Gra Replay

Replay: Delta Force

Delta Force game

Delta Force to jedna z tych gier, w które grałem tylko dzięki demu dostępnemu na płycie z jakiegoś czasopisma. Ostatnio zmieniło się to dzięki GOG, ale jednocześnie moja opinia o grze nie została zmieniona. Jest to prosty i całkiem imponujący jak na swoje czasy shooter. Delta Force zostało wydane w 1998 roku.

Delta Force 1998 Replay
Gra oferuje 40 misji, każda to góra 10 minut rozgrywki

Delta Force było w roku 1998 grą przełomową w pewnym sensie. NovaLogic opracowało na potrzeby wcześniejszych gier swój silnik Voxel Space, który łączył w sobie generowanie grafiki z użyciem zarówno poligonów, jak i voxeli. Problemem był jednak fakt, że gra nie wyglądała szczególnie imponująco, skupiając się w znacznym stopniu na wykorzystaniu technologii, a nie na wodotryskach. W Delta Force możemy zobaczyć całą otwartą mapę, zabić kogoś strzelając na drugi koniec mapy, zabić ptaka, zniszczyć palmę. Całkiem imponujące elementy, jednak brak w grze dopracowania tekstur. Nie pomaga także fakt, że użyty Voxel Space nie wspiera akceleracji sprzętowej, znacznie zmniejszając wydajność gry. Jest to swoisty ewenement, ponieważ silnik renderował tak dalekie widoki, że mimo gorszego wyglądu, mniejszej szczegółowości i mniejszej rozdzielczości wymagał więcej pamięci RAM i lepszego procesora od konkurencji, jednocześnie wykorzystując starszą wersję DirectX i nie wspierając dopiero zyskujących na popularności dedykowanych kart graficznych. Na dzień dzisiejszy wersja gry kompatybilna z komputerami ze współczesnym Windowsem dostępna jej poprzez Steam i GOGza skromne 20 złotych.

Delta Force 1998 Replay
Gra wspiera wszystkie główne rozdzielczości od 320×240 do 800×600

W 2019 roku Delta Force nie jest grą dobrą, ale grywalną. Oferuje on 40 misji, a każda to góra 10 minut spaceru i strzelania. W każdej z nich dostajemy punkty kontrolne, które musimy zaliczyć i cel misji, który musimy wykonać. Gra jest jedną z pierwszych taktycznych strzelanek, które były dostępne na rynku, przez co twórcy promowali grę jako realistyczną. Co prawda ginęło się w niej od jednego strzału (chyba, że zmniejszyliśmy poziom trudności), a przeciwnik był celniejszy niż by mogliśmy być, to oferowała ona sporo udogodnień, które znacznie ułatwiały rozgrywkę i radzenie sobie z przeciwnikami. Jedną z zaimplementowanych metod, które ułatwiały mordowanie było skradanie. Fakt, że istniało ono tylko w postaci noża, pistoletu z tłumikiem i wyciszonego HK, ale w niektórych misjach było istotnym elementem. Wiązało się to bezpośrednio ze zbiorową inteligencją przeciwników, którzy zachowywali się jakby wszyscy wszystko nagle wiedzieli, gdy padł pierwszy strzał. Próbowali ciebie zajść od tyłu, zazwyczaj bo tylko na to pozwalał teren, i ostrzelać z daleka. Nie brzmi to zbyt przerażająco, ale zważywszy na fakt, że jedna zagubiona kula potrafiła zabić naszego dzielnego komandosa, było.

Delta Force 1998 Replay
Zróżnicowane lokacje pozwalają na doświadczenie dżungli, tundry i pustyni

Nie oznacz to jednak, że nasi przeciwnicy byli jakoś szczególnie inteligentni, wręcz przeciwnie. Przeciwnicy czasami zachowują się jakby stracili słuch i wzrok, niejednokrotnie biegnąć w ścianę, nawet gry my stoimy obok i zabijamy ich towarzyszy broni. Jest to jedna z wielu oznak wieku gry, który widać w dosłownie każdym aspekcie. Wygląd nie powala, dźwięk jest dziwacznie zaimplementowany, przeciwnicy to często idioci, misje są ograniczone do prostych celów, a wybór wyposażenia, mimo że odhacza wszystkie pola, jest niesamowicie ograniczony. Tym niemniej granie w Delta Force było dla mnie sporą przyjemnością z uwagi na nostalgię. Był to chyba pierwszy shooter w którego grałem, gdy jedyne gry w moim zasięgu były demami z płyt magazynów pokroju PC World i Chip. Czy warto się grą zainteresować? Tak, ale należy raczej zwracać uwagę na jej znaczenie historyczne, bo zdecydowanie nie ma kultowego statusu wśród graczy, ewentualnie nostalgię. 40 misji w grze starczy na około 5 godzin.

Delta Force 1998 Replay
Ważnym elementem gdy jest mapa taktyczna, której widoczne elementy możemy dostosowywać w menu opcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.