Gra Recenzja

Recenzja NORTH

NORTH

NORTH to problem podczas recenzji. Jest to jedna z tych gier, która nie reprezentuje sobą wiele, jeśli chodzi o wygląd, czy dźwięk. Jest to raczej artystyczne spojrzenie na świat i wytłumaczenie go za pomocą prostej metafory. To kiepska gra, ale bardzo ciekawy komentarz świata.

NORTH
Gra przedstawia świat symbolicznie. Budynki są proste, a postacie zdeformowane

NORTH nie zaczyna się genialnie. Widzimy list, który jest wprowadzeniem do historii. Mężczyzna pisze do swojej siostry. Zostaje nam nakreślona ogólna sytuacja na świecie. Jest on podzielony na północ i południe – NORTH i SOUTH. Bohater jest z południa, opisuje, że cieszy się, że mógł opuścić swój kraj targany niepokojami,  powszechnym prześladowaniem i brakiem tolerancji. Nigdy nie otrzymujemy listu zwrotnego, widzimy tylko wysyłane. I owe listy są niesamowicie silnym narzędziem w narracji, bo gdy już zaczniemy je czytać to zaczyna się nam klarować sytuacja w jakiej znajduje się nasz bohater. Nie jest on chciany w kraju. Musi wykazać swoją wartość wykonując serię zadań i pokazać, że faktycznie ma powód, żeby uciec z południa. Północ jest bowiem otwarta na nowych ludzi, ale wydaje się być dość specyficznym tworem, w którym człowiek musi zrzec się jakiejkolwiek wolności, żeby zostać wysłuchanym i ostatecznie stać się obywatelem.

NORTH
Mieszkanie imigranta chyba jednak przedstawiono realistycznie

Gra zajmuje mniej niż pół godziny, ponieważ jasno wiadomo co robić, ale musimy czytać listy. Mamy się udać do domu, potem do pracy, potem na spotkanie z policją, do szpitala na ewaluację medyczna, a ostatecznie także do kościoła. Zrobimy to wszystko, to dostaniemy od każdego dokumenty zaświadczające, że albo jesteśmy pożyteczni, albo są podstawy do domniemania bycia prześladowanym, tudzież to o braku podstaw do uważania nas za terrorystę, a jednocześnie umożliwiające nam uzyskanie pozwolenia na pozostanie na północy. Nie mogę napisać co musimy zrobić, bo recenzja zamieniłaby się w poradnik, ale nie mogę powtarzać tego zbyt wiele razy – listy.

NORTH
Jedyna akceptowana religia to kapitalizm

NORTH prezentuje nam współczesne społeczeństwo w dość mrocznym świetle. Musimy narazić nasze życie, żeby móc pracować. Musimy poświęcić naszą prywatność, żeby zostać przyjętym do społeczeństwa. Musimy udowodnić swoją niewinność i bycie prześladowanym, nieważne czy faktycznie tak wygląda sytuacja. Odrobina kłamstwa nie jest zła, jeśli prowadzi do celu. Zwieńczeniem jest natomiast niesamowita ironia słów, które jesteśmy w stanie usłyszeń w urzędzie imigracyjnym. „Press A to feel the irony”. Jeśli szukacie gry, to niewiele gry jest w tym tytule. Kilkanaście minut, brak jakichkolwiek mechanik, czy stanu „porażki”, który z gry robi grę, sprawiają że rozrywki doświadczymy mało. Ale za 12-20 złotych? Cóż, to wydaje się podobny wydatek jak za Dear Esther. Mało gry, ale niektórym podoba się doświadczenie.Gra została udostępniona przez Sometimes You

Recenzent spędził w grze mniej niż pół godziny, zdobywając wszystkie osiągnięcia, a także nieco rozmyślając nad potęgą dobrego PRu

5.3
Dźwięk:
5
Grafika:
5
Rozgrywka:
6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *