Gra Recenzja

Recenzja forma.8

forma

forma.8 to gra, która została stworzona przez włoskie studio o nazwie MixedBag Games. Turyńskie studio od samego początku nagrabiło sobie u mnie, poprzez próbowanie zrobienie ze swojej gry czegoś większego, niż czym jest w rzeczywistości. Dlaczego tak się stało? Głównie przez próbowanie reklamowania gry jako coś zupełnie odmiennego.

forma

forma.8 to gra stworzona za pomocą silnika Unity, który potrafi wiele, ale nadal służy w większości do tworzenia niskiej jakości gier 2D. Obok produkcji takich jak Verdun, Citlies: Skylines, ReCore, Firewatch, czy Umbrella Corps, są gry takie jak forma.8, co nie świadczy źle o silniku, ale o stosunkowo niskim poziomie umiejętności twórców gry. Jest to tytuł, w którym wszystko jest dość ograniczone, żeby nie powiedzieć „minimalistyczne”, bo ktoś może uznać to za komplement. Paleta barw jest dość uboga i stawia dość silnie na pastelowe zielenie, niebieski, i żółty oraz czerwony i wszystko co pomiędzy. Muzyka jest niemalże nieistniejąca, bo jest to bardzo delikatna, niesamowicie cicha nutka, dosłownie nutka, powtarzana w kółko. Idąc dalej tym tropem można zacząć mówić nieco o rozgrywce.

forma

Ta jest też dość prosta i nie wymagająca dużo myślenia. Całość, jak już wspomniałem, jest przedstawiona w 2D. Nasz bohater – sonda o nazwie forma.8 – eksploruje obcą planetę w poszukiwaniu źródła energii. W tym momencie oprę się o marketing twórców gry, gdzie mowa jest o starożytnych cywilizacjach, dystopijnym świecie, i wielkim niebezpieczeństwie. A prawda jest taka, że gra nie oferuje niczego, spośród tego, co wymieniłem. Nasza sonda porusza się w powietrzu we wszystkich kierunkach, czasami morduje jakieś stworki i rozwiązuje proste łamigłówki. Wielki świat, który mamy eksplorować, to tak naprawdę kilka niewielkich plansz połączonych ze sobą tunelami. Zanurzenie się w głęboką i tajemniczą historię jest możliwe tylko dlatego, że musimy interpretować wszystko z uwagi na to, że nie ma żadnych bezpośrednich objaśnień fabuły. Wszystko jest przekazywane za pomocą obrazu i dźwięku, co nie jest dobre, bo wielokrotnie zdarzy się, że utknęliśmy, bo o czymś nie wiemy i tego nie zauważyliśmy.

forma

forma.8 to nie jest gra wymagająca. Jest ona nieco zbyt prosta i przesadza z brakiem jakichkolwiek informacji zwrotnych, które byłyby kierowane w stronę gracza podczas ważnych wydarzeń. Gdy dostajemy pierwszą umiejętność – tarczę – to możemy zobaczyć tylko, że na planszy, gdzie widzimy nasz postęp pojawił się wielki X (podczas grania na Xboksie). Nie wytłumaczono zupełnie niczego, a można by. Krótki opis specyfikacji technicznej, instrukcja użytkownika, mały napis na dole ekranu, cokolwiek. Co prawda w przypadku samej tarczy to nie problem, bo poza paskiem życia i zadawaniem obrażeń pobliskim przeciwnikom nic nie można z nią zrobić, ale gdy pojawią się już miny, to przydałoby się krótkie wytłumaczenie w jaki sposób można je wystrzelić w stronę przeciwnika. Może jest to niewielkie niedociągnięcie, ale znacznie uprzykrza grę w pierwszych stadiach.

forma

Czy warto zainwestować więc w grę pokroju forma.8? Moim zdaniem nie. Jest to dość droga gra i zdecydowanie nie warta zakupu w swojej wyjściowej cenie. Jeśli będzie kiedyś dostępna za kilkanaście złotych, to jasne, ale 60 złotych, to zdecydowanie za dużo. Doceniam, że jest to gra stworzona przez dwóch ludzi. Doceniam, że nie jest rozpikselowana, ale brakuje w niej ciekawej mechaniki i wydaje się idealna bardziej jako demo, albo darmowa gierka na komórki, a nie pełnoprawna gra na konsole i PC.Gra została udostępniona przez MixedBag Games

Recenzent spędził w grze 4 godziny, odblokowując 19 osiągnięć i wysadzając w powietrze liczne okazy niesklasyfikowanej fauny nieznanej planety.

5.5
Dźwięk:
4
Grafika:
6
Rozgrywka:
6.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.