Gra Recenzja

Recenzja Energy Cycle Edge

Energy Cycle Edge recenzja review

Energy Cycle powraca. Druga odsłona gry wyprodukowanej i wydanej przez Sometimes You została wydana na wszystkie możliwe konsole – Switcha, Xboksa, PlayStation i PlayStation. Ale czy Energy Cycle Edge będzie pozycją bardziej atrakcyjną niż pierwsza odsłona gry?

Energy Cycle Edge recenzja review

Podczas rozwiązywania łamigłówek na więcej niż jednej płaszczyźnie mamy pokazany podgląd całej zagadki, możemy w ten sposób szybko znaleźć odmienne kolory

Energy Cycle było bardzo prostą grą, w której naszym jedynym zadaniem było ujednolicenie kolorów różnych kul ustawionych w poziomych i pionowych rzędach. Było to stosunkowo proste zadanie, gra nie starczała na więcej niż godzinę lub dwie, ale jednocześnie kosztowała maksymalnie 18 złotych, często też znajdując się na wyprzedażach. Napisałem jej recenzję po tym jak kupiłem grę za skromne 3 złote i mimo, że cena była niewygórowana, to nie można było powiedzieć o grze wiele dobrego. Przypominała nieco gry freeware, które były jakiś czas temu dorzucane do gazet branżowych, żeby zapchać te kilka wolnych megabajtów. Energy Cycle wyglądało trochę jak demo, platforma do rozwoju zrozumienia silnika Unity. Teraz gdy Sometimes You nabrało wprawy, wypuszczono drugą odsłonę gry – Energy Cycle Edge. Nowa gra komplikuje rozgrywkę i dodaje trzeci wymiar, który niejednokrotnie sprawi problemy nawet najbardziej uzdolnionym fanom gier logicznych. Bazuje nadal na tej samej mechanice, ale oferuje znacznie więcej.

Energy Cycle Edge recenzja review
Co prawda liczba ruchów nadal jest pokazana, ale pałeczkę przejął czas rozwiązania wyzwania i to względem niego jesteśmy oceniani

Tym razem gra jest podzielona na 43 poziomy, a te są pogrupowane w cztery zestawy, które różnią się ilością płaszczyzn. Pierwszy zestaw to najprostszy tym łamigłówki, który znajduje się na jednej płaszczyźnie. Jest to w zasadzie to, co znamy z pierwszego Energy Cycle. Są to poziomy, które zajmą nam od 1 do 5 minut i jeśli znamy zasady gry, to bez żadnego problemu sobie z nimi poradzimy. Drugi zestaw znajduje się na dwóch płaszczyznach połączonych ze sobą wspólnymi kulami energii. Tutaj musimy nie dość, że dopasować kolory na dwóch osobnych płaszczyznach, to dodatkowo muszą one pasować do siebie nawzajem. Każdy kolejny zestaw, czyli łącznie trzy płaszczyzny i cztery, zwiększa poziom trudności wykładniczo, bo już nie trzeba spasować dwóch płaszczyzn, ale każdą ze wszystkimi innymi. Tutaj nie dość, że musimy kombinować z kolorami, to jeszcze musimy zmieniać kolory na innych płaszczyznach, które wpływają na poprzednią. W idealnych rozwiązaniach często pozostaje jedna lub dwie kule, które zostaną zmienione w ruchach na którejś z kolejnych płaszczyzn, ale zmiana ich na siłę na pierwszej spowoduje spore utrudnienia pod sam koniec, gdy coś nie będzie nam się zgadać.

Energy Cycle Edge recenzja review
Wszystkie poziomy są ustawione od najłatwiejszego do najtrudniejszego, zarówno jeśli chodzi o kategorie jak i same łamigłówki

Ten wzrost poziomu trudności pozytywnie wpłynął na zarówno długość rozgrywki, jak i ogólne wrażenia co do gry. Co prawda w grafice niewiele się zmieniło, ponieważ, bądźmy szczerzy, nie było gdzie poprawiać w tym wypadku. Co ciekawe gra została wzbogacona o tekstury 4K i posiada plakietkę Xbox One X Enhanced. Dzięki temu efekt oświetlenia jest nieco lepszy, kolory bardziej wyraziste, ale nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę. Dźwięk też nie jest o wiele lepszy, ale jeśli coś ma być jego plusem to fakt, że jest zupełnie niezauważalny w grze. Energy Cycle Edge to gra znacznie przyjemniejsza niż poprzednia wersja tej serii, widać że Sometimes You się rozwija, tworzy coraz lepsze gry i porty. Czy Energy Cycle Edge warto polecić? Na pewno osobom, które chcą zdobyć kilka szybkich osiągnięć i trofeów. A reszcie? Jeśli jesteś fanem gier logicznych, to jak najbardziej. W przeciwnym wypadku raczej trzymaj się od gry z daleko, pomimo jej niskiej ceny.

Gra została dostarczona przez Evolve PR

Recenzent spędził w grze około 2 godzin, zdobywając 8 na 20 osiągnięć i nadal mając sporo poziomów do ukończenia. I zrobi to z przyjemnością!

6.7
Dźwięk:
6
Grafika:
6.5
Rozgrywka:
7.5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.