Gra Recenzja

Recenzja TETRA’s Escape

TETRA's Escape recenzja review

TETRA’s Escape to kolejna już gra od Ratalaika Games – hiszpańskiego wydawcy i zaraz obok Sometimes You głównego twórcy portów tanich gier na Xboksa i inne konsole. Tym razem przyszła pora na grę logiczną od ABX Games Studio, która pierwotnie została wydana na Androida i komputery osobiste.

TETRA's Escape review recenzja
Czasami już na samym początku wiadomo, że poziom jest nie do ukończenia. Tak jak tutaj!

TETRA’s Escape tow założeniu prosta gra. Musimy przeprowadzić nasz klocek za rączkę przez cały poziom, żeby go uratować. Nazwa zostaje nam wytłumaczona dość szybko, zaraz po tym jak poznamy podstawy sterowania. Okazuje się bowiem, że postać, którą sterujemy od samego początku jest podstawową wersją Tetr. Reszta może dać z siebie więcej, ponieważ zależnie od koloru, są w stanie przeistoczyć się w jedno lub więcej tetromino. Musimy użyć ich umiejętności, żeby chociaż jeden z klocków dostał się na koniec poziomu. Reszta może zginąć lub się przemienić, bo przecież cel uświęca środki… A poza tym ucieczka jednego oznacza też ratunek dla reszty.

TETRA's Escape review recenzja
Z jakiegoś poziomu osoba robiąca PR-owe zrzuty ekranu nie dbała o poprawność swojego rozwiązania…

W grze nie ma żadnej fabuły, bo nie jest potrzebna, żeby wytłumaczyć rozgrywkę.TETRA’s Escape wydaje się typową grą logiczną, gdzie nie chodzi o nic więcej niż kombinowanie. Początkowo poziomy są całkiem proste, jednak z czasem nabierają trudności. Reset trudności następuje zawsze, gdy zostanie wprowadzona nowa mechanika, lub nowy tetromino, który charakteryzuje się czymś zupełnie innym niż poprzedni. Wszystkie poznajemy jednak dość szybko, bo przecież jest tylko 5 kształtów, które można ułożyć. Mechanika natomiast bardziej modyfikuje rozgrywkę. I czasami sprawia, że można się długo zastanawiać nad tym jednym jedynym w pełni poprawnym rozwiązaniem. Początkowo możemy bowiem jedynie obracać figury wokół miejsca, gdzie stoi przemieniany tetromino, ale z czasem dochodzą takie rzeczy jak odbicie lustrzane tetromino, półki, na które można wskakiwać, lód, ogień, wysokości. Wymagają one niezłego kombinowania, nawet jeśli naszym celem jest tylko przejście poziomu.

TETRA's Escape review recenzja
Tutaj w końcu da się skończyć poziom. Ale to 1 świat, ich jest więcej!

Zabawa zaczyna się jednak, gdy naszym celem jest puchar. Puchar zdobywamy, gdy uda nam się do niego dotrzeć po zdobyciu trzech gwiazdek. Te ostatnie są widoczne od samego początku i możemy planować trasę w celu ich zdobycia. Dodatkowo nie wystarczy, żeby tetromino dotknął gwiazdki podczas transformacji, trzeba przejść przez pole, gdzie gwiazdka jest. Problem polega na tym, że nie wiemy gdzie pojawi się puchar. Co prawda w większości wypadków nie ma to wpływu na rozgrywkę, bo najcześciej w poziomie poza jedynym słusznym sposobem ukończenia poziomu nie ma innego. Na części można jednak kombinować i często okazuje się, że pucharu nie jesteśmy w stanie zebrać, ponieważ ruszyliśmy jedną postacią z platformy nad poziomem, czy zablokowaliśmy sobie dostęp transformując tetromino, aby dostać się do ostatniej gwiazdki. Musimy wtedy kombinować jak dojść do ostatniej z nich inną drogą, albo jak nie ruszać tego jednego tetromino, który wydaje się nam niezbędny.

TETRA's Escape review recenzja
Trudność poziomów rośnie w ramach światów, ale każdy z nich zaczyna od zera

TETRA’s Escape to zdecydowanie ciekawy tytuł, który pod koniec zaskakuje trudnością i pomysłowością. Implementuje niemalże każdą mechanikę znaną z podobnych gier, co powoduje, że jest obecnie jednym z lepszych przedstawicieli swojego gatunku. Dodatkowo gra jest dostępna na PC i komórkach, a dzięki Ratalaika Games także na konsolach. Nie ma co się oszukiwać, nie doświadczymy w niej wiele wartości produkcyjnej w kwestiach grafiki, czy muzyki, jednak grafika jest…funkcjonalna, a muzyka całkiem przyjemna. Jest natomiast prostym sposobem na zdobycie kilku dodatkowych osiągnięć i trofeów.Gra została dostarczona przez Ratalaika Games

Recenzent spędził w grze około 3 godzin, zdobywając wszystkie osiągnięcia, ale nie kończąc całej gry. Nie było po co. Ale zainstalował grę na komórce!

6
Dźwięk:
5
Grafika:
5
Rozgrywka:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *