Gra Recenzja

Dlaczego? – recenzja Just Die Already

Just Die Already to gra, która od samego początku wydawała mi się dziwnym pomysłem. Już sama nazwa jest dziwna, a jak poznasz głównych bohaterów, to albo się uśmiejesz, albo załamiesz. Dodaj do tego wszystkiego fakt, że gra została stworzona przez pomysłodawców Goat Simulator i masz grę, którą można streścić “Dlaczego?”

Ktoś nie lubi seniorów

Goat Simulator było ciekawym pomysłem, bo gra pojawiła się na rynku nagle i bez ostrzeżenia. Rzeczy, które działy się w grze, były nie do opisania. Masa szalonych pomysłów i absurdalnych zdarzeń była niesamowita. Nie dziwi więc, że co niektórzy zapragnęli zyskać kosztem Coffee Stain Studios i wydali swoje kopie gry. Sam deweloper postanowił zarobić na tej grze, wydając kilka płatnych dodatków. Nieco przycichło jednak, a gry z równie luźnym podejściem do fizyki i zdrowego rozsądku się pojawiały, ale dość rzadko. Just Die Already próbuje przywrócić do życia to, co sprawiło, że o Goat Simulator było głośno. Pokazują jednocześnie, że mordowanie i bycie mordowanym jako staruszek nie jest śmieszne. Just Die Already jest dla mnie zerżnięciem jednorazowego dobrego pomysłu na żart i próba zarobienia na nim, dając nam niskiej jakości frustrującą grę. Napiszę jednak o niej, przekonacie się sami.

Ucieczka z domu, prawie jak tutorial

Just Die Already, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Just Die Already oferuje rozgrywkę czterema staruszkami, którzy sieją chaos w ledwo trzymającej się kupy amerykańskiej metropolii. Pomysł wydaje się unikatowy.

W Just Die Already wcielamy się w rolę jednego z czterech starców. Do wyboru mamy dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Po dokonaniu wyboru okazuje się, że jesteśmy uwięzieni w domu spokojnej starości, a naszą jedyną chęcią jest zaczerpnięcie świeżego powietrza. Cały wyłam z budynku składa się z serii zadań, które są luźno insynuowane, ale nie ma podanych konkretów. Musimy po prostu wkurzyć opiekuna do tego stopnia, że wszystkiego, czego będzie chciała od życia, to wywalenie nas. Oczywiście, żeby było śmieszniej, całość dzieje się podczas stypy. Ale mniejsza o to, co i jak. Ważne jest, że poznajemy tutaj podstawy. Mamy dwie ręce, więc możemy dwie rzeczy trzymać. Nimi natomiast można machać, strzelać, bić i rzucać, zależny oczywiście co akurat mamy w rękach. Po co? By siać chaos w mieście, które zapewne ma przypominać wersję Nowego Jorku, bądź podobnego miasta. Po co? Z dokładnie tego samego powodu, dla którego biegało się kozą.

Co prawda są zadania…

Just Die Already, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
W grze dostępne są zadania ogólne i zadania dla danych regionów miasta. Są one dość rozbudowane i w większości czasochłonne. Tylko kilka jest naprawdę trudnych.

W grze nie ma co robić, jeśli nie poddasz się dość głupkowatej zabawie w mordowanie przechodniów i tracenie własnych kończyn. Sprawę ratują (tylko czasami) jedynie zadania, czy raczej wyzwania. Jest to długa lista rzeczy do zrobienia, która podczas zapełniania daje nam jakiś wyznacznik postępu. Strać 1000 kończyn, rzuć do kosza 10 razy bez pudłowania, czy włam się do sklepu. A może chcesz użyć wszystkich rodzajów fajerwerków? Za to też będzie nagroda. Za wykonane zadania dostajemy kupony albo przedmioty, które możemy odebrać z automatów. Niestety wyzwania są niesamowicie żmudne i nie są tak zmyślne, jak w Goat Simulator. Tutaj najczęściej trzeba zrobić coś przez przypadek pierwszy raz albo powtarzać to wielokrotnie. Niestety część jest też tak tajemnicza, że musisz konkretnie wiedzieć co zrobić i gdzie pójść, bo z opisu nie wynika nic. To jest po prostu zły design.

Nie dla mnie

Just Die Already, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Możliwe, że głupkowata rozgrywka ze znajomymi jest fajna, ale dla mnie, grając solo, wydawała się niesamowicie nudna i pozbawiona celu.

Niestety dość szybko doszedłem do wniosku, że dłuższa gra w Just Die Already to nie przyjemna rzecz. Nawet osiągnięcia nie ratowały sytuacji, bo są po prostu zbyt czasochłonne, jak na moje słabe nerwy. Just Die Already wydaje się łatwym skokiem na kasę studia, które nie ma pomysłu na grę. Weźmy to, co znamy, ale przeróbmy to do tego stopnia, żeby nikt się nie zorientował. Nie wykluczam, że przy Just Die Already można się dobrze bawić, ale zapewne nie będziesz. Dlatego też nie warto inwestować w tę grę, a Double Moose powinno szybko porzucić ten projekt i zacząć pracę nad czymś wartościowym, co pozwoli im ustanowić własną tożsamość, a nie tworzyć kopie wcześniej stworzonych gier.

Grano na Xboksie Series X

Just Die Already to gra bazująca na Goat Simulator od Double Moose i Curve Digital. Niby coś nowego, a to samo, tylko średnia wieku wyższa. Byli deweloperzy pracujący nad Goat Simulator dali nam grę, która jest frustrująca i żmudna, ale już nie w ten sam masochistyczny sposób. Kopia gry do recenzji została dostarczona przez agencję PR.

5
Just Die Already:
5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *