Gra Recenzja

Recenzja Puyo Puyo Champions

Puyo Puyo Champions recenzja review Xbox One

Puyo Puyo to seria, która powstała w 1991 roku. Była to gra, która pozwalała nam na dopasowywanie kolorowych stworków – Puyo. W 2001 roku kontrolę nad produkcją gry przejęło studio Sonic Team i dali nam już 11 gier. Najnowsza to Puyo Puyo Champions. I nawet jest na Xboksie i poza Japonią!

Puyo Puyo Champions recenzja review Xbox One
W Puyo Puyo Champiosn możemy wybrać zestawy zasad Puyo Puyo 2 i Puyo Puyo Fever

Puyo Puyo Champions nie jest pierwszą grą z serii, która ukazała się na Xboksa, chociaż pierwszą, która ma globalny zasięg. Wcześniejsza gra – Puyo Puyo Tetris – została wydana tylko na rynku japońskim, co nie dziwi. Cała seria celuje głównie w japońskich odbiorców, co wiąże się z dugą historią gier, która zaczyna się na automatach i z czasem zadomawia się w domach w Japonii. Pierwsza gra, która została wydana poza tym krajem to Puyo Pop (2002), ale nawet od tego momentu gry pojawiały się w USA i Europie dość sporadycznie. Największą premierą w ostatnich latach było Puyo Puyo Tetris, którym mogą się cieszyć gracze na całym świecie pod warunkiem grania na PC, PS4 i Switchu, podczas gdy wersje na Xboksa One, PSV, PS3, Wii U i 3DSa zostały ponownie ograniczone do Japonii. Dla nowego gracza Puyo Puyo Champions może wydawać się dziwne, bo jest to gra, która ma tylko jeden cel – pojedynki.

Puyo Puyo Champions recenzja review Xbox One
Możemy sobie włączyć handicap, który podpowiada nam kolejny najlepszy ruch

Puyo Puyo Champions jest grą o prostych założeniach. Ty i maksymalnie trzech innych przeciwników stajecie przeciwko sobie osobno, albo w drużynach, i musicie przetrwać. Gra kończy się w momencie w którym Puyo dotknie czerwonego ‘X’ u szczytu ekranu, co zazwyczaj oznacza, że cała plansza jest wypełniona. Przeciwdziałać zapełnianiu możemy poprzez łączenie Puyo w grupy po cztery lub więcej osobników, co usunie Puyo, przylegające do nich śmieciowe Puyo i zaatakuje przeciwnika ilością Puyo, która odpowiada naszemu łańcuchowi kombo. Owe śmieciowe Puyo to szare osobniki, które nie mogą zostać połączone z innymi, a jedynym sposobem na pozbycie się ich z planszy jest usunięcie kolorowych Puyo, które do nich przylegają. To by było na tyle, tylko jak w każdej grze, w które dopasowujemy coś do czegoś, jest masa technik i taktyk, które pomogą nam w wygranych. Są klucze, schody, kaskady, są to różne metody układania Puyo, żeby jak najszybciej uzyskać zabójczą kombinację pięciu usuniętych grup, która zawala kolejne pięć rzędów przeciwnika śmieciami.

Puyo Puyo Champions recenzja review Xbox One
W Puyo Puyo Champions odpracowano system powtórek, który pozwala nam nie tylko zwalniać i przyspieszać powtórkę, ale też możemy wybrać konkretną akcję

Niestety gra jest dość wymagająca, szczególnie jeśli nie graliśmy wiele w podobne gry. Problem trudności polega na tym, że jest nieco nieprzewidywalna. Trudność może nagle wzrosnąć, albo spaść w kolejnej walce z tym samym przeciwnikiem, mimo tego, że my gramy tak samo. Zdarzały mi się pojedynki, w których przegrywałem w minutę, ponieważ AI robiło samo kombo x5, a ja nie mogłem nadążyć z usuwaniem śmieciowych Puyo. Zdarzały się też takie walki, które wygrywałem w minutę, mimo tego, że lepiej mi idzie gra w Tetrisa niż w Puyo Puyo. Niestety poza walką jeden na jednego, albo każdy na każdego, w grze nie ma wiele do zrobienia. Co prawda jest tryb online, jednak jest to więcej tego samego i widać jaki nacisk został położony na słowo „Champions”. Gry online są rankingowane, przemieszczamy się w górę i w dół rankingu, spotykając przeróżnych graczy i szerokim spektrum umiejętności. Niestety zdarzają się weterani potrafiący wygrać w zanim ja ułożę pierwszą czwórkę, ale to dobrze, bo to oznacza, że fanom serii nie będzie się nudzi.

Puyo Puyo Champions recenzja review Xbox One
W nowej wersji gry zupełnie zmieniono oprawę graficzną i dźwiękową poziomów tak, żeby była bardziej czytelna i nie przeszkadzała w grze

Niestety gra nie oferuje zbyt wiele osobie, która chce się odprężyć przed konsolą. Słyszałem opinię, że Puyo Puyo Tetris jest znacznie lepszą grą relaksacyjną, a Champions zostało stworzone właśnie po to, żeby ludzie mogli ze sobą walczyć i widać to po zmianach, jakie wprowadzono w porównaniu ze wcześniejszymi wersjami gry. Można teraz walczyć do 99 zwycięstwo, w oparciu i zestaw zasad gier Puyo Puyo 2 i Puyo Puyo Fever, a także poprawiono system dobierania walczących, gdzie znacznie zawężono to, z jakiego przedziału punktowego może być przeciwnik. Puyo Puyo Champions to gra, która nie przypadnie do gustu większości. Jest prosta, ale wymaga zręczności i opanowania wielu sposobów układania Puyo. Jest to typowy przykład gry, w którą można szybko nauczyć się grać, ale opanowanie jej na poziomie mistrzowskim zajęłoby lata.



Gra została udostępniona przez Cosmocover

Recenzent spędził w grze około 3 godzin, odblokowując 6 osiągnięć i przegrywając łącznie 10 razy w rozgrywce online, wygrywając 0.

8
Dźwięk:
7.5
Grafika:
7
Rozgrywka:
7.5
Błędy:
10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.