Recenzja Sprzęt

Dobre brzmienie w niskiej cenie – Recenzja Mi True Wireless Earbuds Basic S

Niedawno zepsuły mi się słuchawki. Używałem JBL T110. Nic szczególnego, po prostu tanie, dokonałowe słuchawki, które adekwatnie spełniały swoje zadanie. Zepsuły się pierwszy raz, wymieniłem je, zepsuły się drugi raz, wymieniłem je. Za trzecim razem postanowiłem je wymienić i na wejściu do sklepu akurat leżała sterta słuchawek Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic S.

Tania odpowiedź Xiaomi

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki
Xiaomi oferuje swoje tanie słuchawki w systemie True Wireless za zaskakująco niską cenę. Przyjdzie nam za nie zapłacić 100 złotych. Na pierwszy rzut oka jest to genialna cena.

Xiaomi lubi wypuszczać na rynek produkty tanie, które jakością nie odbiegają wiele od droższej konkurencji, przynajmniej z zasady. W przypadku słuchawek Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic S jest jednak inaczej. Jest to najtańsza rozpoznawalna marka, która produkuje bezprzewodowe słuchawki douszne. W przypadku Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic S jednak widać, gdzie zaoszczędzono, bo o ile jakość wykonania jest całkiem ok, to materiały i odczucia związane z urządzeniem są takie sobie. Trzymając Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic S w rękach mamy do czynienia z dobrze wykonanymi tanimi słuchawkami. Są bardzo plastikowe, bardzo proste i nie posiadają wielu zaawansowanych funkcji, ale są bardzo adekwatne, jak za swoją cenę. Szczególnie, że tańsze słuchawki są ewidentnie kupione przed sprzedawcę na AliBabie, a z drugiej strony mamy słuchawki za kilkaset złotych. Cena narzuca jednak ograniczenia, bo jakość podzespołów też nie jest najwyższa i nie odczujemy tego podczas pierwszych testów, ale dłuższe użytkowanie pokazuje jak… Nieprzewidywalnie zachowują się słuchawki. Ale może od początku.

Dobrze zapowiadające się opakowanie

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki, Mi True Wireless Earbuds
O 70 złotych droższe Mi True Wireless Earbuds zamiast przycisków mają panele dotykowe, które pozwalają na większą kontrolę.

Mi True Wireless Earbuds Basic S wygląda bardzo dobrze na papierze albo opakowaniu. Za 100 złotych dostajemy słuchawki, które potrafią wytrzymać około 4 godzin i opakowanie, które możemy kilkukrotnie wykorzystać do ładowania słuchawek. Łącznie zapewnią około 12 godzin słuchania. Jest to całkiem sporo i pozwala nie martwić się zbyt często o ładowanie. Dodatkowo użycie protokołu Bluetooth 5.0 gwarantuje nieco lepszy zasięg, mniejsze zużycie energii i możliwość podglądu stanu baterii na telefonie, ale jest to obecnie standard. Z jakiegoś powodu zabrakło jednak w opakowaniu kabla do ładowania etui na słuchawki. Co prawda używają powszechnego micro-USB, ale nawet 10-centymetrowy kabelek, który jest dołączany to powerbanków, byłby mile widziany. Zabrakło też dotykowego interfejsu ze słuchawek Mi True Wireless Earbuds, które są droższą i nieco bardziej zaawansowaną wersją recenzowanych słuchawek. Przez to nie będziemy mieli dostępu do playlisty, czy zmian głośności, bo słuchawki obsługujemy za pomocą pojedynczego przycisku (po jednym na słuchawkę, bo mogą działać niezależnie od siebie) i jesteśmy ograniczeni do pauzy, odbierania telefonu i włączania asystenta. Jeśli chodzi o zmianę utworu i głośność, musimy polegać na telefonie lub innym urządzeniu.

Szybkie testy też pomyślne

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki
Obie słuchawki synchronizują się osobno lub razem. Jedną można schować do etui albo wyłączyć. Po włączeniu od razu dołącza do tej już działającej.

Niedługo po zakupie słuchawek, przeprowadziłem podstawowe testy w mieszkaniu. Telefon bardzo szybko sparował się z obiema słuchawkami. Wydobywający się z nich dźwięk był bardzo dobry, szczególnie jak na tak małe urządzenia, dźwięk był zdecydowanie lepszy niż moje wcześniejsze słuchawki JBL. Granie w Killing Floor 2, słuchając podcastów, było tak przyjemne, że doprowadziłem do wyładowania się słuchawek już podczas pierwszego użycia. Pozwoliło mi to przeanalizować proces ładowania, który jest wzorowy. Słuchawki po włożeniu w etui automatycznie wyłączają się i magnetycznie przytwierdzają do styków. Czerwona dioda na słuchawkach oznacza ładowanie i jest bardzo przydatna, ponieważ słuchawek można używać razem lub osobno, co coraz częściej mi się zdarza. Po podłączeniu etui do ładowarki też zapala się dioda, która gaśnie, gdy etui jest naładowane. Etui ma jednak krytyczny błąd w designie, który dość szybko da się odkryć. Nie ma jak sprawdzić poziomu naładowania etui. Doprowadziło to do sytuacji, w której w środku nocy etui się rozładowało, słuchawki wykryły, że nie są do niczego podłączone i zaczęły grać. Przydałoby się, żeby dioda na etui zaczęła mrugać, gdy poziom naładowania jest niski, na przykład wynosi około 10%.

Problemy jednak się pojawiły

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki
Etui jest proste i funkcjonalne, jednak mam wrażenie, że za mocno na nim przyoszczędzono. Brakuje między innymi wskaźnika naładowania w najprostszej formie.

Używanie słuchawek było jednak dalekie od ideału, gdy opuściłem mieszkanie. Przez pierwszych kilka dni nie miałem większych problemów, chodziłem w koszulce i słuchawki odbierały idealnie. Gdy jednak zrobiło się chłodniej i musiałem założyć kurtkę, zaczęły się problemy. Ta dodatkowa warstwa materiału, którą oferuje softshell, sprawiła, że nagle pojawiły się problemy z odbiorem sygnału i słuchawki notorycznie przerywają, co zaczyna dość szybko irytować. Nawet umieszczenie telefonu w kieszeni na klatce piersiowej nie poprawiło sytuacji. Czasami jednak miałem wrażenie, że umieszczenie telefonu modułem Bluetooth w kierunku słuchawek znacznie pomagało. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to problem powszechny, bo jedyny punkt odniesienia, który mam to słuchawki Bluetooth z Auchan, które kupiłem z ciekawości. Trzeba jednak pamiętać o problemach z zasięgiem, jeśli planujemy dłuższe spacery z tymi słuchawkami w zimie. O wrzuceniu telefonu to torby i plecaka i słuchaniu już nawet nie będę wspominał, bo o ile się da tego dokonać, to efekt jest nieprzewidywalny i raczej nie słucha się dobrze.

Brzmi dobrze, podobno

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki
Słuchawki ładują się za pomocą styków i posiadają jeden przycisk. Niestety mimo tego wszystkiego, Xiaomi odradza jakikolwiek kontakt z wilgocią.

Nie słucham wiele muzyki. Hałas w moim życiu zapewniają obecnie podcasty, których słucham na okrągło. Z tego powodu trudno mi mówić o jakichkolwiek walorach słuchawek podczas odtwarzania muzyki. Konsultacje z moją dziewczyną i osobą bardziej obeznaną w kwestiach audiofilskich pozwalają mi wyciągnąć wniosek, że słuchawki są dobre. Oczywiście jest tu sporo gwiazdek, a pierwsza z nich to „jak za takie pieniądze” i dźwięk wydobywający się z nich jest „czysty, ale bez szału”. Nie jest to zdecydowanie urządzenie dla osób, które posiadają droższe zestawy słuchawek. Jest to raczej urządzenie typu „moje pierwsze słuchawki Bluetooth”. Tutaj spisuje się idealnie, bo tak naprawdę są to moje pierwsze słuchawki Bluetooth, którymi chcę się przygotować na przyszłość bez jacka. Okazuje się, że nie jest taka straszna, jak by się mogło wydawać, a jeśli słuchawki przeżyją ze mną więcej niż pół roku, to uznam to za osobisty sukces.

Dobre na początek

Mi True Wireless Earbuds Basic S, recenzja, review, słuchawki
Mi True Wireless Earbuds Basic S to genialny produkt w swojej kategorii cenowej. Jeśli będziemy pamiętać do jakiej należy, na pewno nie rozczaruje.

Mi True Wireless Earbuds Basic S są słuchawkami jak najbardziej godnymi polecenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt z niższej półki niż niemalże każdy inny od respektowanej marki. Mimo tego, że są pewne niedociągnięcia w ogólnym zamyśle, to produkt jest dobrze wykonany. Wydaje się delikatny i tandetny, ale użyty plastik jest dobry, a słuchawki i samo etui wytrzymało kilka upadków. Dodatkowo mało intuicyjny z początku sposób umieszczania słuchawek w uchu jest bardzo wygodny i wręcz wpycha słuchawki do uszu, zmniejszając szansę na wypadnięcie urządzeń z uszu. Mi True Wireless Earbuds Basic S to genialna oferta w kategorii jakość/cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.