Gra Recenzja

Pastelowa łamigłówka – recenzja Manifold Garden

Samotny deweloper, ujęcie… Nie pamiętam już które. Tym razem na tapetę idzie William Chyr. Postanowił odejść ekonomiczno-fizycznego wykształcenia i stworzyć grę. Manifold Garden to przepiękna, geometryczna, pastelowa gra logiczna. Jak często ściana staje się podłogą? W tej grze dzieje się to co chwilkę, ale taka już natura nieskończonego świata.

Rozmaitość rozmaitości

Rozmaitość to część geometrii, której sam nie potrafię ogarnąć. Może gdyby ktoś mi wytłumaczył, chociażby deweloper, jaki ma związek rozmaitość z grą (ang. manifold), to bym zapewne ogarnął. W każdym razie świat gry nie ma twardo zdefiniowanego sufitu i podłogi. Powierzchnią rozgrywki jest każda płaska powierzchnia, którą napotkamy. Sprawia to, że dostajemy dość unikatową grę, która znacznie różni się od większości podobnych gier logicznych. Dość szybko zostajemy zaznajomieni z podstawowymi zasadami gry. Każda łamigłówka to “pomieszczenie”, w którym musimy znaleźć sposób na odblokowanie wyjścia. Najczęściej polega to na przełączeniu przycisku albo zasileniu bramy. Istotny jest jednak sposób, w jaki przyjdzie nam tego dokonać. Nowe elementy raczej nie pojawiają się w trakcie gry, całość rozgrywki poznamy już po kwadransie, jednak kompleksowość pomieszczeń rośnie w wykładniczym tempie, ale nie jednostajnie. Raz na jakiś czas przyjdzie nam po prostu przejść korytarz, nawet nie zmieniając orientacji ani razu.

Piękne widoki nieskończonego świata

Manifold Garden, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Elementy, które stanowią część rozwiązania poziomu są ewidentnie różne od reszty gry. Kostki-klucze i ścieżki energii ją jaskrawe i zauważalne z daleka. Przynajmniej rozwiązanie samo się narzuca!

Jednym z najciekawszych elementów gry nie są łamigłówki, a design poziomów. Każdy poziom, jak wspomniałem, jest pomieszczeniem, jednak korytarz pomieszczeń często prowadzi na otwartą przestrzeń. Raz na jakiś czas odwiedzimy ten swoisty hub, w którym będziemy mogli obrać nową ścieżkę. On sam w sobie też czasami jest łamigłówką i będziemy musieli wykombinować, co zrobić, żeby móc odblokować dalszy postęp w grze. Wiąże się to czasami z dość nietypowymi czynnościami. Po wyjściu z pierwszego tunelu poziomów naszym zadaniem jest dostać się w drzwi, które znajdują się na lewo, za sporą przepaścią. Kombinowałem, obchodziłem poziom, szukałem miejsca, w którym będę mógł bezpiecznie spaść na docelową platformę. Dopiero przypadek sprawił, że spadłem z platformy. Leciałem w dół, zrezygnowany, ale coś mi nie pasowało. Platforma co chwilę pojawiała się przede mną. Przechyliłem analog od siebie, żeby iść naprzód i co się okazało? Nieskończoność świata sprawiła, że ominąłem dwie kolejne platformy, trzeciej już nie. Magia!

W zasadzie gra dla każdego

Manifold Garden, recenzja, review, Xbox One, Xbox Series X|S
Rozwiązaniem nieskończonych poziomów najczęściej jest skok w odpowiednią stronę. Po co iść schodami, jeśli można spaść na sufit pomieszczenia i wyjść w ten sposób?

Manifold Garden to nie jest gra, w której ważna jest fabuła. Tej nie ma. Po nią trzeba sięgnąć po The Sojourn i The Talos Principle. Manifold Garden to bardziej zlepek poziomów w mniej więcej liniowej formie, które są połączone fragmentami nieskończonego świata. Manifold Garden to gra, która zasługuje na zainteresowanie ze względu na to i jej cudowny wygląd. Prosta geometria poziomów sprawia, że gra wygląda minimalistycznie. Delikatne pastele użyte jako paleta barw całej gry i odcinające się jaskrawe kostki-klucze oraz szlaki energii sprawiają, że gra jest też miła dla oka. Brakuje mi tylko ciemnego motywu gry, który na pewno prezentowałby się genialnie, gdy na czarnym tle byłoby wmidać delikatne barwy. Mam wrażenie, że Manifold Garden to jedna z nielicznych gier logicznych, w którą prawie każdy powinien zagrać, bo prawie każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Czy to metafora życia, czy piękno barw, czy też wyzwanie.

Grano na Xboksie Series X

Manifold Garden to piękna gra, która pozwala nam zgłębić nieskończony świat o ostrych krawędziach. Każda ściana i sufit są też podłogami, a bez zmiany orientacji całego świata nie pójdziemy dalej niż za pierwszy poziom. Manifold Garden to wymagająca gra, która na pewno przypadnie do gustu każdemu fanowi gier logicznych. Gra została dostarczona przez dewelopera na potrzebę tej recenzji.

8
Manifold Garden:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.