Gra Recenzja

Znowu króliki, ale czy lepsze? – Recenzja SokoBunny

Sokoban to dość prosty gatunek gier logicznych. Musisz przesuwać przedmioty, żeby ostatecznie znalazły się w docelowym miejscu. Gry takie wymagają wiele kombinowania, przesuwania i restartowania poziomów. DillyFrame Games, znane między innymi z Bunny Parking, postanowiło dać nam kolejną grę z królikami w roli głównej — SokoBunny. Sokoban i króliki.

W gruncie rzeczy to samo

SokoBunny, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
SokoBunny wykorzystuje podwaliny pozostałych gier od DillyFrame Games. Króliki, prosta geometria. Aż nie chce się wierzyć, że to jest Unreal Engine.

Jakiś czas temu wziąłem na celownik Bunny Parking. Założenia towarzyszące stworzeniu gry były ciekawa, godne uznania, ale ostateczny produkt był kiepski. Można nawet stwierdzić, że bardzo zły. Biegaliśmy kiepsko animowanym królikiem, który przez większość czasu lewitował nad ziemią, wchodził w dziwne interakcje z otoczeniem i często coś szło po prostu nie tak. SokoBunny to w gruncie rzeczy to samo co Bunny Parking. Gra posiada te same podstawowe modele królików i dzieli wiele elementów otoczenia. Zniknęły jednak samochody z poprzedniej gry, dodano możliwość jeżdżenia i modyfikowania wózka widłowego, dodano też masę agresywnych królików robiących sztuczny tłum. Przede wszystkim zmieniła się jednak rozgrywka. Tym razem nie musimy kopać samochodów, żeby przestawiać je niczym w Klotski. Będzie nam dane przepychać, a raczej (ponownie) kopać, palety z towarem, żeby umieścić je w odpowiednich miejscach, kończąc poziom. Sokoban w najczystszej formie. Ten element gry się udał, bo chyba trudno skopać przesuwanie sześciennych elementów po siatce.

Można za to przekombinować poziomy

SokoBunny, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
Sam element sokoban nie jest wykonany źle. Kopiemy pakiety towary, a ten się przesuwa. W tym elemencie dosłownie nie ma co zrobić źle.

Wielkim fanem sokoban nie jestem. Można wręcz powiedzieć, że z gier logicznych ta jest daleko w tyle na liście moich ulubionych. Rozumiem jednak, że można je lubić, bo wymagają myślenia i przewidywania efektów własnych ruchów. Mam natomiast zdanie na temat tego, jak takie gry powinny wyglądać. W moim odczuciu poziomy sokoban powinny być sprytne, wykorzystywać jak najmniejszą liczbę elementów, żeby stworzyć zawiłe poziomy. Albo można pójść w drugą stronę, sprawić, że poziomy są ładne, niedługie i proste, jak chociażby w Super Box Land Demake. SokoBunny wydaje się iść w ilość, czego nie mogę w żaden sposób popierać. Gra oczywiście rozdziela wszystkie poziomy na łatwe, średnie i trudne, ale te początkowe różnią się od tych ostatnich głównie ilością elementów. Poziom staje się z każdym poziomem coraz bardziej zawalony ładunkami, a my musimy wykombinować co i gdzie przesunąć. Jeśli ci to nie przeszkadza, to SokoBunny jest znośną grą.

Zapomnij o wszystkim poza poziomem

SokoBunny, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
Cała oprawa gry jest godna pożałowania i powinniśmy nie zapuszczać się w świat gry. Kiepskie tekstury, niedociągnięcia geometrii i szalone, agresywne króliki.

Kiedyś uważałem, że każdą grę i każdy jej element trzeba doceniać, bo ktoś się ciężko nad nią napracował. Nieco mi się to zmieniło przez lata, kiedy widzę masę kiepskich gier. Większość z nich wykorzystuje to, co już znamy, ale podaje to w nieco inny sposób. Dokładnie tak jest z SokoBunny. Gra wykorzystuje prostą, znaną od dekad koncepcję gry, wykorzystuje posiadane już zasoby graficzne, a nawet całe podwaliny gry. I byłaby całkiem znośna, gdyby nie to drugie i trzecie. Gra sama w sobie, przesuwanie palet po siatce, nie jest wykonane źle, więc jeśli macie ochotę na znośne sokoban, SokoBunny będzie jedną z lepszych opcji na konsolach. Tylko nigdy nie opuszczajcie poziomów, bo poza nimi gra jest godna pożałowania. Niemniej jednak mam nadzieję, że DillyFrame Games wyda więcej gier na konsole ze swojego katalogu. Najciekawsze jest to, że nie w każdej ich grze są króliki. Tylko w we większości.

Grano na Xboksie Series X

Gra została dostarczona przez wydawcę w celu napisania tej recenzji.

4
SokoBunny:
4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.