Gra Recenzja

Pumpkin Spice Action Adventure – recenzja Pumpkin Jack

Co powstanie, jak połączymy MediEvil i Jack & Daxter? Nicolas Meyssonnier uważa, że dostaniemy Pumpkin Jack. Jest to najnowsza jego gra, która ukazała się na konsolach przy wsparciu Headup Games. Czy gra od samotnego dewelopera jest warta 140 złotych? Czy może wypadnie tak samo, jak większość z nich?

Niesamowity wyczyn, jak na jedną osobę

Nicolas Meyssonnier to pojedynczy deweloper, który zajął się produkcją gry. Co prawda miał wsparcie podczas portowania gry na konsole, ale Pumpkin Jack to dzieło jego życia. Z uwagi na to, że nad grą pracowała jedna osoba, zaskakujące jest to, jak ona wygląda, jak wysoce dopracowana jest i co sobą reprezentuje. Solowe gry to albo eksperymenty pokroju The Last Scape, albo pomniejsze, mało znaczące gry, takie jak The Explorer of Night. Niewiele z nich trafia do „mainstreamu” (Stardew Valley), a jeszcze mniej wygląda ładnie (Bright Memory). Pumpkin Jack jest grą ładną, dobrze się w nią gra i oferuje zaskakująco wysoki poziom dopracowania. Nie dziwię się, że Headup Games było zainteresowane tą grą. Ale Pumpkin Jack to nie tylko wygląd. Czym dokładnie jest gra? I czy dynia z okładki to postać dobra? A może zła?

Przeklęta dusza, dynia i dobry czarownik

Pumpkin Jack, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Jack zaklęty w dyni ma być czempionem zła, ale z jakiegoś powodu zaczyna mordować nie rycerzy, a sługusów swojego pana. Dziwne i niekonsekwentne.

Fabuła Pumpkin Jack to dla mnie zagadka. Rozpoczynając grę, możemy obejrzeć krótki wstęp, w którym zostaje nam przedstawiona historia krainy, w której przyjdzie nam podróżować. Jest to sielankowe królestwo, w którym wszyscy są zadowoleni, najedzeni i nie mają powodu do strachu. Komuś się to nie podoba. Diabeł nie mógł wytrzymać takiego stanu rzeczy i sprawił, że zmarli zaczęli wstawać z grobów, a sielanka zamieniła się w koszmar. Potrzebny był czempion, który pokona nieumarłych – okazał się nim czarownik. Z jego pomocą królestwo zaczęło wracać do normy. Diabeł był podekscytowany. W końcu ma z kim się zetrzeć, ale i on potrzebował swojego czempiona. Został nim Jack, który błąkał się po świecie, gdyż jego dusza była przeklęta. Ma jeden cel, wyeliminować czarownika. I… Mam dziwne wrażenie, że mu pomaga. W grze nie walczymy z rycerzami, wróżkami i innymi jednorożcami. Eliminujemy szkielety, przeklęte strachy na wróble i tym podobne stwory.

Liniowa do bólu, ale przyjemna

Pumpkin Jack, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Pumpkin Jack składa się z serii na wpół otwartych poziomów, przerywanych prostymi, liniowymi fragmentami. Brakuje jednak otwartego świata, a każdy poziom ma jedno wejście i jedno wyjście.

Pumpkin Jack jest niczym innym niż platformówką z elementami akcji. Przygoda, w którą przyjdzie nam wyruszyć, przeprowadzi nas przez różne środowiska, które idealnie wpisują się Halloweenowy nastrój. Dynie, strachy i mroczna poświata emitująca z niemalże każdego obiektu, będą stanowić jego człon. Sam Jack jest duszą zaklętą w dyni, która stanowi głowę, a kończyny są pożyczone od szkieletów. Ponieważ dysponujemy pełnym zestawem kończyn, nie dziwi, że jedną z pierwszych rzeczy, które przyjdzie nam poznać, jest przemieszczanie się po świecie z możliwie dużą gracją. Uniki, skoki i nawet podwójne skoki będą pozwalały nam dotrzeć w najwyższe miejsca najwyższych wież. Niedługo potem poznamy atak, gdy w naszych rękach znajdzie się szpadel. Samą broń można zmienić, bo znajdujemy ją jako nagrody za postęp. Część nie wyróżnia się niczym, ale znajdziemy w grze przeklęty miecz, pozwalający lewitować, a także strzelbę, która zadaje połowę obrażeń, ale na dystans.

Przyjemna, prosta, kolorowa

Pumpkin Jack, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Gra jest przyjemna dla oka. Kolory są idealnie dobrane, żeby wpasować się w Halloweenowy klimat.

Mimo swojego mrocznego umiejscowienia akcji, Pumpkin Jack wydaje się grą nader kolorową i przyjemną. Jest pełna żartów sytuacyjnych i utrzymana w dobrym nastroju, mimo mordowania dziesiątek przeciwników, którzy staną na naszej drodze. Napotkana sowa służy za drogowskaz, a kruk siedzący na głowie głównego bohatera (przynajmniej gry ten stoi w miejscu) jest przydatnym wsparciem, rzucając tylko czasami zgryźliwymi komentarzami. Grając w Pumpkin Jack, dość szybko też dojdziemy do wniosku, że gra jest zaskakująco prosta. Sam Jack jest dość słabą postacią, ale wspomniany ptak jest wielką pomocą, mogąc w pojedynkę eliminować przeciwników kilkoma atakami. Co prawda potem musi do nas wrócić, ale dość szybko jest w stanie atakować ponownie. Walki z bossami też nie są trudne. Zazwyczaj wystarczy prosty atak i kilka uników powtarzane w sekwencji, żeby wyjść z pojedynku bez szwanku. Pumpkin Jack to przyjemna, prosta gra, która jest idealna, jeśli masz ochotę na odrobinę relaksu z ładną grą.

Problem z osiągnięciem, ale reszta spoko

Pumpkin Jack, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Starcia z bossami są dość proste. Gdyby wyeliminować kruka, zwykłe starcia z przeciwnikami byłyby bardziej wymagające.

Problem pojawia się, jeśli chcesz pograć w przyjemną grę i zdobyć wszystkie osiągnięcia. Zarówno na Steamie, jak i Xboksie, w grze w większości przypadków nie da się odblokować osiągnięcia za zdobycie wszystkich strojów. Sprawia to, że nie odblokujesz też osiągnięcia za zdobycie wszystkich osiągnięć. Dla mnie jest to spory problem, ale znam ludzie, którzy nigdy nie chwycą gry z tego powodu. Czy warto więc kupić indyka za 150 złotych, który został zrobiony przez jedną osobę? W tym przypadku tak. Znam kilka gier za dychę, które są znacznie mniej warte niż ta gra. Trzeba jednak pamiętać, że gra jest raczej prosta i wyzwaniem nie będzie. Należy też pamiętać, że dwóch osiągnięć nie da się zdobyć. W przeciwnym wypadku łap Pumpkin Jack i miłego wieczoru, bo gra jest naprawdę przyjemna i warta zagrania.Grano na Xboksie One

Pumpkin Jack jest zaskakująco dobrze wykonaną grą, jak na pracę jednej osoby. Widziałem gry od dużych zespołów, które są grosze. Pumpkin Jack jest grą ładną i przyjemną. Idealnie nadaje się do zrelaksowania się przed nieskomplikowaną przygodówką. Gra została dostarczona przez wydawcę na potrzebę tej recenzji.

7
Pumpkin Jack:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *