Gra Recenzja

Recenzja Warframe

Warframe

Warframe to gra wydana w 2013 roku przez Digital Extremes – ludzi od pracy na zlecenie i kilku tytułów, które posiadają fanów, aczkolwiek świetnymi grami nie są. Sam bardzo lubię jedną z nich – Pariah. Ale wracając do tematu, Gra ukazała się także na konsolach w 2014 roku i po wielu aktualizacjach w ciągu lat od premiery mamy ją w obecnej formie. Dlaczego recenzuję grę sprzed tylu lat? Czy nadal wartą w nią zagrać? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Warframe to gra online, która bazuje nie na idei MMO, tylko na idei Co-opowej. Było kilka dobrych gier tego typu, kochałem Guild Wars – chyba najlepszy przykład gier tego gatunku – jednak na myśl przychodzi inna. Chyba nawet wydana w tym samym czasie gra, która pociągnęła Crytek na dno – Warface. Obie gry bazują na drużynie graczy, która musi wykonać zadania, jest między nimi jednak jedna wielka różnica, poza stylistyką. Warframe, w przeciwieństwie do Warface, nie jest grą pay-2-win. Każdy przedmiot, który ma znaczenie da się zdobyć wykonując zadania, otwierając relikty, wymieniając się z innymi graczami. Co prawda w grze jest tona opcji zakupu przedmiotów za pieniądze, jednak jest to trochę bardziej droga na skróty i oszczędzanie własnego czasu. Twórcy gry są z tego powodu bardzo dumni i muszę przyznać, że ja też jestem dość zadowolony. Czyżby to była pierwsza gra online, która zupełnie nie wymagała płacenia?

Warframe

W gruncie rzeczy tak. Jeśli pominiesz dekoracje, to zakupić też można pakiety z walutą premium oraz odblokować tytułowe Warframe. Warframe to swojego rodzaju marionetka, którą steruje gracz i za pomocą której wykonuje misje. Na chwilę obecną jest ich zatrzęsienie, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Ja obecnie biegam w Rhino, który charakteryzuje się wczesnopoziomowym tankowaniem za pomocą swojej umiejętności Iron Skin, która dodaje kilka tysięcy pancerza nie do spenetrowania. Większość, o ile nie wszystkie, mają też swoje wersje Prime, które początkowo były nieco lepszymi wersjami standardowych odpowiedników, ale z czasem nacisk został położony na prestiż i wygląd, a nie na przewagę w walce. Te można oczywiście kupić od graczy lub zdobyć samemu, co zajmie sporo czasu. Gracze sprzedadzą swoje za duże pieniądze (premium), bo te najtańsze wymagają platyny o wartości około 30zł. A ceny tych najnowszych mogą iść w setki złotych.

Warframe

Rozgrywka w Warframe różni się w znacznym stopniu od każdej innej gry. Tutaj sprzęt nie ma znaczenia, za to jest inna sekcja wyposażenia, która decyduje o tym ile uda nam się przetrwać. Mody, czyli modyfikacje wyposażenia, pozwalają nam dostosować prostą broń do każdej sytuacji. Przykładowo karabin Soma (taka kopia francuskiego Chauchat) zadaje tylko 10 punktów obrażeń, jednak posiada podwyższone prawdopodobieństwo zadania obrażeń krytycznych i zwiększony mnożnik owych obrażeń, sprawia to, że broń da się zmodyfikować do tego stopnia, że będzie ona zadawała same obrażenia krytyczne, która będą mnożone razy 8 lub więcej. To samo tyczy się Warframe’ów. Odpowiednie podejście do modyfikacji uzbrojenia pozwala na niesamowicie dużo. Podczas gdy początkowo narzekałem na obrażenia, jakie zadaję, dostałem radę modyfikowania broni. Okazało się, że mój początkowy karabin jest całkiem dobrą bronią, jeśli się ją odpowiednio zmodyfikuje. Powoduje to, że gra jest unikatowa.

Warframe

Dużo razy widziałem jak gracze o wyższym poziomie mistrzostwa…

Ok, chwila przerwy na drobne wytłumaczenie. W grze nie ma „poziomu postaci”. Każda broń i każdy Warframe może mieć poziom od 0 do 30, jednak nie odzwierciedla to ich mocy, a jedynie ile punktów na ich modyfikację mamy. Poziom przeciwników to bardziej wskaźnik zagrożenia. Warframem na 30 poziomie nie przetrwasz przeciwników na 20, jeśli nie będzie odpowiednio zmodyfikowany. W grze istnieje jednak poziom mistrzostwa. Pokazuje on ile zawartości gry udało nam się zaliczyć. Liczy się tutaj każde pierwsze ukończenie misji i zdobywanie poziomów każdym Warframem i bronią. Niektórzy wręcz radzą natychmiastowe porzucanie broni po osiągnięciu poziomu 30, żeby odblokować jak najwięcej broni zablokowanych wspomnianym poziomem mistrzostwa. O ile po sprzedaniu broni jej poziom tracimy, to gra zapamiętuje, że taką bronią osiągnięto już 30 poziom. No, i to by było chyba na tyle.

…, którzy zupełnie sobie nie radzili z dokładnie takim samym Warframem. Albo nie mieli modyfikacji, albo o nich nie wiedzieli. W każdym razie, kampania. Ta jest! O i to jaka! Ale sam nie wiem o co chodzi. Tutaj muszę zdać się na swoją pamięć, logikę i umiejętność wyłapywania w locie informacji. Nasza postać to Tenno, swojego rodzaju super-człowiek. Tenno kieruje Warframem. Wszystko opiera się na technologii zaawansowanej i wymarłem cywilizacji o nazwie Orokin. Ktoś chciał zawładnąć Układem Słonecznym. Ktoś kogoś zaatakował. Ktoś kogoś pokonał. I w tym momencie zaczyna się gra i poznawanie świata. Nie mogę zdradzić zbyt wiele, ale warto zagrać do momentu, w którym się wyjaśnia kwestia co, jak i dlaczego. Są to dwie serie zadań: The Second Dream i The War Within, które są powalające. Naprawdę ktoś musiał nad nimi siedzieć. No i jest jeszcze fakt, że gra jest aktualizowana w trybie ciągłym, więc nie ma tutaj problemu z zakończeniem wątku fabularnego. Zawsze może pojawić się coś nowego!

Warframe

Grafika też zasługuje na pozytywne słówko. W tej kwestii podejście tez jest nieco inne niż zazwyczaj. Najczęściej w grach online poświęca się grafikę, żeby jak największa liczba graczy mogła grać bez większych problemów. Powoduje to, że takie gry są po prostu brzydkie. Warframe jest natomiast bardzo ładny. Jest on tak ładny, że połowę opcji musiałem w ogóle powyłączać, bo na ekranie zbyt dużo się działo. Motion blur, bloom, VFX związane z bronią, balans kolorów. Musze przyznać, że Warframe ma najbardziej rozbudowane menu opcji spośród gier, w które grałem na konsolach. Jest tyle przełączników, że nieważne, czy twoja gra ma być cukierkowa czy matowa, kolorowa czy ponura, Warframe spełni twoje wymagania. Jest to rzadkość i miła odmiana po rozgrywce w wiele drogich i mniej imponujących tytułów.

Warframe

Podsumowując: ninja w kosmosie. Tak można określić Warframe. Jest to wyjątkowa gra, która wyróżnia się spośród darmowych tytułów jakością wykonania, unikalnym stylem graficznym i rozgrywki. Jeśli posiadacie PC, który jest w stanie tę grę uciągnąć, to warto się nad nią zastanowić. Jeśli posiadacie konsolę, to Warframe jest pozycją obowiązkową. W obliczu ograniczonej puli gier na konsolach i niewielkiej ilości darmowych tytułów wysokiej jakości, Warframe zasługuje na szczególne wyróżnienie.Grano na Xboksie One

Recenzent spędził 160 godzin w obronie Układu Słonecznego, zdobywając 55 z 68 osiągnięć.

8.7
Dźwięk:
9
Grafika:
9
Rozgrywka:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.