Gra Recenzja

Recenzja Smoots World Cup Tennis

Smoots World Cup Tennis to prosta gra, w której przyjdzie nam podbić tenisowy świat, grając jako amator i z czasem pnąc się na szczyt. Kaneda Games wykorzystuje swoje proste postacie, znane jako Smoots i daje im w ręce przeróżne rzeczy, które mogą służyć do odbijania piłki tenisowej.

Zasady są, ruchy są, ale…

Smoots World Cup Tennis, Xbox One, recenzja, review
Głównym ekranem gry jest widok naszego cudownego globu, skąd możemy wybrać co zrobimy w tym tygodniu.

Smoots World Cup Tennis posiada wszystko, co powinno być w grze, której głównym celem jest gra w tenisa. Mamy wszystkie zasady, w tym różne rozmiary boiska do singla i debla, pełną punktację w meczach, które są tym dłuższe, im wyższy jest poziom trudności gry. Są też podstawowe ruchy jak lob czy ścięcie, ale jednocześnie wiele grze brakuje. Brakuje pewnego wyrafinowania i płynności ruchów. Gry sportowe uczą nas, że postacie, którymi sterujemy, prawie zawsze przewidują nasz kolejny ruch i nie widać zawahań, czy nadmiernego uwydatniania ruchów. W Smooth World Cup Tennis, z uwagi na postaci, którymi sterujemy, wszystko jest proste, wymaga sporo przyzwyczajenia, a do tego każda postać może być nieco komiczna i stereotypowa. Po chwili przestaje dziwić, że mój standardowy bohater gra przeciwko czarnej kobiecie w dredach, która w ręce ma klucz do kół. Blondyn ze Skandynawii z mieczem w ręce, czy Azjatka z lizakiem też nie dziwią.

Od amatora do zawodowca

Smoots World Cup Tennis, Xbox One, recenzja, review
Po uderzeniu widać, gdzie piłka spadnie, co pozwoli nam się przygotować, wybrać rodzaj odbicia i nabrać nieco siły, żeby trafić tak mocno, jak to możliwe.

Gra wita nas możliwością wybory trybu rozgrywki. Mamy możliwość wybory gry online albo wzięcia udziału w pojedynczym meczu lub turnieju. Najważniejsza w menu jest jednak kariera. Zaczynamy jako amator, ale zamiast powolnego wprowadzenia nas w świat gry, od razu zostajemy wrzuceni w sezon tenisowy, w którym stopniowo będziemy musieli wywalczyć jak najlepszą pozycję. Problem polega na tym, że gra jest bardzo zorientowana wokół tygodni, a możemy wykonać tylko jedną akcję na tydzień. Może to doprowadzić do sytuacji, w której ominie nas jakiś turniej, bo postanowiliśmy zagrać rundkę minigry, czy akurat zagraliśmy mecz pokazowy. Brak większych opcji planowania wydarzeń sprawia, że często będzie trzeba wybierać, na jaki turniej mamy ochotę, czy jaką aktywność chcemy wykonać. No i rzecz jasna, kiedy odpocząć, bo wraz z każdym ukończonym wydarzeniem zmniejsza się nasza wytrzymałość, a jej koniec będzie trzeba odpokutować tygodniowym wypoczynkiem.

To kwestia perspektywy…

Smoots World Cup Tennis, Xbox One, recenzja, review
W sklepie możemy zmienić wygląd naszej postaci, w tym ubranie, fryzurę, kształt uszu, czy naszą rakietę. Możemy grać lizakiem, klasyczną rakietą, albo płonącym kijem.

Smoots World Cup Tennis rzuca nas na kort tenisowy w deblu, albo singlu. Zaczynamy serwować, wygrywamy, albo przegrywamy, w każdym razie następuje zmiana połów. W tym momencie spotykamy się z elementem gry, który wymaga masę przyzwyczajania się. Podczas zmiany połów nasza kamera się nie zmienia miejsca, więc jeśli wcześniej graliśmy z widokiem na plecy naszego zawodnika, to teraz będziemy mogli spojrzeć mu w twarz. Nie wiem, dlaczego i nie wiem, czy tylko mnie, ale cała zmiana połów bez zmiany pozycji kamery niesamowicie mnie dezorientowała. O ile początkowo udawało mi się wygrywać sety do 0, to po zmianie stron zazwyczaj przegrywałem do 0. Rzecz jasna z czasem idzie się do tego przyzwyczaić, ale zajmuje to oczywiście nieco czasu i nieco cennych tygodni. O niebo lepszym rozwiązaniem, które ułatwiłoby grę, byłoby zmienianie perspektywy kamery wraz ze zmianą połowy, ale obawiam się, że niewiele by się zmieniło w takiej sytuacji. Kort wygląda zapewne tak samo z obu stron.

Niby postęp jest…

Smoots World Cup Tennis, Xbox One, recenzja, review
Minigierki pozwalają nam przećwiczyć typ odbicia i kierunek, w którym odbijamy. No i dodatkowo za ukończenie poziomu dostajemy bonus do poziomu.

Smoots World Cup Tennis nie pozwala nam wybrać poziomu trudności, ani nie mówi nam, jakiej trudności jest turniej. Oznacza to mniej więcej tyle, że poziom trudności jest na tym samym poziomie przez całą rozgrywkę, bo żadnych zmian nie zauważyłem podczas żadnego z turniejów. Na szczęście poziom nie jest wysoki, a wygrać można dość prosto przez „zabieganie” przeciwnika, jak to w każdej grze tenisowej bywa. Za wygraną dostajemy pieniądze, ale także doświadczenie. Niestety w tej kwestii, tak samo, jak w przypadku trudności, gra słabo komunikuje nam, co tak naprawdę zmienia poziom. Jesteśmy opisywani siłą, szybkością i kontrolą, ale nie widać za bardzo różnic między kolejnymi poziomami, a to oznacza, że zmiany z poziomu na poziom są stosunkowo niewielki, albo poziomy są, ale nie mają wpływu na zachowanie naszego Smoota. Przydałoby się poinformowanie nas, że na przykład zwiększony poziom siły zwiększa szybkość naszego serwu i zmniejsza szansę przeciwnika na odbicie piłki o… Może 1%? Cokolwiek. Dostajemy jednak zupełnie nic.

Najlepsza przez brak konkurencji

Smoots World Cup Tennis, Xbox One, recenzja, review
W grze możemy zagrać w debla i zaprosić do gry dodatkowych 4 graczy, ale rozgrywka w takim stylu potrafi być dość chaotyczna.

Tenis nie jest najpopularniejszym sportem na świecie. Wśród graczy też nie za bardzo, co widać po ilości gier tenisowych, która wcale nie jest zauważalnie inna od gier, które skupiają się na rugby, czy krykiecie. Jedyna konkurencja Smoots World Cup Tennis to AO Tennis, porównywanie tych gier jest jednak jak porównywanie FIFY i Legendary Eleven — po prostu nie fair. Smoots World Cup Tennis nie jest grą, która zaspokoi twoje pragnienie gry w tenisa, raczej nauczy cię podstawowych zasad i pozwoli się zrelaksować po początkowej frustracji. Dodatkowo gra nie jest taka droga, bo przyjdzie nam za nią zapłacić około 60 złotych, zależnie od platformy.

Gra została dostarczona przez Kaneda Games

Recenzent spędził w grze około około 5 godzin, zdobywając 37 osiągnięć i zdając sobie sprawę, że na półce siedzi jeszcze nieruszony Top Spin 3!

6.5
Dźwięk:
5
Grafika:
5.5
Rozgrywka:
6
Błędy:
9.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *