Gra Recenzja

Trudne życie w Myszogrodzie – Recenzja Micetopia

Micetopia wydawała się ładną grą, chociaż krótką, a jakość rozgrywki mogła być podana w wątpliwość. Okazuje się jednak, że gra miała potencjał bycia jedną z lepszych gier, które zostały wydane przez Ratalaika Games. Dlaczego „miała potencjał”, a nie jest?

Dobry pomysł…

Micetopia, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
Micetopia wygląda całkiem ładnie i jest fajnie animowana. Walka jest natomiast prosta, ale przyjemna. Wydawałoby się, że jest to dobra, tania gra.

Micetopia to dzieło studia Ninja Rabbit Studio, które nie stworzyło niczego, o czym bym słyszał. Obok Paradox Soul byłaby to jedna z lepszych gier wydanych przez Ratalaika Games. W grze wcielamy się w rolę myszy, która musi uratować swoich mieszkańców swojej wioski. Zamysł całkiem znośny, dość standardowy jak na ten gatunek gry. Nasz bohater początkowo może władać tylko mieczem, ale z czasem ratujemy kolejnych mieszkańców, którzy uczą nas umiejętności i dają sprzęt. Pierwszą jest podwójny skok, potem dostajemy łuk, umiejętność robienia uników i zwiększania życia. Dodatkowym zadaniem, które jest przed nami postawione, jest odbudowanie fontanny. Jej fragmenty są rozsiane po całej mapie w sekretnych pokojach, ale są one dość łatwe do znalezienia. Gra ich nie pokazuje, ale też niezbyt je ukrywa. Te wszystkie elementy, odblokowywanie nowego sprzętu i umiejętności, konieczność cofania się i pokonywania kolejnych bossów są składowymi, które tworzą z Micetopia metroidvanię.

Kiepskie wykonania…

Micetopia, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
Walki z bossami nie są częste i są proste, czyli dokładnie w moim stylu. Wystarczy opanować jeden szablon ataku i już nigdy nie damy się zabić.

Micetopia jest niczego sobie tak długo, aż dotrzemy do pierwszego błędu. Niestety tych jest masa i nie są jednakowe dla wszystkich. Jest pewien zestaw rzeczy, które mogą pójść nie tak i po rozpoczęciu każdej gry kilka z nich losujemy. Podczas mojej pierwszej gry za szybko w wiosce pojawiła się jedna z postaci. Ciotka oferowała ulepszenia zdrowia, które były przydatne, ale gdy nadeszła pora uratowania jej, to nie mogłem się ruszyć dalej. Niestety była ona w wiosce i nie czekała na ratunek. Jest to jednocześnie błąd, który uniemożliwia zdobycie jednego z osiągnięć, właśnie za uratowanie ciotki. Drugi poważny błąd, który napotkałem, to niemożliwość ulepszenia broni, bo o ile miałem w pewnym momencie tysiące „zielonych klejnotów”, to kowal mówił, że nadal mam ich za mało. Ważne jednak, że dał mi łuk… Czasami nie można pogadać też z postaciami, do również odcina nas od dalszej części gry.

Wymaga łatek, pilnie…

Micetopia, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S
Przejście całej gry zajmie tylko kilka godzin. Odblokowanie wszystkich osiągnięć zajmuje około połowy tego czasu. Gra nie jest długa.

O ile Micetopia to stosunkowo krótka gra, to może zostać sztucznie wydłużona, jeśli znajdziemy jakiś błąd. Rozmowa o błędach jest ostatnio na topie z uwagi na fiasko Cyberpunka 2077, ale przynajmniej w tamtym przypadku zdecydowana większość błędów tylko życie. Tutaj możemy znaleźć błąd, który uniemożliwia dalszą rozgrywkę, bo nie możemy zdobyć umiejętności niezbędnej do odblokowania kolejnych fragmentów mapy, czy uniemożliwiając nam ratunek kolejnej postaci. W moich kilku rozgrywkach nie miałem żadnej, w której błędów nie było. Moje percepcja gry przez to podupadła, a o ile koncepcja i wygląd mi przypasowały, co nieczęsto zdarza się w przypadku metroidvanii, nie mogę ignorować błędów blokujących postęp gracza w głównym wątku fabularnym. Micetopia wymaga pilnej naprawy. Aha, no i w zasadzie gra jest łatwa do ukończenia, a zdobycie wszystkich osiągnięć i trofeów powinno zająć 2-3 godziny, zależnie od ilości napotkanych błędów. Gra może taka sobie, ale Gamerscore łatwy!Grano na Xboksie One

Gra została udostępniona przez wydawcę na potrzeby tej recenzji.

4
Micetopia:
4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *