Gra Recenzja

Retrace: Memories of Death – Meh…

Retrace: Memories of Death

eastasiasoft znane jest, niczym Sometimes You i Ratalaika Games, z wydawania prostych i tanich gier, które zapewniają łatwe platynki i szybkie 1000G. Retrace: Memories of Death to gra droższa i dłuższa niż większość w ich portfolio, ale czy to oznacza, że jest lepsza?

Toż to taki brzydal!

Retrace: Memories of Death, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Historia gry rozpoczyna się w mieście, ale nie przyjdzie nam spędzić w nim wiele czasu. Większość będzie dziać się w otchłani.

Spider Lily Studios powstało, żeby tworzyć dobre przygodówki, które stawiają na historię. Tak naprawdę jest to jedna osoba, korzystająca ze wsparcia innych twórców, jeśli jest ono potrzebne. Muszę przyznać, że już na pierwszy rzut oka, Retrace jest grą niesamowicie brzydką. Może to kwestia stylu, ale Retrace to połączenie prostego pixel-artu z ręcznie rysowanymi grafikami postaci. Oba style wybitnie do siebie nie pasują i umniejszają jakąkolwiek przyjemność z gry. Nie będę komentował talentu rodaczki, która stworzyła rysunki postaci, ale jest on… No, nieważne. W każdym razie warto pamiętać, że Spider Lily Studios zostało stworzone z myślą o historii i narracji, a ta już reprezentuje wyższy poziom, choć nadal okaleczany przez prezentację gry. Retrace: Memories of Death to port gry Retrace stworzony przez eastasiasoft. Czy gra jest warta swojej ceny? Czy warto zdzierżyć to, jak wygląda, żeby poznać historię? Odpowiedź na te pytania nie jest tak prosta, jak w większości podobnych gier.

Jedna gra, wiele historii

Retrace: Memories of Death, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
W grze jest tylko kilka lokacji, więc przyjdzie nam je odwiedzać po kilka razy. Niestety są one kiepsko rozplanowane, a drzwi do sąsiednich pomieszczeń niemalże nie widać.

Retrace: Memories of Death opowiada historię Frei, która wraz ze swoimi przyjaciółmi – Owenem, Lucasem i Mią – doświadcza trzęsienia ziemi. Freya zdąża złapać jedną z tych osób za rękę i jest to kluczowa decyzja w grze. Od tego momentu zaczynamy opowieść i próbę ucieczki. Miejsce, w które dostała się Freia to mroczna łamigłówka, a nagrodą za jej rozwiązanie jest wolność. Freya, wraz ze znajomymi, musi przemieszczać się po pokojach, rozwiązywać zagadki, a także wykazać się sprytem i inteligencją podczas kilku decydujących interakcji ze światem gry. Ważnym elementem rozgrywki jest tytułowe „retrace”. Jest to możliwość cofnięcia się w czasie do momentu zapisanych wspomnień i przeżycia wydarzeń jeszcze raz, z większą wiedzą o świecie gry. Przypomina to nieco koncepcję rozgrywki znaną z Minnit i The Sexy Brutale. Gra ma wiele zakończeń, spośród których każde, poza jednym, kończy się w pustce, przed demonem. Prawdziwe zakończenia są jednak tylko dwa.

Jak niby ją polecić?

Retrace: Memories of Death, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Grę przeszedłem w całości, odblokowując prawdziwe zakończenie, ale nie mógłbym powiedzieć jak tam dotrzeć. Trochę szczęścia i kilka losowych kniknięć?

Problem, który mam z grą, polega na tym, że trudno usprawiedliwić jej zakup, jeśli nie polujesz na osiągnięcia i trofea. Gra kosztuje 37 złotych, za które można mieć kilka znacznie lepszych gier, nawet nie licząc wyprzedaży. Retrace: Memories of Death nie jest grą ładną, ale złożoną, a na pewno nie jest grą przełomową. Nie odwołuje się do nostalgii, bo nie nawiązuje do żadnej konkretnej gry, która byłaby znana szerszemu gronu odbiorców. Gra jest też kiepsko wykonana techniczne, bo sterować analogami niemalże się nie da. Można też wspomnieć do przesady proste dialogi i całkiem banalną historię z ciekawą mechaniką, jako jedynym ratującym sytuację elementem. Retrace jest po prostu takie sobie i ciąg przyczynowo-skutkowy gry jest bardzo złożony. Wykombinowanie jak dojść do obu faktycznych, tych prawdziwych zakończeń, będzie wymagało długich godzin gry. Najczęściej grania na ślepo i po omacku, klikając na dosłownie wszystko dookoła.

Grano na Xboksie One

Gra została dostarczona przez wydawcę na potrzbę tej recenzji.

4
Retrace: Memories of Death:
4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *