Recenzja Sprzęt

Szokująca jakość – Recenzja słuchawek PDP LVL 40

PDP to producent peryferiów gamingowych o dość długiej tradycji i dobrej opinii. Nie zdarza się to często, bo każdy ma coś złego do powiedzenia o zamienniku kontrolera, ale reszta produktów, które oferują, jest niesamowita. Miałem do czynienia z ich pilotem do Xboksa, a teraz postanowiłem kupić ich słuchawki LVL 40.

LVL 40 czy LVL 50?

PDP LVL 50, słuchawki, recenzja, review
PDP LVL 50 to nieco droższe słuchawki, które posiadają wariant przewodowy i bezprzewodowy. W konsolach jest jednak za mało portów na odbiornik USB.

PDP ma obecnie w ofercie trzy produkty, będące słuchawkami nausznymi. LVL 30 to słuchawka z mikrofonem, która pozwala na rozmowę na czacie. Jest to produkt tani i mające zastąpić standardowe słuchawki dołączane czasami do konsol. Znacznie szersze zastosowanie mają słuchawki LVL 40 i LVL 50. Są to słuchawki z mikrofonami, które mogą także odtwarzać dźwięk gry, czy filmu, ale też są droższe. Podstawową wersją są słuchawki LVL 40, które mają opuszczany mikrofon i kontrolę głośności. Sprawia to, że nie musimy za każdym razem wchodzić do opcji dźwięku, żeby zmienić poziom głośności, czy wyciszyć mikrofon, podczas używania konsoli. Wystarczy odgiąć mikrofon w górę lub pobawić się pokrętłem. PDP LVL 50 ma dodatkowo możliwość zmiany głośności czatu i zmiany profilu dźwięku, które są zdecydowanie fajnymi opcjami, ale też koszt za słuchawki jest znacznie większy. PDP LVL 40 to też słuchawki tylko przewodowe, a LVL 50 ma wersję przewodową i bezprzewodową. LVL 40 wybrałem, bo PDP ma u mnie dobrą opinię, ale większość słuchawek, które kupuję, nie pasuje na moją głowę, a nie chciałem utopić zbyt dużych pieniędzy. Słuchawki PDP są bardzo przedrożone i w Media Markcie musimy zapłacić za nie 159 złotych, podczas gdy ich cena w dolarach wynosi $29.99. PDP LVL 50 to natomiast kwestia już ponad 200 złotych.

Braki w funkcjonalności

PDP LVL 40, słuchawki, recenzja, review
Na słuchawkach możemy dostosować tylko głośność słuchawek i włączyć/wyłączyć mikrofon. Dźwięk gry, czatu i ich balans będziemy musieli dostosować z poziomu kosnoli.

Niestety już podczas pierwszego używania mogłem wyciągnąć kilka negatywnych wniosków odnośnie słuchawek. Przewiewny materiał, z którego wykonane są poduszki, jest bardzo niekomfortowy podczas pierwszych kilku godzin używania. Wynika to głównie ze sztywności materiału, ale po kilku godzinach użytkowania zaczyna on znacznie mięknąć, przystosowując się do rozmiarów głowy użytkownika. Podczas późniejszego użytkowania uszy zaczynają boleć od nacisku dopiero po 5-6 godzinach. Dodatkowo można wytknąć słuchawkom to, że pałąk nie pozwala kontrolować obrotu słuchawek w poziomie, co przekłada się na niewygodne używanie, jeśli chcemy słyszeć grę tylko w jednym uchu, mając drugie odsłonięte. Jest to sytuacja, która się notorycznie zdarza w moim życiu i jest to dość niewygodne. Na szczęście nie pominięto możliwości zwiększenia długości pałąka i kontroli położenia słuchawek w pionie. Oczywiście brakuje też bardziej zaawansowanych funkcji z LVL 50, szczególnie kontroli balansu między grą i czatem, ale nadal można do tego wykorzystać stary kontroler, który kupiłem wraz ze słuchawkami Microsoftu w 2014 roku. Urządzonko jest tak nieskomplikowane, że o dziwo nadal działa!

Zaskakujące wykonanie

PDP LVL 40, słuchawki, recenzja, review
Słuchawki są bardzo proste i ładne. Szkoda tylko, że w wersji Xboksowej wewnątrz słuchawek nie ma logo konsoli. Wersje na Switcha i PS4 je mają.

PDP LVL 40 to słuchawki, które zaskakuj jakością wykonania. Co prawda kilka elementów designu można by poprawić, ale nie można się przyczepić do jakości wykonania i zastosowanych materiałów. Całość obudowy wykonana jest z matowego plastiku, który nie tylko wygląda ładnie, ale nie odbija światła i nie jest podatny na zabrudzenia. Poduszki na słuchawkach są wykonane z dość przewiewnego materiału, który początkowo jest dość twardy i niewygodny, ale z czasem staje się całkiem komfortowy. Elementy wewnętrzne słuchawek wykonane są natomiast ze sztucznej skóry. Niestety nie ma możliwości wymiany poduszek amortyzujących, więc w przypadku zniszczenia którejkolwiek z nich, będzie trzeba domagać się obsługi gwarancyjnej lub zakupić inną jednostkę. Wersja na Xboksa jest wersją najbardziej wybrakowaną z powodu braku logo konsoli na wewnętrznym materiale oddzielającym ucho od głośnika. Wersja na PS4 i Switcha posiada loga. Dlaczego? Kto wie?

Tylko dla konsol, przez kabel

PDP LVL 40, słuchawki, recenzja, review
Słuchawki posiadają standardowe gniazdo 3,5 mm, ale metrowy kabel ogranicza ich funkcjonalność. Idealnie pasują jednak do kontrolerów i przenośnych konsol.

Widać, że słuchawki są przeznaczone do użytku głównie z konsolami. Pomimo tego, że słuchawki, które mam są oficjalnym produktem licencjonowanym przez Microsoft, to rzecz jasna wersje dla PlayStation 4 i Nintendo Switch różnią się tylko kolorem. Nie ma więc przeciwwskazań, żeby używać ich z którąkolwiek z tych konsol. Można ich nawet używać z telefonem i komputerem, ale tutaj może przeszkodzić długość kabla. Metrowy kabel ma długość idealną dla kontrolera, jednak będzie zdecydowanie za krótki, gdy będziemy chcieli podłączyć go do komputera i mieć jakąkolwiek swobodę ruchu. Jeśli jednak wetkniemy kabel w przenośną konsolę albo kontroler, to nie doświadczymy plączącego się kabla podczas rozgrywki.

Ale najważniejsze jest brzmienie

PDP LVL 40, słuchawki, recenzja, review
Słuchawki nie są duże, ale idealnie pasują nawet na moją głowę, na której poprzednie słuchawki od Microsoftu się połamały.

Ekspertem nie jestem akurat w tej kwestii. Najlepszym zestawem słuchawek był, których używałem były dokonałowe JBL T110. Niezbyt wysoka klasa urządzenia. Jeśli jednak chodzi o budżetowe słuchawki, to moja dziewczyna skomentowała, że „brzmią całkiem dobrze”. Nie, żeby miało to wielkie znaczenie w grach wideo, chyba że chcemy usłyszeć strzały i wybuchy z najwyższej możliwej jakości. Zakładając słuchawki, da się jednak odczuć różnicę i ewidentną poprawę jakości w porównaniu z moim telewizorem, laptopem, czy słuchawkami bezprzewodowymi, jakich obecnie używam. Dodatkowo podczas rozmowy głosy graczy są wyraźne, a nas też będzie dobrze słuchać dzięki dobrej jakości komponentom. Rzecz jasna słuchawki nie umywają się do dedykowanego sprzętu dla audiofilów, którzy z pogardą patrzą na skompresowaną muzykę. Kiepsko wypadają nawet w porównaniu ze słuchawkami za kilkaset złotych, które są w budżetowych liniach znanych producentów sprzętu audio. PDP LVL 40 jest natomiast produktem, który bardzo dobrze wypada w zestawieniu jakości i ceny, szczególnie że do słuchawek mamy też dołączony mikrofon.

Idealna na początek lub na szybko

PDP LVL 40, słuchawki, recenzja, review
Jedynie słuchawki na Switcha mają inne malowanie, które przypomina malowanie joy conów. Inne konsole mają wersje szarą i z kamuflarzem.

Muszę przyznać, że słuchawki kupiłem bardziej z przymusu niż własnej woli. Ponieważ wspomniane słuchawki JBL przestały działać i zamieniłem je na bezprzewodowe słuchawki od Xioami, nie miałem czego wetknąć w kontroler. Wybór był raczej oczywisty, bo chciałem słuchawki typowo do grania. PDP spełniało wszystkie moje wymagania, przy okazji mając w ofercie jedne z tańszych słuchawek z mikrofonem. PDP LVL 40 to słuchawki, których zakupu nie można żałować z kilku powodów. Dlatego, że są dobrze wykonane. Dlatego, że są tanie. Dlatego, że mają każdą podstawową funkcję, której można chcieć. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli posiadasz wiedzę, jak coś powinno brzmieć, to nie można tego oczekiwać od tych słuchawek, bo nie dostarczą dźwięku najlepszej jakości. One brzmią po prostu dobrze i to w dodatku w grach. PDP LVL 40 to zdecydowanie produkt warty polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *