Gra Recenzja

Recenzja Street Fighter 30th Anniversary Collection

Street Fighter 30th Anniversary Collection recenzja review

Remastery, „klasyki” i zbiory gier zawsze wywołują u mnie mieszane uczucia. W przypadku wydania Street Fightera na 30 urodziny dochodzi też ten zupełny brak nostalgii i jednocześnie pewien niedosyt. Street Fighter 30th Anniversary Collection to zbiór 12 gier z serii, które obejmują lata 1987-1999.

Street Fighter 30th Anniversary Collection recenzja review
Wszystko zaczęło się od Street Fightera na automaty

Stworzeniem kolekcji zajęło się Digital Eclipse, które od reanimacji marki zajmuje się tworzeniem podobnych tytułów dla przeróżnych właścicieli praw autorskich. W wyniku ich pracy powstała kolekcja gier, które obejmują dwie pierwsze dekady istnienia Street Fightera, począwszy od pierwszej gry – Street Fighter – po trzecią edycję czwartej gry – Street Fighter III: 3rd Strike. Tytuł obejmuje imponujące 12 gier, ale nie są to wszystkie gry z tego okresu. I dlaczego odcinać się na 1999 roku? Street Fightera nigdy nie rozumiałem z powodu kreatywnego nazewnictwa i prawie zerowych zmian między poszczególnymi grami. Dla mnie dodanie kilku postaci nie jest powodem do tworzenia nowej gry, która wygląda tak samo, w którą gra się tak samo, a jedynym wyróżnikiem jest nowe logo. Rozumiem jednak, że w poprzednim tysiącleciu nie można było wydać dodatku, czy aktualizacji, jednak na chwilę obecną Capcom nadal to robi ze swoimi grami i nie chce iść drogą Dead or Alive, które też ma swoje grzeszki z przeszłości, ale nauczyło się wydawać jedną grę i ją aktualizować.

Street Fighter 30th Anniversary Collection recenzja review
Ostatnia dostępną grą jest Street Fighter III: 3rd Strike z 1999 roku

Jednak mniejsza o to, bo nie będę oceniał zbioru za brak Hyper Street Fighter II: The Anniversary Edition i chwalił jej za uwzględnienie Street Fighter III 2nd Impact: Giant Attack, bo prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia na czym polegają istotne różnice w tych grach. Mogę jednak ocenić jak cały pakiet wygląda dla gracza, który nie ma nostalgicznego przywiązania do serii, a w bijatyki gra rzadko i jest w nich zdecydowanie kiepski. Street Fighter 30th Anniversary Collection nie oferuje nam żadnych remasterów, jest to kilkanaście gier, które są żywcem przeportowane z automatów i ładnie spięte w jeden tytuł. Z tego powodu nie uświadczymy tutaj gier wcześniej wydanych na konsole, takich jak Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition, czy Super Street Fighter II Turbo HD Remix. Niestey zabrakło tez tytułów nowszych, jak chociażby Street Fighter IV, czy przeróżne crossovery z innymi markami. Dzięki temu mamy najczęściej obraz w formacie 3:4, otoczony ramkami, ale jednocześnie z możliwością rozciągnięcia. Istnieje też możliwość zastosowania dwóch filtrów, które sprawią, że gra będzie wyglądać jak na automacie, albo starym telewizorze kineskopowym.

Walka w grze jest pozbawiona wodotrysków, bo też automaty nie są potężnymi maszynami, ale mimo wszystko fajnie walczy się 1 na 1 na kanapie

O Street Fighter 30th Anniversary Collection nie można powiedzieć nic złego. 12 gier, które uwzględniono to klasyki gatunku, których fani będą niesamowicie zadowoleni. Co prawda z punkty widzenia hardkorowca można mieć kilka problemów, takich jak ograniczenie trybu online do tylko czterech gier i ograniczenie trybu treningowego do właśnie tych tytułów, pozwalając w pozostałych 8 tylko i wyłącznie na rozgrywkę solo i w pojedynku. Po zasięgnięciu języka, ponieważ uważam że tutaj niezbędne jest zdanie osoby, która zęby zjadła w trybie online i na turniejach Street Fightera, dowiedziałem się, że rozgrywka online jest bardzo gładka, bez poważniejszych problemów, a opóźnienia w odczycie ruchów są całkiem znośne, przy czym Street Fighter III: 3rd Strike ma się zdecydowanie najgorzej. Trzeba jednak pamiętać, że połowa doświadczenia związanego z rozgrywką online zależy od tej drugiej osoby, więc czasami zdarzają się problemy z połączeniem i całkiem duże opóźnienia, ale najczęściej znikają po połączeniu się z nowym graczem.

Wielu fanom nie podoba się brak trybu online w Street Fighter Alpha

Dodatkowym elementem, który zaimplementowano w grze jest muzeum. Ta niesamowicie bogata zakładka w menu jest kompendium informacji o serii, które są genialnym uzupełnieniem wszelkich informacji, które znajdziemy w Internecie. Możemy tutaj odnaleźć opisy postaci, ich historię, koncepcje gier i postaci, czy dość spory unikat – pomysł na Street Fightera, który został przedstawiony Capcomowi. Każdemu fanowi serii na pewno się to spodoba. Dodatkowo możemy znaleźć kilka bardziej technicznych rzeczy, takich jak chociażby galeria spritów każdej postaci i jej ataki, a to wszystko podzielone jest na kolejne gry, więc możemy zobaczyć jak animacja Hadokena zmieniała się w kolejnych iteracjach gry. No i mamy jeszcze odtwarzacz muzyki, chociaż na pewno z niego nie skorzystam, ale doceniam jego implementację.

Żadna z gier nie została zmieniona, żadna nie posiada podrasowanej grafiki i zmienionych mechanik

Street Fighter 30th Anniversary Collection jest zdecydowaniem dobrym posunięciem. Capcom ma bazę wiernych graczy, którzy łykną wszystko, co firma wypuści na rynek, w szczególności, że mają takie kultowe marki jak Mega Man, Resident Evil i właśnie Street Fighter. Nie można jednak zarzucić wiele chciwości, czy odgrzewania starych gier, gdy takie wydanie jest dość wyjątkowe i wielu fanów serii już o dawna prosiło o kompilację gier. Jedyna różnica między tym co chcieli, a tym co dostali polega na różnicach w platformach. Street Fighter 30th Anniversary Collection to port gier wydanych na automaty, więc w pewnym sensie unikatów na rynku, do których niewielu z nas miało kiedykolwiek dostęp, szczególnie w Polsce. Jeśli chcecie kupić grę, to nie kupujcie wersji cyfrowej. Dajcie nieco pieniędzy Cenedze i pochwalcie się przed światem wersją pudełkową gry – dopiero wtedy warto.

W grze dostępne jest aż 5 wersji Street Fightera II

Lista gier w kolekcji:

 • Street Fighter
 • Street Fighter II
 • Street Fighter II: Champion Edition
 • Street Fighter II: Hyper Fighting
 • Super Street Fighter II
 • Super Street Fighter II: Turbo
 • Street Fighter Alpha
 • Street Fighter Alpha 2
 • Street Fighter Alpha 3
 • Street Fighter III
 • Street Fighter III: 2nd Impact
 • Street Fighter III: Third Strike


Gra została dostarczona przez Cenegę

Recenzent spędził w grze około 3 godzin, nie zdobywając żadnego osiągnięcia i wielokrotnie dostając po tyłu

8
Kolekcja:
8.5
Rozgrywka:
7.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *