Gra Recenzja

Recenzja Hamster Universe

Hamster Universe

Dość dawno temu Game Troopers wydało Make It Rain: The Love of Money na Windowsa 8 i na komórki z systemem Windows Phone. Gra chyba zarobiła dla wydawcy swoje, bo z czasem wydano kilka aktualizacji, a niedawno pokazała się kolejną już grę, która wymaga dotykania ekranu w dość podobny sposób jak w Make it Rain – Hamster Universe.

Hamster Universe zostało stworzone przez SneakyBox na Androida i iOS, a z czasem zainteresowało się nim Game Troopers. Gra ostatecznie ukazała się też na urządzenia z Windowsem wraz ze wsparciem Xbox Live. Oczywiście nie obyło się bez kilku potknięć, które w dniu pisania recenzji nadal nie zostały naprawione. Ale przecież nie o to chodzi, żeby gry na Windowsa były bezproblemowe i dopracowane, chodzi o to, żeby można w nich było zdobyć osiągnięcia!

Hamster Universe

Zadaniem gracza w tym dość przyjemnie wyglądającym tytule jest zapewnienie energii elektrycznej statkowi kosmicznemu, na pokładzie którego znajduje się nasz chomik. Robimy to oczywiście w sposób, który chomikom jest idealnie znany, poprzez bieganie w kółko wewnątrz koła. Każde nasze naciśnięcie na koło lub chomika to jeden krok, który zostanie przez niego wykonany. Im szybciej uderzamy palcem w ekran, tym więcej energii jesteśmy w stanie zgromadzić. Energię, którą już posiadamy jesteśmy w stanie wydać na ulepszenia, których są trzy typy: ulepszenia aktywne, pasywne i ulepszenia generatora energii. Aktywne bezpośrednio wpływają na to, ile energii da nam każde naciśnięcie i jest ono reprezentowane za pomocą ubrań chomika, co jest dość kiepskim rozwiązaniem. Nie możemy go dostosowywać w dowolny sposób, jest on za to podzielony na poziomy. Strój bohatera daje nam mniej energii niż dżentelmena, ale może się zdarzyć, że pośredniego stroju astronauty nigdy nie założymy, a przynajmniej pominiemy jakieś jego elementy.

Hamster Universe

Ulepszenia pasywne to natomiast ulepszenia generatorów energii wspomagających nas podczas naszego klikania. Powodują one stały napływ energii, ale tylko wtedy, gdy gra jest włączona. Niestety te ulepszenia nie są widoczne, a byłyby ciekawe, bo kolejne stopnie to coraz potężniejsze elektrownie. Ostatni sposób ulepszania jest moim zdaniem zupełnie bezużyteczne, a pozwala on na generowanie energii, gdy aplikacja jest wyłączona. Dlaczego bezużyteczny? Ponieważ ten generator jest za wolny i za drogi jak na mój gust. Wymaga on niesamowicie dużo czasu na zapełnienie i nie przekłada się to na ilość pozyskanej energii. Pół biedy, gdyby energia generowała się stale, ale trzeba ją co jakiś czas odbierać, o czym powiadamia nas aplikacja, jednak żeby dojść do satysfakcjonującego poziomu trzeba albo wydać kupę kasy, albo grać raz na kilka dni i wszystko inwestować w pojemność generatora.

Hamster Universe

Hamster Universe oferuje nam też zadania! Zadania są dość proste, powtarzalne i zupełnie nieciekawe, ale pozwalają na jakąś iluzję postępu. Zazwyczaj ograniczają się do „kliknij X razy”, „wydaj X energii”, albo „otwórz X paczek”, co raczej wieje nudą, ale w takiej grze nie można było wymyślić wielu ciekawych rzeczy do zrobienia, to przecież nie Fallout, gdzie można dostawiać kolejne cegiełki do dobrze działającego modelu bunkra.

Hamster Universe

Generalnie gra nie jest zła. Pomijając fakt, że osiągnięcia odblokowują się tylko na Windowsie 10 Mobile i raz na jakiś czas zabraknie mi pamięci w telefonie podczas klikania przez kilka godzin, to nie napotkałem żadnych problemów z jej funkcjonowaniem. Nie wiem tylko do kogo jest kierowana ta gra, bo fakt, że klikałem w ekran długimi godzinami, ale robiłem to tylko dla recenzji i osiągnięć. Gra oferuje tak naprawdę niewiele, chociaż i tak pcha granicę możliwości swojego gatunku niesamowicie daleko i oczywiście jest darmowa. Zapewne na komórkach nie zagości na długo, ale pomyłką byłoby nie pobranie jej, szczególnie, bo osiągnięcia!

Grano na telefonie i tablecie z systemem Windows 10

Recenzent spędził długie godziny głaszcząc chomika i odblokowując 12 z 20 osiągnięć w grze.

7.5
Dźwięk:
7
Grafika:
7.5
Rozgrywka:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *