Gra Recenzja

Gęś 47 – Recenzja Untitled Goose Game

Untitled Goose Game, recenzja, review, Xbox One

Untitled Goose Game to gra, którą wypuściło małe studio z Australii. 4 osoby zrobiły z gęsiami to, co Coffee Stain Studios zrobiło lata temu z kozami. Dali nam niezbyt złożoną grę, w której głównym celem jest zabawa światem. Teraz całe doświadczenie jest jednak nieco bardziej poukładane.

Honk, honk

Untitled Goose Gane, recenzja, review, Xbox One
Chowanie się przed mieszkańcami wygląda ładnie na trailerze, ale w praktyce lepiej wykorzystać okazję i zwiać, niż tracić czas chowając się.

House House jako swoją pierwszą platformę obrało PlayStation 4 i wydali na nią Push Me Pull You. Gra cieszyła się umiarkowanym sukcesem, więc stworzyli drugą. Zupełna zmiana koncepcji, dodatkowa robota i współpraca z wydawcą zaowocowały Untitled Goose Game. Prawdę powiedziawszy jak po raz pierwszy czytałem newsy o tej grze, to myślałem, że jakieś duże studio robi nową grę i wyciekły informacje o nienazwanej grze z gęsią w roli głównej. Okazało się szybko, że Untitled Goose Game to nazwa gry. Sprytny sposób, żeby nie musieć zbyt wiele myśleć. Niemniej jednak House House dostarczyło nam całkiem porządną grę, w której wcielimy się w rolę tytułowej gęsi i będziemy siać spustoszenie w niewielkim miasteczku, gdzie przyjdzie nam kraść, napadać, jeszcze więcej kraść, hałasować i generalnie wkurzać ludzi. Mocno wkurzać ludzi. Gra nie polega bowiem na niczym innym niż bycie upierdliwym zwierzakiem, którego w swojej okolicy nikt nie chce.

Gęg, gęg?

Untitled Goose Gane, recenzja, review, Xbox One
Nasza gęś jest wolniejsza od człowieka, więc każdą kradzież trzeba planować, dać sobie przewagę i umiejętnie odwracać uwagę.

Wbrew woli wszystkich spokojnych obywateli będziemy siać zamęt w 5 lokacjach, zaczynając od ogrodu, gdzie widać już pierwsze problemy, ale także jedyne, które napotkamy w grze. Niestety budowa świata może sprawić, że chwytanie przedmiotów będzie niesamowicie nieprecyzyjne, co spowoduje wielokrotne problemy z wykonaniem odpowiednich zadań. Na szczęście jeśli coś nam nie pójdzie, to zawsze możemy zrestartować rejon, w którym się akurat znajdujemy. Będzie to szczególnie przydatne, jeśli chcemy zrobić sobie „speed run” gry, czyli zakończyć każdy poziom zanim wybiją dzwony kościelne. Czasu jest niestety mało i będziemy musieli wiedzieć co robić, w jakiej kolejności i dość precyzyjnie. Innym problemem jest to, że mimo braku konsekwencji naszych akcji, postacie będą nas przeganiać. Nie trafimy na rożen, ale miotłą dostaniemy. Część postaci będzie nas odganiać w danym kierunku i w taki sposób udało mi się utknąć w rogu poziomu, będąc cały czas odganianym przez ogrodnika. Pomijając te niewielkie niedogodności wynikające wprost z budowy świata, nie napotkamy raczej innych problemów w grze.

Gra z potencjałem na więcej

Untitled Goose Gane, recenzja, review, Xbox One
Poziomy wydają się zróżnicowane, ale w gruncie rzeczy na każdym są podobne zadania do wykonania, niemniej jednak gra się przyjemnie!

Untitled Goose Game to gra, która ma niewyczerpane zasoby potencjału, ale twórcy albo celowo upraszczali rozgrywkę, którą oddali w nasze ręce. Listy wrednych zadań do wykonania są bardzo krótkie, większość przedmiotów, z którymi możemy wejść w interakcję nie służy zupełnie do niczego, a przyjemnie by było przesadzić kwiatka. W późniejszych poziomach widać, że pomysły się powtarzają, ale obiekt i sposób wykonania nieco się różnią. Zawsze musimy zebrać jakieś przedmioty, zaciągnąć gdzieś coś dużego i zrobić komuś krzywdę. Robimy to jednak w wielkim stylu. Sporo uwagi przyłożono do wykonania gęsi, którą przyjdzie nam sterować. Gęganie, które służy do odciągania uwagi i straszenia ludzi. Ruchy ciała, które wydają się bardzo płynne i starannie wykonane. To wszystko sprawia, że Untitled Goose Game sprawia, że gra jest ładna wizualnie i przyjemne podczas grania. Nie zmienia to jednak faktu, że gra jest bardzo krótka i bardzo droga. Przyjdzie nam za nią zapłacić prawie 100 złotych, a przejść ją można w godzinkę, maksymalnie dwie, jeśli będziemy robić dosłownie wszystko. Przy tym nie ma w grze wielu niuansów, zaawansowanych mechanik, czy okazji do powtórzenia rozgrywki.Gra została dostarczona przez Panic Inc.

Grano na Xboksie One X.

7
Untitled Goose Game:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *