Gra Recenzja

Recenzja Void Vikings

void vikings recenzja review

Void Vikings to gra od nieznanego studia, na niewielką ilość platform, a której główna strona oparta jest na darmowym szablonie WordPressa. Taniość gry to jednak dobra przykrywka do dość ciekawego podejścia do wojny i edukacji, którą zaserwowało nam Ugly Beard Games.

Void Vikings recenzja review
Pierwszym krokiem jest wybranie modelu statku i naszej wcześniejszej edukacji, za którą przyjdzie nam niedługo zapłacić

Void Vikings to gra o prostej koncepcji. Przed rozpoczęciem rozgrywki musimy wybrać nasz statek i naszą przeszłą edukację. Statek definiuje rzeczy takie jak atak i aktywne umiejętności, co znacznie wpływa na rozgrywkę, w zasadzie wyznacza w jaki sposób będziemy grać. Nasz podstawowy statek jest o tyle dobry, że pozwala nam wbić się w grupę przeciwników, użyć specjalnej umiejętności niszczącej wszystkie statki przeciwnika w okolicy i szybko uciec. Każdy kolejny statek wymaga od nas zastosowania zupełnie innej taktyki, trzymania się na dystans, szybkich ataków i odskoków, czy stania w miejscu i strzelania w kierunku przeciwnika długimi salwami. Edukacja to natomiast swego rodzaju bonusy, które musimy spłacić. Nasz statek jest darmowy, szkoła już nie. W zależności od wybranej szkoły, specjalizacji i dodatkowego fakultetu różnie będą się kształtować nasze dalsze losy. To znaczy tak samo, kwestia będzie tylko czy mamy spłacić 500 dolców, czy kilka tysięcy więcej.

Void Vikings recenzja review
Następnie musimy wybrać region, do którego chcemy się wybrać. Generalnie trudniejszy generuje zarówno większe koszty, jak i zyski

Szkoła decyduje o tym, jak skuteczne są nasze umiejętności i jak będzie kształtował się koszt naszej ostatecznej edukacji. Specjalizacja zapewnia duże bonusy w kilku kategoriach, takich jak walka, obrona, szybkość i tak dalej. Dodatkowy fakultet to mniej więcej to samo co specjalizacja, jednak za mniejszą cenę dostarcza podobne bonusy, pozwala na zwiększenie specjalizacji naszego statku, albo zwiększenie jego wszechstronności. Dodatkowo po ukończeniu gry po raz pierwszy zostaje nam odblokowana biegłość u używaniu podsystemów statku, co pozwala na wybranie potencjalnego przyszłego wyposażenia. Jest to coś, czego nie zdążyłem ogarnąć, bo tutaj musimy wybrać konkretny model konkretnego podzespołu, a każdy model ma inne bonusy. Nie wydawało mi się dobrym zapamiętywanie tego, co wybrałem i szukanie na siłę danej broni dla dodatkowych 10% siły ognia. Tutaj twórcy mogli pozwolić nam wybrać na przykład dwa podzespoły i do nich przypisać bonusy, a nie konkretne modele. Pozwoliłoby to na odciążenie gracza, który i tak będzie zajęty eksploracją, zabijaniem innych, łupieniem wraków i spłacaniem długu.

Void Vikings recenzja review
Kasę zdobywamy przetapiając niepotrzebny sprzęt. Kupujemy za nią ulepszenia i spłacamy za nią dług

Gdy już wybierzemy nasz statek i edukację, to zaczyna się faktyczna gra. Okazuje się tutaj, że nie wystarczy, że spłacimy nasz dług, będziemy także musieli płacić odsetki. W tym momencie stajemy prze wyborem. Zacząć grę od łatwiejszej planety, która obciąży nas mniejszymi odsetkami, ale i nie da tak dobrego sprzętu niż inne, czy może rzucić się od razu na głęboką wodę, zacząć od walki z najpotężniejszymi przeciwnikami, zdobyć najlepszy sprzęt, ale jednocześnie płacić najwyższe odsetki? A może jednak gdzieś pomiędzy? Do wyboru mam 5 różnych planet, każda oferuje inne wyzwanie i inne potencjalne zyski. Na każdej z planet czeka nas 5 fal przeciwników o rosnącej trudności, a większość z pokonanych zbójów zostawi nam mały prezent w postaci podzespołu, który możemy zamontować na jednym z 6 miejsc, albo przetopić i sprzedać, zdobywając niego gotówki na spłatę długów. Każdy musimy jednak wcześniej sprawdzić, wymienić jeśli podoba nam się bardziej niż ten, który obecnie mamy. Generalnie początkowo więcej czasu niż na walce spędzamy w menu wyposażenia, porównując ze sobą kolejne podzespoły, szukając tego, który da nam przewagę w następnej walce i następnym ekosystemie.

Void Vikings recenzja review
Podczas rozgrywki spotykamy różne typy statków, małych samobójców, wielkie fortece i wszystko pomiędzy

Jest to ciekawa rozgrywka, która kończy się w momencie, w którym spłacimy cały nasz dług, ale równie dobrze możemy grę przeciągać prawie w nieskończoność, spłacając tylko tyle, żeby odsetki nie rosły zbyt wysoko, a resztę pieniędzy poświęcając na ulepszenia. Niestety o ile w grę gra się ładnie, to kuleje ona nieco jeśli chodzi o dźwięk i grafikę. Ewidentnie brakuje tutaj pewnego polotu i złożoności. Grafika jest brzydka, brudna, pozbawiona szczegółów, a jedynym co ją ratuje, to fakt, że wszystkie statki widzimy z daleka. Jeśli przyjrzymy się bliżej statkom, to widać jak wiele kątów maja modele, a także możemy zaobserwować jak płaskie i pozbawione szczegółów i efektów wizualnych są wybuchy. Dźwięk nie jest lepszy. W grze brakuje narracji, a cała rozgrywka jest wypełniona przygłuszonymi efektami dźwiękowymi, które podczas rozgrywki giną w dźwięku wystrzałów. Są to zdecydowanie dwa najgorsze aspekty gry.

Void Vikings recenzja review
Szybko okazuje się, że na ekranie potrafi się znaleźć duża liczba przeciwników i jeszcze większa liczba pocisków

Void Vikings to gra, która jest tania i to widać. Niestety początkowy efekt przyjemnego przeładowania akcją mija w momencie, gdy po raz kolejny powtarzamy rozgrywkę , gdy po 15 minutach widzieliśmy już wszystko, co gra ma do pokazania. Brakuje tutaj złożoności zarządzania załogami, które sprawiły, że tyle godzin spędziłem grając w Star Wolves i FTL. Brakuje też pięknych widoków przestrzeni kosmicznej. Grze generalnie wiele brakuje, a w dodatku nie zapewnia strumienia szybkich osiągnięć. Grając kilka godzin nie zdobyłem jeszcze żadnego i nie sądzę, żebym szybko zdobył jakiekolwiek grając normalnie. Gra wymaga zabicie dużej ilości przeciwników i zdobycia wysokich wyników w walce przeciwko falom statków wroga. Gra od samego początku wymaga od gracza typowego grindowania, czegoś, czego dawno nie musiałem robić w małej, niezależnej grze.

Gra została dostarczona przez Ugly Beard Games

Recenzent spędził w grze około 3 godzin, nie zdobywając żadnego osiągnięcia. Nie jest pewien, czy będzie chciał zdobyć wszystkie osiągnięcia, bo są po prostu zbyt czasochłonne...

5.5
Dźwięk:
4
Grafika:
5.5
Rozgrywka:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.