Gra World of Tanks

T-34-85M – ten lepszy Rudy

World of Tanks T-34-85M HMH

Ostatnio pisałem o T-34-85 „Rudy”. Popełniłem pewne poważna faux pas, ponieważ zapomniałem o takim mało znaczącym czołgu jak T-34-85M. Zapomniałem o nim mimo tego, że w moim garażu wersja HMH stała zaraz obok Rudego. A więc postanowiłem naprawić mój błąd. Czym różni się wersja M od standardu?

World of Tanks T-34-85M HMH
Polska wersja czołgu, której brakuje niektórych innych elementów wyposażenia

Mają taki sam silnik! Mają taką samą prędkość! Mają taką samą armatę! Mają takie same obrażenia! Mają tyle samo punktów wytrzymałości! Ale pytanie brzmi „czego nie mają takiego samego?” Dwóch chyba najważniejszych cech. I nie chodzi o to, że rudy widzi na 5 metrów dalej, ale ma w zasobniku 4 naboje mnie. O nie! To są cechy, które nie dadzą znacznej przewagi na polu walki. Chodzi o to, że T-34-85M po prostu kopie szybciej i lepiej się broni. Na papierze, zarówno T-34-85M jak i wersja HMH, strzelają o prawie 2 strzały na minutę szybciej, i mają o 30 milimetrów grubszy pancerz frontowy (i 5 mm z tyłu, ale to akurat nie ma takiego znaczenia). A w praktyce? Powiem tak. Umiejętnemu graczowi pozwoli to odbić kilka strzałów więcej, bo 30 milimetrów to dużo, ale nie podczas walki z czołgami VIII poziomu. Dominować możemy natomiast na topie!

World of Tanks T-34-85M HMH
Wersja HMH to tylko kosmetyka, nic nie zmienia w opancerzeniu i uzbrojeniu

T-34-85 jest dobrym czołgiem. W swoim topowym wydaniu znacznie przypomina Rudego. Grając dłużej tamtym czołgiem dało się odczuć nieco kiepski pancerz na froncie czołgu. Jest to w gruncie rzeczy płyta stali pochylona pod nienajlepszym kontem. Zmodyfikowana wersja czołgu o oznaczeniu M może pochwalić się już znacznie lepszym pancerzem, który ma jedną wielką zaletę dla prowadzącego pojazd. Włazy często bywają słabymi punktami konstrukcji lub po prostu się nie wyróżniają zupełnie niczym. Właz T-34-85M jest natomiast wzmocnioną częścią kadłuba. To samo dotyczy portu karabinowego. Są to miejsca, które znacznie utrudniają wygodne celowanie do tego czołgu, jeśli nie wie się o tych punktach. Kilkukrotnie byłem ratowany przez rykoszet od włazu wystrzelony przez wrogi pojazd. Jedni z lepszych graczy, których widziałem potrafią w taki sposób poruszać frontem czołgu, że uniemożliwiają dobre wycelowanie przeciwnikowi, co skutkuje serią rykoszetów i odpowiedzią w postaci szybkiego ognia przeciwpancernego.

World of Tanks T-34-85M HMH
Pancerz frontu jest niezły, ale kopuła dowódcy jest łatwym i miękkim celem

Pomimo tego, że T-34-85 w żadnej wersji ze swoim 85-milimetrowym działem nie jest liderem obrażeń, to nadal zajmuje trzecie miejsce w swojej klasie. Wersja M pozwala na osiągnięcie nawet 2200 punktów obrażeń w ciągu minuty, przy odpowiednim wyposażeniu oraz dobrej załodze. Podstawowe obrażenia są na 8 miejscu, na równi z Cromwellem, chociaż ZiS S-53 posiada jedną z większych penetracji i największe obrażenia aż do Škoda T 40 kolejne 9 miejsce w dół. Zapewne niewiele wam to powiem, ale może przemówią do was te liczby. 180 obrażeń pociskiem standardowym, 144 milimetry penetracji w standardzie i 194 milimetry pociskiem premium. Dodatkowo 11,54 strzałów na minutę. Jest to całkiem niezły wynik. I sprawia, że chce się grać radzieckimi czołgami! Rudy był tak naprawdę pierwszym z nich. Kilka razy zagrałem KV-2, ale nic dłuższego. Rudy był moim pierwszym czołgiem, na którym zdobyłem gwiazdkę na lufie. Teraz jest trudniej.

World of Tanks T-34-85M HMH
Czołg strzela co 5 sekund. Jest to idealny czas na dobre celowanie

Widać to po ilości zdobytych przeze mnie odznaczeń za dokonania w czołgu. I nie mówię o Ace Tankerach. Moim zdaniem zdobycie ich to w połowie szczęście, a w połowie umiejętności. Mówię o odznakach klas od 3 do 1. W T-34-85 jestem w stanie zdobyć bez problemu klasę 1. W T-34-85M sprawa wygląda już inaczej. Moja dobra gra to klasa 2. I nie mówi to wiele o moich umiejętnościach. Pnę się w rankingach z gry na grę, więc jestem ponadprzeciętnym graczem. Mówi to sporo o możliwościach tego czołgu, ilu ludzi nimi gra, a także o tym jakie wyniki można nim osiągnąć. Jeśli po zdobyciu Top Gun i High Caliber zdobywasz tylko 2 klasę odznaczenia, to coś musi być na rzeczy.

World of Tanks T-34-85M HMH
T-34-85M to czołg niebezpieczny dla niczego niespodziewających się przeciwników

Chociaż mam jedno dziwne wrażenie. T-34-85M to czołg VI poziomu ze standardowym doborem walki, ale bardzo rzadko zdarza mi się być na topie, zazwyczaj walczę z przeciwnikami, którzy są VII i VIII poziomu, co znacznie ogranicza pole do popisu i potencjalny wynik. Z tego powodu mam bardzo dziwny dobór amunicji w czołgu. Mam w nim zazwyczaj 10 pocisków odłamkowych, 15 pocisków premium i 35 pocisków przeciwpancernych. Naprawdę polecam mieć spory zapas ppanc. Nie są drogie, a pozwolą na równą walkę z czołgami począwszy od Churchilla, przez Tygrysa I, po IS-3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.