Gra Recenzja

Z kotem przez noc – Recenzja The Explorer of Night

The Explorer of Night jest prostą grą, która została wydana przez Xitilona na Xboksie One, a stworzona została przez Alexandra Bondarenko. Gra ma kilkadziesiąt megabajtów, ale muszę przyznać, że jest jedną z lepiej wykonanych tanich platformówek, jakie zostały ostatnimi czasy wydane na Xboksie.

Kotem przez noc

The Explorer of Night, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
The Explorer of Night to prosta platformówka, w której wcielamy się w rolę kota, który zaczyna eksplorować świat nocą, tak jak robi to spora część kotów.

Postacią, którą przyjdzie nam grać w The Explorer of Night, jest biały kot. Gra nie ma żadnej fabuły, więc nie dowiemy się, co to za kot, ale nie przeszkadza to specjalnie w rozgrywce. Nasze zadanie też nie wymaga szczególnie dużo tłumaczenia. Gra jest podzielona na krótkie poziomy, które my musimy ukończyć. Początek jest po lewej, koniec po prawej stronie, a droga tylko jedna. Nie jest jednak zbyt prosto. Jeśli się pomylimy, to niezależnie jak daleko w poziomie jesteśmy, musimy zaczynać od nowa. O ile pierwsze kilka da się przejść bez problemu, to od 4 poziomu zaczynają się schody. Gra wprowadza piły, zwierzęta i wodospady, których przekroczenie może wymagać precyzji i cierpliwości. Nawet same zwierzęta nie są typowe, bo spodziewalibyśmy się zwierzaka idącego z prawej do lewej i z powrotem. Zachowują się one nieco inaczej, bo ich ruchy są nieprzewidywalne, często będziemy musieli czekać, aż jakiś jeż odblokuje nam drogę, bo akurat chodzi tam i z powrotem po drugiej stronie przeszkody. Takie nieprzewidywalne ruchy sprawiają też, że gra nie nadaje się do speedrunningu, bo każdy gracz ma inne warunki rozgrywki.

Płynna, precyzyjna, dobrze wykonana

The Explorer of Night, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Początkowo możemy tylko skakać i unikać przeciwników, ale już po kilku poziomach możemy zabić naszego pierwszego pająka. I to jakimś dziwnym liściem.

Brak fabuły, wprowadzenia do gry, brak opcji, ustawień, czy nawet napisów końcowych można tej grze wybaczyć. Dlaczego? Bo jest bardzo prosta, ale jednocześnie bardzo dobra jak na swój próg cenowy. Jednoosobowe gry zazwyczaj nie powstają z udziałem jednej osoby. Gry pokroju The Falconeer to dzieła różnych ludzi, jednak za projekt i pomysł gry odpowiada jedna osoba. Tomas Sala posiada jednak profesjonalne wsparcie grafików, muzyków i programistów. The Explorer of Night to faktycznie dzieło jednej osoby i to widać. Grafika jest zaskakująco przyjemna, ale bardzo prosta. Sterowanie wykorzystuje tylko kilka przycisków na kontrolerze. Gra jest jednak niesamowicie płynna, a wszystkie ruchy, które wykonujemy, są precyzyjne. Grałem w wiele znacznie droższych gier, które nawet tak prosty element, jak skoki potrafiły skopać. Tutaj wszystko jest idealnie zaimplementowane, ale nie ma co ukrywać, grafika może być miła, ale nie powala efektami. Muzyka też jest przyjemna do słuchania, idealnie wpasowuje się w tło, ale też nie jest zbyt wyrafinowana. The Explorer of Night jest grą, która jest po prostu ok.

Dlaczego warto?

The Explorer of Night, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Jeśli zależy tobie tylko na osiągnięciach, to nie doczekasz poziomu 8 tej gry, nie mówiąc już o większości przedmiotów, przeciwników i towarzystwa.

The Explorer of Night jest grą wartą swojej ceny z więcej niż jednego powodu. Z jednej strony mamy do czynienia z dość dobrą grą, za dość niskie pieniądze. Przyjdzie nam za nią zapłacić jedynie 20 złotych, więc nie jest to zbyt dużo. Z drugiej strony mamy do czynienia z grą bardzo łatwą do ukończenia, jeśli chodzi o osiągnięcia. Całość powinna zająć mniej niż kwadrans, a gdyby tego było mało, Xitilon aktualizuj wszystkie swoje gry z dodatkowym zestawem osiągnięć, wykorzystując do maksimum zasady aktualizacji osiągnięć w grze. Obecnie w grze można zdobyć aż 2000G, przy czym będziemy musieli ukończyć jedynie 7 pierwszych poziomów. A więc, jeśli szukasz taniego i łatwego Gamerscore’u, The Explorer of Night to gra dla ciebie. Jeśli szukasz ciekawej platformówki i nie zależy ci na wyglądzie, a na rozgrywce, The Explorer of Night może cię zainteresować.

Grano na Xboksie Series X

Gra została dostarczona na potrzebę tej recenzji.

5
The Explorer of Night:
5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.