Gra Recenzja 2

Recenzja Forza Street

Recenzja Forza Street Review

Dwa dni temu premierę miała nowa Forza! Forza Street to gra wyprodukowana przez dwa nieznane studia – Studio Gobo i Electric Square. Niewiele osób jednak mówi o tym, że gra była dostępna przez ostatni rok na rynku jako Miami Street, że można w nią było zagrać i nawet kilka osób ją ukończyła tak szybko, jak pojawiły się osiągnięcia i wsparcie dla Xbox Live.

Forza Street recenzja review
Podstawą naszej kolekcji są mocne samochody, jednak trochę czasu zajmie nam doprowadzenie ich do szczytu osiągów

Zacznę od początku. Wspomniane dwa studia pracowały nad grą od samego początku. Plotka głosiła, że ich tytuł miał być dostępny na komórkach z Windowsem i miała być to kolejna Forza. Microsoft wstrzymał jednak wsparcie dla swoich komórek, a o grze wszyscy zapomnieli. Niedługo potem pojawiła się nowa gierka na rynku – Miami Street. Ludzie wspominali, że zapewne deweloperzy wydali wszystko i musieli zakończyć produkcję gry, wydali to co mieli. Rok później okazało się, że znienacka premierę ma Forza Street. Ale ze sklepów zniknęło Miami Street. Szybkie dochodzenie, wniosek – rebranding. Po roku Miami Street przemianowano na Forza Street. Oto wielka tajemnica premiery, nikt o niej nie wiedział, bo każdy mógł już w tę grę zagrać. Teraz napiszę o tym dlaczego trailer gry prezentuje całą rozgrywkę, dlaczego gra ma za dużo przeróżnych walut, co się w grze zmieniło i dlaczego gra jest znacznie mniej wymagająca od chociażby Need for Speeda: No Limit.

Forza Street recenzja review
Kolejne samochody losujemy za pomocą tokenów klasowych, premium, albo darmowego codziennego vouchera na samochód

Zacznę od brzmienia i wyglądu. Oba są całkiem niezłe. Forza Street brzmi naprawdę porządnie, każdy samochód brzmi dobrze, efekty dźwiękowe są ok, a muzyka w menu nie zniechęca, chociaż brakuje kilku dobrze znanych utworów z Forzy Horizon. Gra wygląda natomiast bardzo dobrze, ale od dawna wiemy już, że gry wyścigowe zawsze wyglądają najładniej. Tutaj mamy do czynienia z ładnymi modelami samochodów, ładnymi modelami otoczenia, a wszystko to skąpane jest w neonie i wali po oczach refleksami. Światła są istotne dla wyglądu gry z uwagi na to, że całość dzieje się w nocy. Ciekawym aspektem jest tez prezentacja gry. Trailer, który wspomniałem wygląda dziwnie, jest w nim pełno kamer pościgowych, znad błotnika, ze zderzaka, z powietrza, z punktu widzenia przeciwnika. Skoków kamer jest sporo, ale co najdziwniejsze właśnie taka jest gra. Ograniczenia narzucone przez sposób prowadzenia rozgrywki spowodowały, że podczas każdego wyścigu mamy wrażenie, że właśnie oglądamy scenę pościgu dobrego kina akcji, ale jest wręcz przeciwnie.

Forza Street recenzja review
Początek gry jest bardzo ważny, ponieważ daje nam pierwsze sekundy przewagi, które musimy tylko utrzymać do końca

Ograniczenia o których właśnie wspomniałem to fakt, że w Forzę Street gra się tylko i wyłącznie dwoma przyciskami. Wiem, że brzmi to jak tragiczny pomysł, ale po chwili zastanowienia nie jest taki zły. Jest wiele gier, które używają uproszczonego sterowania, ograniczonego do 4, 2, czy właśnie jednego przycisku. Dodatkowo są jedno przyciskowe gry, które są jednymi z popularniejszych, szczególnie na komórkach. Przykładem może być tutaj Crossy Road, które wymaga tylko i wyłącznie uderzania ekranu palcem w jednym miejscu, z okazjonalnym przesunięciem palca w prawo lub lewo. Forza Street to gra, która świetnie wykorzystuje zarówno wielozadaniowy przycisk sterowania samochodem, jak i przycisk odpowiadający za nitro. W moim przypadku były to odpowiednio spacja i B, ale gracz ma kilka schematów sterowania do wyboru i może zmieniać je w locie. Podczas gdy używanie nitro jest proste, bo gdy naładuje nam się odpowiedni wskaźnik, to możemy go użyć, to wykorzystanie mojej spacji jest nieco bardziej złożone i składa się z trzech osobnych elementów.

Forza Street recenzja review
Zdobycie przewagi w trakcie wyścigu zdarza się, ale jest trudne nawet podczas perfekcyjnego pokonywania łuków

Pierwszym elementem jest start. Wystartować można w tej grze na cztery sposoby, dokładnie tak jak w większości dragów w sporej liczbie gier wyścigowych. Dla każdego samochodu określony jest zakres zbyt niskich, zbyt wysokich i dobrych obrotów. Górna część dobrych posiada malutki zakres idealnych obrotów. Musimy tutaj naciskać spację z wyczuciem, żeby podczas startu mieć jak najwyższe obroty w zakresie dobrych obrotów. Nie jest to trudne, jednak wymaga sporo wyczucia i różni się w zależności od samochodu. Chyba najlepszą opcją będzie tutaj wybranie kilku samochodów i przyzwyczajanie się do nich. Po starcie nie musimy robić wiele, wystarczy trzymać spację, żeby nie dać się wyprzedzić już na samym początku. Należy zauważyć, że każda trasa składa się z tych samych elementów – 3 zakrętów i 5 prostych – a żadna nie oferuje unikatowego wyzwania, wszystko się powtarza w kółko. Jeśli chodzi o samo pokonywanie zakrętów, to przed nim musimy puścić spację, żeby wyhamować, a po nim nacisnąć ją ponownie, żeby przyśpieszyć. Jeśli spóźnimy się z wyhamowaniem, to zaliczymy dość silne uderzenie w ścianę, które w zasadzie uniemożliwi nam wygraną, jeśli przeciwnik jest nam przynajmniej równy.

Forza Street recenzja review
Grafika w grze jest ładna, ale jeśli zależy nam na niskiej temperaturze urządzenia, to można obniżyć jej szczegółowość

Problem Forzy Street polega na tym, że jest to Forza. Od tej serii wymaga się, ponieważ jest to zdecydowanie najlepsza seria gier wyścigowych, nieważne czy chcemy torowego realizmu (Motorsport), czy przełajowej zabawy (Horizon). Forza Street to jednak gra typowo komórkowa, która nawet sugeruje swoje miejsce w szeregu za pomocą uwzględnionego sterowania dotykiem. Jeśli spojrzymy na Forzę Street jako na grę na komórkę, a nie pełnoprawny tytuł, to dostajemy kilka GB ładnej grafiki, przyjemnego dźwięku i prostej grywalności, gry przed którą możemy się odprężyć i przeklikać się do naszego zwycięstwa. Dodatkowym bonusem dla części z nas będą osiągnięcia. Gra posiada ich kilkanaście, przy czym nie wydają się trudne, ale czasochłonne. Z uwagi na fakt, że raz dziennie dostajemy darmowy samochód, to budowanie naszej kolekcji jest kwestią czasu i logowania się raz dziennie do gry. Zdecydowanie będę wracał do gry, ponieważ pomimo wszystkich swoich uproszczeń, jest to zaskakująco przyjemna gra.

Forza Street recenzja review
Każde wydarzenie składa się z serii wyścigów. W zależności od tego, jakimi samochodami jedziemy, możemy mieć dostęp do innych ścieżek

Wersja Forza Street na Androida i iOS jest obecnie w produkcji, a data ich wydania nie jest znana w momencie pisania recenzji. Dodatkowo w przygotowaniu jest tryb multiplayer.

Grano na komputerze z Windowsem 10

Recenzent spędził w grze około 5 godzin, zdobywając 5 osiągnięć i celując w zdobycie wszystkich 12, bo gra nie jest zła!

7.7
Dźwięk:
8
Grafika:
7.5
Rozgrywka:
7.5

2 komentarze

  • Odpowiedz
    lip 05, 2019 7:27 pm

    DNO TO JEST SŁABA GRA

  • Odpowiedz
    lip 11, 2019 12:12 pm

    Gra nie jest tragiczna. Poza tym jest już darmowa dorosła Forza na Windowsie 10 [Forza Motorsport 6 Apex]. Ta chyba miała być dla posiadaczy tabletów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *