Gra Recenzja

78 lat problemów z prądem – recenzja Mars Power Industries Deluxe

Mars Power Industries Deluxe od samego początku wyglądało mi na grę mobilną. Szybkie przeszukanie Sklepu Play pokazało, że faktycznie gra pojawiła się na Androidzie w 2018 roku. Steam to 2019, a rok 2020 oznaczał początek panowania Mars Power Industries na Xboksie. Czy przeszczep z komórek na konsole się udał?

Pacjent żyje

Nie mam nic przeciwko grom z komórek na konsolach. Głównie wyrobiłem takie przekonanie dzięki przyjemnym grom, które nie zostały przeniesione z komórek na PC niczym Deux Ex: The Fall. Wysokiej jakości porty prostych gier są krokiem w dobrym kierunku. Mars Power Industries jest właśnie jedną z takich gier. Prostota interfejsu może wskazywać pierwotną wersję mobilną, ale nic poza tym. Sterowanie jest idealnie przetłumaczone na kontroler, a na ekranie pojawiły się wszystko potrzebne wskazówki dotyczące funkcji przycisków. Czy mamy więc do czynienia z idealną prostą grą z komórek na konsolach? Mam wrażenie, że dokładnie tak jest. Za niecałe 20 złotych dostajemy przyjemną grę od studia 7A Games, która starczy na 2-3 godziny rozgrywki, a przy okazji dostarczy nam całkiem łatwe i przyjemne 1000G. Ale czym w zasadzie jest Mars Power Industries? I czym jest wersja Deluxe?

Gorący piasek Marsa

Mars Power Industries Deluxe, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Fabuła gry opowiada nam historię kolejnych lat kolonii na Marsie. Deweloperzy mówią, że gracz sam ma interpretować fabułę, ale dla mnie to jedynie leniwa narracja.

Mars Power Industries to gra logiczna, w której przyjdzie nam zarządzać siecią energetyczną Marsa. Składa się ona z dwóch zasobów. Pierwszym jest prąd, generowany przez niebieskie kryształy. Drugim jest… Chyba można nazwać to “paliwo”, które jest generowane przez fioletowe źródełka. Jak to bywa w grach logicznych, początkowe poziom są bardzo proste. Za pomocą struktur, które rozszerzają zasięg występowania pól zasobów, musimy podprowadzić je pod odpowiednie budynki. Standardowa “kampania” składa się z 78 poziomów, które pozwolą nam doświadczyć nieco niemej fabuły. Niby inspirowana klasycznymi filmami o eksploracji kosmosu, ale trudno coś wykombinować, jeśli się ich nie zna. Widziałem idealny komentarz dotyczący tej części rozgrywki. Gracz był zachwycony rozgrywką i zmieszany fabułą. Jeśli będziesz szukać jej sensu, możesz zwariować. Niemniej jednak fabuła to nie wszystko. Podczas poziomów przyjdzie nam zbierać tajemnicze truskawki, otwierać niebezpieczne portale i szukać głów Maoi. Ale skąd one na Marsie?

Deluxe, czyli lepiej i więcej

Mars Power Industries Deluxe, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Poza standardowymi poziomami, mamy też do czynienia z poziomami po drugiej stronie tajemniczego portalu. Poziomy nie są trudniejsze, ale trzeba troszkę więcej pomyśleć.

Wersja Deluxe zapewnia nam głównie dodatkowe poziomy. Jeśli ufać opisom dostępnym w Sklepie Play i na Steamie, zapewnia ona aż 36 nowych poziomów. Przekłada się to na mniej więcej 30% gry więcej. Dużo? W zasadzie jest to całkiem niezła liczba, chociaż zapłacimy za nie nieco więcej niż 30% więcej. Nowe poziomy wydają się związane ze wspomnianymi tajemniczymi truskawkami, które są bardzo oderwane od realiów gry. Zbieramy je, stawiając na nich jedną z budowli, a dostęp do nowych poziomów dostajemy po zebraniu 4, 9 i 14 truskawek. Nowe poziomy oferują dodatkową warstwę różnorodności w porównaniu do bazowej gry. Mamy tutaj dostęp do poziomów, gdzie zbieramy energię, zamiast ją dostarczać do budynków. Drugi zestaw to natomiast poziomy zimowe, gdzie dodatkowo życie uprzykrzają nam zamiecie śnieżne, przesuwające zasoby. Ale… Skąd śnieg na Marsie? Dobra, nieważne. Ostatni zestaw poziomów to bardzo trudne wyzwania, gdzie nie wystarczy postawić kilku budowli. Trzeba będzie kombinować!

Nie ma na co czekać

Mars Power Industries Deluxe, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Z czasem dostajemy możliwość przesuwania pól na planszy, a na mapie pojawiają się kryształy, których nie możemy zasilić. Gra się nie komplikuje bardziej.

Jeśli chodzi o zakup Mars Power Industries Deluxe, to nie ma na co czekać. Dosłownie. Gra kosztuje około 18 złotych, więc jest tańsza niż 99% dostępnych gier, a i lepsza niż większość z nich. Jeśli jednak nie chcesz za bardzo płacić i nie zależy ci na grze na konsoli, to PC (Steam) na wersję demo gry (która jest też kilka zł tańsza). Komórki też mają swoją osobną wersję gry. Nie zawiera zawartości wersji Deluxe, ale kosztuje dosłownie kilka złotych. Mars Power Industries to gra, w którą warto zagrać. Gra jest ładna, przyjemna i nie zapewnia poziomu frustracji znanego z podobnych gier. Często deweloperzy chcą być za sprytni, niepotrzebnie utrudniając nam życie, ale nie tutaj. Mars Power Industries Deluxe to po prostu porządna gra.

Grano na Xboksie Series X

Mars Power Industries to ładna, prosta i przyjemna gra od studia z Lublina. Okazuje się, że ktoś na wschodzie robi gry i nawet całkiem dobre! W Mars Power Industries musimy zarządzać energetyką marsjańskich domków, a wersja Deluxe dodaje dodatkowe 36 poziomów. Gra została dostarczona przez dewelopera na potrzebę tej recenzji.

7
Mars Power Industries:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *