Gra Recenzja

Różnorodne… Coś jeszcze? – recenzja Solitaire 3D

Chyba każdy chociaż raz w życiu grał w pasjansa? Pająk, FreeCell, Klondike, te są najbardziej znane. Twórcy Solitaire 3D doszli do wniosku, że to jest za mało. Postanowili dać nam swoją nową grę także na konsolach. Grę, która pod względem zawartości zawstydza Microsoft Solitaire Collection.

Po co karty na konsoli?

Trochę to pokaże moją hipokryzję, ale… Karty na konsoli. Krytykowałem Fishing Planet za to, że aby znośnie grać w tę grę, trzeba wydać więcej kasy niż na wędkę i licencję na połów, żeby zrobić to w rzeczywistości. Nie każdy symulator tak ma, po kupienie ciągnika, czy założenie firmy budowlanej to trudniejsze i bardziej kosztowne zadania. Gra w karty to jednak zupełnie coś innego. Z kupnem paczki zapewne zmieścimy się w 5 zł, a GrassGames chce za swoją grę aż 100 złotych. Jaki jest więc sens? Przede wszystkim Solitaire 3D oferuje około 100 rodzajów pasjansa, w tym te najpopularniejsze i ich warianty. Każdy ma samouczek, gwarancję chociaż jednego prawidłowego rozwiązania i brak konieczności układania kolejnych partii samemu. Trzeba jednak przyznać, że Solitaire 3D to dość prosta gra z leciwie wyglądającym interfejsem, więc nie znajdziemy tutaj żadnej z bardziej zaawansowanych funkcji, czy też nie znajdziemy żadnej zmyślnej kosmetyki.

Wszystko tu znajdziesz

Solitaire 3D, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Solitaire 3D to nie zwykły pasjans. Znajdziesz tutaj masę gier, o których słyszeli tylko najwytrwalsi znawcy układania kart na kupki. Część też zupełnie nie ma sensu.

Największym plusem Solitaire 3D jest różnorodność gier. Jak wspomniałem, gra promuje się informacją, że znajdziesz w niej ponad 100 typów i wariantów pasjansa. Poza klasycznym Spiderem, Klondike’iem, Pyramid i FreeCell znajdziemy ich nazwane odmiany, a także dość unikatowe inne gry o podobnym charakterze. Pasjansów ludzie wymyślili wiele, bo cel gry jest dla wszystkich jeden. Trzeba po prostu poukładać karty w sekwencji od króla do asa lub na odwrót. Komplikacją gry są przeróżne zasady grupowania, przenoszenia, dobierania i odkładania kart. Unikatami są gry takie jak Pyramid i TriPeaks, które stanowią zdecydowaną mniejszość wszystkich pasjansów.  Gry różnią się też poziomem trudności i czasem gry, co jest raczej oczywiste. Bardziej skomplikowane i rozbudowane zasady zmuszą nas do dłuższej gry. To wszystko znajdzie się w tej kolekcji, a nieważne ile razy powiem, że tutaj jest wszystko, to i tak będzie za mało. Spędziłem godziny, tylko zapoznając się z każdą z nieznanych mi gier.

To nie jest łatwe 1000G

Solitaire 3D, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Dla każdej gry Solitaire 3D oferuje samouczek, gdzie poznamy zasady układania, przemieszczania i grupowania kart. Niektóre są przydatne.

Dla tych, którzy by chcieli rozegrać kilka gier i zgarnąć proste 1000G, mam smutną wiadomość. Solitaire 3D będzie wymagać od nas nie rozegrania, ale wygrania ponad 11 tysięcy gier. O tak, Microsoft Solitaire Collection może się schować ze swoim 200 poziomem i osiągnięciem za błyskawiczne ukończenie łamigłówki na poziomie eksperckim. 11 tysięcy gier to w najlepszym wypadku około 2 tysięcy godzin grania. Nikt nie mówił, że będzie prosto, ale czy ktoś przeczuwał, że będzie aż tak ciężko? A wygrać nie jest często prosto. Ludzie wymyślali kolejne warianty pasjansa, bo najczęściej było za prosto. Dlatego, czemu nie? Wygraj 1000 gier, które są uznawane za trudne. Wygraj 1000 gier, które wymagają głównie umiejętności, a na dokładkę wygraj 1000 gier, które wymagają w zasadzie tylko szczęścia. Potem wygraj 1000 gier każdego typu, a zakończ wszystko, udostępniając 1000 najlepszych wyników. Solitaire 3D będzie idealną grą dla ciebie, jeśli liczysz korelację złotówki/godziny gry.

Tylko dla fanatyków

Solitaire 3D, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Co prawda w grze można zmienić awers i rewers karty, ale są to raczej proste wzory. Nie można pobrać dodatkowych, a fajnie byłoby czasami pograć czymś nietypowym.

Solitaire 3D to dość specyficzna gra. Nie znajdziemy w niej nic poza grami. Microsoft Solitaire Collection to swojego rodzaju platforma. Ma turnieje, codzienne wyzwania, dodanie kolejnego elementu kosmetycznego, czy nawet gry karcianej, to tylko kwestia chęci deweloperów. Widać, że gra żyje, bo w turniejach regularnie pojawiają się dziesiątki graczy. Rozwiązania codziennych wyzwań albo pomoc w turniejach też jest od ręki dostępna od bardziej profesjonalnych graczy. W Solitaire 3D tego brakuje. Nie dość, że gra jest droga (co nie jest samo w sobie złe), to jest prosta i pozbawiona tego czegoś… Czegoś, co każdego dnia będzie przyciągać graczy. Jednocześnie jest to najlepszy pasjans na konsole. Co prawda jest jeszcze inne Solitaire i jakieś TriPeaks, ale są one grami dziecięcymi w porównaniu do Solitaire 3D. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fanatyka. Reszcie polecam przynajmniej zacząć z darmowymi propozycjami. Pasjans nie jest dla każdego.

Grano na Xboksie Series X

Solitaire 3D to zbiór około 100 różnych gier i wariantów pasjansa. Poza klasykami gatunku spotkamy tutaj masę gier, o których słyszeli tylko najwięksi fani pasjansa. Gra kosztuje jednak około stówy i pytanie brzmi, czy warto tyle dawać za karty? Gra została dostarczona przez dewelopera do celów recenzenckich.

6
Solitaire 3D:
6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.