Gra Recenzja

Całe okrążenie bokiem – Recenzja Inertial Drift

Jestem jedną z tych osób, które uważają, że najlepszy drift był we wczesnych Undergroundach od Electronic Arts. Mimo tego, że późniejsze gry wyścigowe również mocno stawiały na technikę jazdy w kontrolowanym poślizgu, nie było to zbyt ekscytujące i dobrze wykonane. Inertial Drift chce nam pokazać, że da się ten element jazdy zrobić dobrze.

Czy oni w ogóle próbowali?

Inertial Drift, Xbox One, recenzja, review, Xbox Series X, Xbox Series S
Gra jest mocno stylizowana. Inertial Drift korzysta z wyglądu typowego dla cell-shadingu. Jest przez to przyjemnie wyglądająca.

Inertial Drift to gra, która zaskakuje. Stylistyka idzie na pierwszy ogień. Włączając grę, widzimy animację w nieco komiksowym stylu, w której dominują proste kształty i ograniczone kolory. Szybko okazuje się, że cała gra jest wykonana w ten sposób. Inertial Drift opowiada historię poprzez dialogi, a stylistyka gry w żadnym momencie nie odbiega od obranego kierunku. Spodziewałem się większego nacisku na realistyczny wygląd, ale ostatecznie nie przeszkadza mi wygląd gry. Jest miły. W drugiej kolejności można przyczepić się oprawy. Chodzi mi o to, co robimy poza driftowaniem. W grze jest kilka pojazdów, każdy z nich różni sterownością, przyspieszeniem i prędkością, a całość podsumowuje pasek wyznaczający trudność używania danej maszyny. Do samochodu jest też przypisany kierowca. I na tym się kończy możliwość kombinowania, mamy do wyboru tylko pojazd, brak jakiegokolwiek tuningu i ulepszeń. Co prawda można zmienić kolor, ale to wszystko. Można więc zadać sobie pytanie, czy deweloperzy w ogóle próbowali?

Próbowali zrobić coś innego

Inertial Drift, Xbox One, recenzja, review, Xbox Series X, Xbox Series S
Inertial Drift oferuje całkiem dużo trybów rozgrywki. Jeśli gra się ci spodobała, to nie będziesz się nudzić przez długie godziny.

Łatwo zarzucić grze, że zrobiła coś źle, ale znacznie trudniej jest próbować to wytłumaczyć. Inertial Drift jest grą, która nie stawia zręcznościowe szaleństwa Need for Speeda czy Forzy. Nie stawia też na próbę realistycznego oddania mechaniki driftu z Drift Zone. Inertial Drift ma być niezobowiązującą grą wyścigową, która używa driftu jako głównej mechaniki w grze. Jednocześnie nie próbuje nam wmówić, że tak się driftuje. Zaskakuje jednak sterowanie w grze. Oczywiście mamy gaz i hamulec, bo w grach wyścigowych musi być. Skręcać natomiast nie możemy. Podczas pierwszego wyścigu nie ogarnąłem tego i próbowałem skręcać i muszę przyznać, że promień skrętu samochodów w tej grze to dobre kilka kilometrów. Deweloperzy chcą, żebyśmy skręcali driftując, ale nie jako dodatkowe sterowanie pozwalające nam pokonać ostre zakręty w ładnym stylu. O nie, driftować musimy dosłownie cały czas. I nie robimy tego tradycyjnie, zaciągając ręczny i skręcając kierownicą. Tutaj mamy osobny drążek (prawy), który odpowiada nie za rozglądanie się na boki, a sterowanie driftem. Sprawia to, że najlepiej jeździ się, używając obu drążków, jednego do driftu, a drugiego do kontrowania.

A mogło być miło

Inertial Drift, Xbox One, recenzja, review, Xbox Series X, Xbox Series S
Driftowanie w Inertial Drift jest ciekawie wykonane. Znacznie odbiega od wszystkiego, co wcześniej widziałem. Przez to gra wydaje się dość dziwna.

Nie wiem, czego się spodziewałem po grze promowanej jako „twin-stick racing game”. Na pewno nie tego, co gra oferuje. O ile nie jest ona zła, to dość trudno znaleźć dla niej grupę odbiorców. Fani wyścigówek nie znajdą w niej nic dla siebie, bo samochody w grze wydają się tylko z wyglądu je przypominać. Nie znajdą tutaj nic dla siebie fani zręcznościówek, bo o ile gra jest zręcznościowa, to mechanika driftu przedstawiona w grze wymaga zmiany sposobu myślenia. Nie jest tak prosta, jak Music Racer, ale też nie jest tak złożona, jak dosłownie każda inna gra wyścigowa. Inertial Drift ląduje w dokładnie tej samej kategorii gier co Super Street: The Game. Gra miała potencjał, który nie został wykorzystany w najmniejszym stopniu. Super Street miało problemy techniczne i skopane sterowanie, a Inertial Drift przekombinowało z driftem. Ale nie wszystko stracone. Inertial Drift to gra na tyle osobliwa, że może akurat przemówi do ciebie!Grano na Xboksie Series X

Gra została dostarczona na potrzeby tej recenzji.

6
Inertial Drift:
6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *