, kampania, oraz regularne wyścigi. Wielkim minusem są jednak akcje promocyjne. Podczas gdy grałem w CSR Racing 2 akurat trwała promocja The Fate of the Furious i na każdym kroku w stronę gracza były rzucane promocje, byłem zachęcany do kupienia samochodów z filmu po każdym ukończonym wyścigu. Cena? 100 zł za jeden.

Wkurza też fakt tego, że 3/4 samochodów jest zablokowanych. Nie można ich kupić za pieniądze w grze. Musisz albo wydać walutę premium, której nigdy nie zdobędziesz wystarczająco w grze, żeby pokryć koszty samochodu, albo możesz kupić specjalne promowane samochody. Teraz trwa promocja nowego Lamborghini, które jest dostępne za jedyne 80 złotych. Nie wydaje mi się, żeby to była okazja. CSR Racing 2 cierpi niestety na niesamowite obciążenie reklamami i płatnościami, co odpycha mnie od tej gry. Nie podąża ona za obecnym trendem graczy samych zgadzających się na reklamy w zamian za większe zarobki, albo więcej doświadczenie. Gra wita nas dwoma banerami reklamującymi własną zawartość, a po ukończeniu pierwszego wyścigu jeszcze dwoma, z czego jeden jest od zewnętrznego reklamodawcy. Niesamowicie zniechęca to do rozgrywki.

CSR Racing 2 wyścigi android
Grafika traci na znaczeniu w obliczu zniechęcającej ilości reklam i promocji

Wyścigi need for speed no limits


2 – Asphalt Xtreme

Asphalt to chyba jedna z najdłużej trwających serii gier na komórkach. Pamiętam, jak ponad 10 lat temu grałem w pierwszą grę z serii – Asphalt: Urban GT. Teraz zagrałem w najnowszą, czyli już 13 część serii. Odejście od klasycznego podejścia do rozgrywki na rzecz off-roadowej jazdy bez trzymanki, ze wszystkimi dobrze znanymi elementami gry było moim zdaniem dobrym krokiem ze strony Gameloftu. Dostajemy dzięki temu tytuł, który jest szybki, ładnie wygląda, oraz jest niesamowicie rozbudowany, a przy tym wciąż znajomy.

Rozgrywka bazuje już nie na typowych wyścigach jak do tej pory, ale na czymś pokroju Motorstorm. Mamy trasy z wielkimi przepaściami, tonami ramp, i brakiem asfaltu, jeśli nie liczyć tego, który znajduje się na zrujnowanym moście. Styl rozgrywki został tutaj idealnie połączony ze stylem wizualnym, dając nam możliwość zagłębienia się w świat międzyklasowych pojedynków o dominację. W wyścigach mogą bowiem brać udział przeróżne klasy samochodów, od rajdówek na ciężarówkach kończąc. Każda ma swoje plusy i minusy, o czym przekonałem się próbując moim Focusem RS zepchnąć coś, co wyglądała jak przerośnięty Unimog. Od klasy też zależy jaką trasę możemy obrać, bo z uwagi na mniejszą prędkość ciężarówek mają one dostęp do większej ilości skrótów. Buggy nie przebije betonowej zapory, MAN już tak.

Zmianom uległ też system towarzyszący wyborom, kupowaniu, i ulepszeniom samochodów. Teraz musimy zbierać karty z odpowiednich skrzynek, żeby móc ulepszyć samochód, oraz kupić nowe. Dodaje to cały czas rosnący na popularności element delikatnego grindowania, żeby móc jeździć najlepszym samochodem, jaki możemy mieć. No i muzyka. Muzyka w grze jest świetna i idealnie pasuje do piachu, śniegu, i błota.

Asphalt Xtreme wyścigi android
Odblokowanie samochodu jest możliwe tylko po zebraniu odpowiednich kart

Gameloft Asphalt Xtreme wyścigi


Honorowe wyróżnienia

Asphalt 8 – poprzednia pozycja od Gameloftu, która oferuje nieco mniej niż cała reszta

MotoGP – zmarnowanie praw do światowej marki


1 – Need for Speed: No Limits

Need for Speed: No Limits jest zdecydowanie najlepszą grą wyścigową dostępną obecnie na Androida. Dlaczego wygrywa z CSR 2? Z powodu różnorodności. Gra nie dość, że posiada więcej trybów wyścigów niż tylko drag, to jeszcze oferuje dodatkowe wątki fabularne niż ten główny, wyzwania dotyczące samochodów i bardziej zrozumiały, oraz dużo fajniejszy, system ulepszeń samochodów. Bardzo podoba mi się, że trzeba zbierać części, żeby ulepszyć samochód, jednak z czasem bywa to nużące, gdy część możemy uzyskać tylko z loterii. Samochody są rozdawane w taki samo sposób, nie możemy sobie żadnego kupić, ale z czasem będziemy mogli wymienić kupony na samochód, lub gdy go mamy – na dalsze ulepszenia. Need for Speed: No Limits oferuje całkiem porządną rozgrywkę, wszystkie podstawowe sposoby sterowania, niezłą gamę samochodów. A przy tym wygląda bardzo dobrze! Co prawda CSR wygląda znacznie lepiej, ze swoimi refleksami i pięknymi teksturami, ale jest znacznie mniej wymagającą grę, głównie z powodu natury dragów.
Need for Speed ma fabułę podzieloną na rozdziały, ale nie tylko! Raz na jakiś czas pojawia się dodatkowa linia fabularna, gdzie mamy 24 godziny na wykonanie zadania, po czym odblokowany zostaje następny dzień, i tak przez tydzień. W momencie pisania tekstu aktywny jest tydzień, gdzie wykonujemy zadania dla szefa półświatka w McLarenie P1. Te wydarzenia są szansą na dodatkową zabawę i wygranie samochodów, jeśli wygramy wszystkie wyścigi podczas owych kilku dni.
Oprawa audio jest też całkiem niezła, ale zabrakło zauważalnej muzyki. Nie miałem z tą grą takich doświadczeń jak z Undergroundem, którego włączało się tylko po to, żeby posłuchać muzyki. Tutaj jest niestety ona całkowicie niezauważalna, chociaż i tak nie ma w tej grze dobrej muzyki pasującej do atmosfery Need for Speeda. Efekty dźwiękowe są natomiast wspaniałe. Począwszy od odgłosów samochodów, po dźwięk elementów menu, wszystko jest w tej kwestii dopracowane i wysokiej jakości.

wyścigi need for speed no limits
Drift jest jednym z najważniejszych aspektów gry, a przy tym jest dość prosty

Wyścigi need for speed no limits

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *