Gra Recenzja

Mroczne oblicze Krakowa – Recenzja Observer: System Redux

Blober Team to interesujący zespół. Mogłoby się wydawać, że pojawili się znikąd, wypuszczając w 2016 roku Layers of Fear, jednak ich historia zaczęła się kilka lat wcześniej. Od swojego przełomowego hitu wypuścili jego drugą część, Blair Witch, pracują nad The Medium i stworzyli >observer_. Ich Observer: System Redux to jedna z pierwszych gier, która w pełni wykorzystuje możliwości Xboksa Series X, choć nie bez potknięć.

4K, HDR, XSX i problemy

Observer: System Redux, Xbox Series X, Xbox Series S, recenzja, review
Dodanie nowych opcji graficznych sprawia, że możemy w prosty sposób zepsuć grę, na szczęście w samochodzie siedzimy tylko kilka minut.

>observer_ powstał w 2017 roku i cieszył się sporym uznaniem, zdobywając 78% pozytywnych recenzji w portalu OpenCritic. Jako plusy zaliczono grze cyberpunkową stylistykę i świat, który można zgłębić, a jako główny minus uznano fabułę, która jest ok, ale niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest to najlepsza gra w repertuarze Bloober Team i nie dziwi, że postanowiono ją wydać w wersji na nowe konsole. Bloober Team i Anshar Studios pracowali nad nową wersją gry, żeby dostarczyć nam ją w dniu premiery konsoli. Był to jednocześnie pierwszy tytuł, którego nie mogłem zainstalować na posiadanym sprzęcie, bo gra wymagała Xboksa Series X (albo PlayStation 5). W Observer: System Redux pojawia się nowa zawartość, nieco zmienione lokacje, ale przede wszystkim wsparcie dla rozdzielczości 4K i HDR. Te dwa ostatnie w połączeniu z remasterowanymi teksturami, nowymi efektami świetlnymi i poprawionym światem sprawiają, że gra jest naprawdę ładna, ale jednocześnie pojawia się kilka problemów. Możliwość ustawienia kąta widzenia na 120 stopni powoduje, że niekiedy zajrzymy przez ściany, co rzuca się w oczy szczególnie w pierwszych scenach w samochodzie, gdzie nasz wzrok przezywa dach. Gra ma też notoryczne problemy z płynnością w zamkniętych przestrzeniach. Dlaczego? Za dużo efektów cząsteczkowych? Zbyt słaba optymalizacja? To na pewno nie wina sprzętu. A może?

Wygląda dobrze, może nawet za dobrze

Observer: System Redux, Xbox Series X, Xbox Series S, recenzja, review
Zmiany graficzne są wielkie. Co prawda przedstawiony obrazek wydaje się nieco dopracowany, szczególnie pod względem światła, ale dobrze przedstawia różnicę.

>observer_ wyglądał całkiem ok. Observer: System Redux wygląda jak zupełnie inna gra. Liczba efektów świetlnych i cząsteczek wzrosła wykładniczo. Gra zaczęła się świecić i być znacznie mniej matowa. W całym swoim mroku nabrała nieco koloru. Wygląda po prostu ładniej. A to wszystko nawet nie wspominając o poprawionej jakości tekstur, większej liczbie zmarszczek i szczegółów twarzy spotykanych postaci, czy znacznie większej ilości syfu na podłodze. Widać, że troszkę się nad tymi wszystkimi elementami napracowano. Jak to jednak bywa z remasterami, czy ulepszonymi wersjami gier, czasami coś się dzieje po prostu nie tak. Nie wiem, czy to wina silnika, kiepskiego programowania, czy konsoli, ale z niewiadomych mi przyczyn gra zwalnia czasami, gdy mamy zaznaczoną opcję wyświetlania w 4K. Jestem przyzwyczajony do tego w grach, gdzie są otwarte przestrzenie albo nagle wywiązuje się walka dwóch dużych grup, ale nie spodziewałem się doświadczyć tego w grze, w której przemieszczamy się głównie w klaustrofobiczne wąskich korytarzach. Czyżby na siłę upchnięto w grze tekstury o większej rozdzielczości niż ta, z którą silnik jest w stanie sobie poradzić?

Nieco o grze

Observer: System Redux, Xbox Series X, Xbox Series S, recenzja, review
Mimo tego, że jesteśmy ograniczeni do jednego kompleksu pomieszczeń, możemy się w nim wiele dowiedzieć o świecie przestawionym i jego brudach.

Observer: System Redux opowiada historię Daniela Lazarskiego, który jest policjantem pracującym w szeregach krakowskiej policji. Pełni on szczególną funkcję, bo jest tytułowym „observerem”. Trudni się on przeglądaniem wspomnień świadków i podejrzanych, które zostały zapisane we wszczepionych każdemu chipach. Wydaje się to dość nieprzyjemne dla obu stron. Daniel jest mocno zmodyfikowanym człowiekiem, którego oczy i mózg łączą ze sobą materię organiczną i obwody, żeby móc jak najlepiej wykonywać swoje zadanie. Spotykamy go po raz pierwszy, kiedy zmierza do kompleksu mieszkalnego, w którym ma być jego syn, odzywający się po dłuższym braku kontaktu. Na miejscu znajdujemy ciało, którego nie da się zidentyfikować i zaczynamy odkrywać mroczne sekrety kilku mieszkań w kompleksie. Przyjdzie nam eksplorować, włamywać się, rozmawiać przez drzwi z lokatorami i rozwikłać kilka zagadek. Co prawda nie wymagają umiejętności dedukcji Sherlocka Holmesa, ale zawsze warto dowiedzieć się czegoś więcej o świecie. W szczególności, że poza wspomnieniami, jesteśmy ograniczeni do murów budynku i małego podwórka na jego tyłach.

Ponura wizja przyszłości

Observer: System Redux, Xbox Series X, Xbox Series S, recenzja, review
Kochanie, a co dzisiaj robiłeś w pracy? – żona pyta grafika.

Observer: System Redux to bardzo nieprzyjemna wizja przyszłości. O ile gry o podobnej tematyce lub stylistyce, takie jak Deus Ex: Mankind Divided czy Syndicate, pokazują nam świat z licznymi problemami, ale jednak trzymający się kupy, to Observer idzie o krok dalej, pokazując nam, jak bardzo społeczeństwo może zboczyć z dobrej ścieżki i powoli, przez lata, pogrążać się i tracić człowieczeństwo. Może właśnie ten aspekt sprawił, że Observer: System Redux to dla mnie tak ciekawa gra, której świat przedstawiony zobaczyłbym właśnie w grze pokroju nadchodzącego Cyberpunka 2077, czy genialnej serii Deus Ex. Bloober Team jednocześnie pokazuje, że są deweloperem najwyższej klasy, nie tylko dostarczając grę, która wykorzystuje niemalże wszystko, co najnowsze platformy mają do zaoferowania, to jeszcze robi to w dniu premiery Xboksa Series X, będąc grą pierwszą polską grą, która ukazała się na najnowszym Xboksie i wykorzystuje w pełni jego moc, pobijając w tej kwestii dwie inne cyberpunkowe polskie gry z tego roku, czyli recenzowanego niedawno Ghostrunnera i nadchodzącego Cyberpunka 2077.Grano na Xboksie Series X

Gra została dostarczona na potrzeby tej recenzji.

7
Observer: System Redux:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.