Gra Recenzja 4

Recenzja Fishing Planet

Fishing Planet recenzja review Xbox One

Fishing Planet postanowiło zawitać na Xboksie One. 4 lata od premiery na komputerach osobistych i 2 lata po premierze na PlayStation 4 grę w końcu dostali posiadacze konsol od Microsoftu. Ale jak gra ma się po latach od premiery i czy jest w stanie nawiązać walkę z topowymi konsolowymi symulatorami?

Czym Fishing Planet w ogóle jest?

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
Początki w grze są niezbyt imponująca, jakiś okoń, jakaś płotka. Na większe ryby zapewne nie będziemy mieli sprzętu i/lub umiejętności

Fishing Planet to darmowy symulator wędkowania, który ukazał się na komputery osobiste już jakiś czas temu, ale dopiero teraz zawitał na konsolach i w zasadzie zastanawia od samego początku. Na konsolach ma płatną konkurencję w postaci Euro Fishing i Fishing Sim World od Dovetail Games, na komputerach osobistych jest jeszcze więcej tego typu gier. Czy darmowa gra w łowienie ryb ma sens? W jaki sposób Fishing Planet ma na siebie zarobić? Czy gra się przyjemnie i najważniejsze – czy taka gra ma w ogóle sens? Przede wszystkim gier na konsoli nigdy za wiele, zwłaszcza tych darmowych. Fishing Planet dodatkowo zostało wydane na Windowsa 10, więc mamy możliwość swobodnego przeskakiwania między platformami i synchronizowania zapisu gry. Jest to ogromna przewaga tej gry nad swoją konkurencją, jednak większe znaczenie mają aspekty techniczne i to, w jaki sposób się w ogóle gra w Fishing Planet, a tutaj bywa naprawdę różnie, bo gra ma wszystkie plusy i minusy bycia darmową.

Ciężkie początki powolnego sportu

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
Zanim gdzieś się wybierzemy, warto zapoznać się z lokalizacją. Nie wszystko możemy zachować i sprzedać i nie wszędzie będziemy mieli dostęp na początku

Z wędkowaniem jest podobno tak, że jak się idzie ryby złowić, to startuje się z przegranej pozycji. Najprzyjemniejsze jest podobno ich łowienie. I fakt, gdy łowiłem ryby znacznie istotniejsze było pojechania do lasu, przygarnięcie sobie jakiejś kładki nad jeziorem i łowienie, już nieważne że złapało się kilka ryb w kilka godzin, bo nie liczą się umiejętności i połów, a spokój. W Fishing Planet jest to samo. Już na początku wita nas tutorialem, który nauczy nas podstaw, ale nic więcej. Powie nam jak zarzucić, jak zachować się gdy mamy branie z użyciem spławika i ostatecznie gdzie w jeziorze jest więcej ryb. Brakuje jednak zupełnie innych rzeczy, takich jak omówienie działania koszyków z zanętą, czy różnych metod połowu. Nawet nie wiemy jak używać sprzętu dodatkowego i sami musimy wszystko wykombinować. Dodatkowo nie wiemy jaka ryba gdzie pływa, bo przy każdym łowisku mamy określone tylko ogólne gatunki i jakie warunki preferują. Do nas należy zrobienie wywiadu i dobranie sprzętu. Dla amatora – mnie – jest to bariera, która sprawiła, że gra stała się bardzo szybko bardzo nużąca.

Masa wędek, spławików, kołowrotków i przynęt

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
W grze są setki rzeczy do kupienia, od przynęt, przez spławiki, karmy, ciężarki, na wędkach kończąc

Na różnorodność sprzętu w grze nie można narzekać. Znajdziemy w niej kilka rodzajów wędek, masę spławików, kołowrotków, żyłek, haczyków, przynęt. Wszystko jest posegregowane w dość przejrzyste kategorie, więc orientacja w sklepie nie jest trudna. Problem tylko zaczyna się w momencie dobierania sprzętu. Musiałem obejrzeć dopiero kilka tutorialów na YouTubie, żeby wiedzieć jak nie zniszczyć sobie sprzętu jak złowimy za ciężką rybę. Jest to częsty problem początkujących wędkarzy, a gra nigdy o nim nie wspomina. Generalnie tutaj jest jeden z większych problemów z grą – początkujący mają wielokrotnie trudniejsze zadanie, bo nie ma tutaj żadnego ułatwienia i musimy opanować umiejętność doboru żyłki do kołowrotka i przynęty do haczyka. Pomocne by było, gdyby gra oferowała gotowe zestawy w sklepie. Może nieco droższe, ale np. kupujesz wędkę gotową do łowienia szczupaka, albo karpia. Co prawda są dostępne zestawy, ale zazwyczaj jest to żyłka, haczyk, przynęta i spławik, ale kwestia doboru wędki i kołowrotka nadal zależy od nas.

Raj przepustek

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
Najtańszy pakiet wyniesie nas 45 złotych i pozwoli nam na szybki start, ale nie ma w nim nic wartościowego na dłuższą metę

Darmowość gry kończy się w momencie gdy chcemy nieco zarobić, ponieważ są nam narzucane przeróżne ograniczenia. Nie mamy możliwości wykupienia dostępu do danej lokacji na stałe, tylko mamy możliwość kupienia przepustek. Co ciekawe, za kupiony zestaw wart 230 złotych (Golden Pack) dostajemy tylko 30 dni premium, 100 złotych monet (służą do wykupowania sprzętu „premium”) i dostęp do wszystkich łowisk na 30 dni. Prawdę powiedziawszy jest to niewiele, zaważywszy, że za odblokowanie zawartości wszystkich pozostałych gier wędkarskich przyjdzie nam zapłacić 180 złotych lub mniej, bez żadnego odnawiania przepustek, czy wykupowania kont premium. Rozumiem, że Fishing Planet musi na czymś zarobić, ale zostawianie człowieka z wędką i złotym ubraniem po tym jak kupił tak drogi pakiet to moim zdaniem nieco zbyt mało. A samo ubranie mimo że daje najlepsze bonusy, to jest niesamowicie obrzydliwe i rzucające się w oczy.

Techniczny bałagan

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
Na branie będziemy musieli często sporo poczekać, szczególnie jeżeli nasza przynęta lub sprzęt nie jest optymalny dla danej ryby

Niestety pod względem technicznym gra to jest niesamowity bałagan. Problemy zaczynają się już podczas samouczka, bo jeśli klikniemy tam, gdzie nie powinniśmy, to może się zdarzyć, że wyskoczy nam okienko blokujące przycisk, który mamy nacisnąć. Tak właśnie zdarzyło się w moim wypadku, bo kliknąłem na pogodę, a gra chciała, żebym był na ekranie wyboru łowiska i kazała mi wybrać jedno z nich, czego nie mogłem zrobić, bo podczas samouczka nie można kliknąć w inne miejsce niż to, które podpowiada gra. Doprowadził to do sytuacji w której musiałem powtarzać samouczek kilka razy. Masa błędów jest też później. Sporadycznie posłuszeństwa odmawiają przyciski i to do tego stopnia, że nie mogłem wykonać żadnej komendy menu, która wymagała naciśnięcia „A” na kontrolerze. Jest jeszcze masa pomniejszych pomniejszych problemów takich jak to, że gra nie wykrywała, że mam konto premium, czy czasami aż zbyt długie czasu ładowania. Aha, no i jest jeszcze polskie tłumaczenie, które wydaje się być zrobione przez Google Translate, ale o czymś innym świadczą literówki. Ktoś napisał tłumaczenie gry, które nie trzyma się kupy i jest wypełnione błędami. Jest to problematyczne głównie dlatego, że te same wyrażenia są tłumaczone na inny sposób, a część tekstu nie została w ogóle przetłumaczona.

Rybacki multiplayer

Fishing Planet Xbox One Windows 10 recenzja review
Ale jak już coś złapiemy, to będziemy mogli być z siebie zadowoleni

Jakby nie patrzeć na ten tytuł, jest to jeden z lepszych symulatorów łowienia ryb, który jest dostępny na rynku. Mnogość platform, na które jest dostępny i możliwość pobrania gry za darmo są ogromnymi plusami, których nie można przeoczyć. Dodatkowo możemy zaprosić do gry znajomych i zagrać z nimi, ponieważ w grze można stworzyć łowiska dla przyjaciół, dołączyć się do publicznego, czy wejść do gry solo. Będzie to jednak gra, która wymaga czasu, żeby opanować podstawy wędkarstwa i będzie wymagać czasu, żeby zaobserwować jakikolwiek postęp. Czy warto ją zainstalować? Jasne, jest darmowa. Ale czy warto w nią inwestować czas i pieniądze? Moim zdaniem nie. Zważywszy na to, że w Biedronce można dostać „Starter Kit” rybaka za 90 złotych, to lepiej kupić go i wybrać się nad jezioro, a na kanapie spędzić czas robiąc coś pożyteczniejszego. To trochę jak z symulatorem gotowania. Po co w to grać, skoro można po prostu coś ugotować? Po co w to grać, skoro można po prostu złowić kilka ryb, co w rzeczywistości wydaje się dużo przyjemniejsze i łatwiejsze.Golden Pack do gry został dostarczony przez Fishing Planet

Recenzent spędził w grze około 6 godzin, łowiąc kilka ryb i odblokowując jedno osiągnięcie. I prawie zasnął kilka razy!

7.1
Dźwięk:
6.5
Grafika:
7.5
Rozgrywka:
7
Błędy:
7.5

4 komentarze

 • Odpowiedz
  mar 15, 2020 9:13 am

  Ile gier płatnych zaczyna się jak flaki z olejem a potem okazuje się dobrą grą, ja przytocze porównanie czy można jeździć autem bez wcześniejszej nauki, tu jak by od początku odblokowane było wszystko chciałabym zobaczyć jak początkujący daje sobie radę z 20 kg rybą, nie wspomnę o tych powyżej 50 kg życzę wtedy przysypiać

  • Odpowiedz
   Łukasz
   mar 15, 2020 11:58 am

   Planuję wrócić do gry w wolnym czasie i dać jej jeszcze jedną szansę, ale w moim przypadku ostatecznie zrezygnowałem przez mój brak zrozumienia zasad wędkowania przedstawionych w grze. Po obejrzeniu kilku samouczków myślałem, że już wiem wystarczająco, a tu się okazuje, że nie. Gra wymaga wiele czasu, żeby opanować podstawy wędkowania, ale jeśli ktoś już wie co robi, to na pewno jest o wiele łatwiej. Jeśli chodzi o gry, w których się wędkuje, to Fishing Planet wydaje się być jedną z lepszych, szczególnie że jest darmowa i nie trzeba wykupować kolejnych jezior za 40 złotych.

   • Odpowiedz
    Kerlon
    mar 25, 2021 12:40 am

    Durna recenzja. Nie ma po co grać bo można i ugotować i zlowic w realu. Pewnie że można ale nie kazdy chce to robić. Można też wsiąść do auta i się ścigać po ulicach. Po co grać w nfs???

    • Odpowiedz
     Szymon
     mar 25, 2021 7:44 am

     Bo ściganie się po ulicach jest nielegalne a samochody, które są w NFS są za drogie dla normalnego śmiertelnika? Zapewne o to chodziło. Lubię łowić ryby, ale też nie widzę wielkiego sensu w siedzeniu przez TV i łowieniu drobnicy, skoro mogę złapać sprzęt i pojechać nad jezioro. Chyba, że chcesz łowić egzotyczne ryby drogim sprzętem. Ale z tego co widziałem, w tej grze osiągnięcie tego poziomu zajmuje bardzo dużo czasu i już chyba wolę kupić grę od Dovetail i dać kilka dychę za kolejne jezioro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.