Gra Recenzja

Recenzja Dragon Bros

Dragon Bros

Doszedłem do ciekawego wniosku. Gry stylizowane na retro mi nie przeszkadzają. Grałem w kilka takich i miałem już dość. DreamBreak, który niewiele różni się od Another World? Nie… Ale Dragon Bros, które wygląda jak stary shooter 2D? Tak! Ale co sprawiło, że się przekonałem do tej gry?

Dragon Bros
Gra pozwala na lokalny co-op. Znacząco pomaga w trudniejszych misjach

Dragon Bros na pierwszy rzut oka wydaje się typowym prawostronnym shooterem. I nie jest to dalekie od prawdy. Po włączeniu gry mamy krótkie wprowadzenie do podstaw sterowania, a potem mordujemy okrążając świat w prawo. Od razu jednak widzimy, że gra jest wyjątkowa pod kilkoma względami, a przynajmniej różni się od sporej części. Z uwagi na to, że gra kładzie nacisk na czas (przykładowo jest osiągnięcie za idealne przejście pierwszego poziomu), to sterowanie jest ograniczone, ale dopracowane. To największa różnica między tą grą, a podobnymi. W Dragon Bros jeśli wykonamy akcję, to jest ona natychmiastowo spełniana, chociaż jak wspomniałem są ograniczenia. Strzelać możemy tylko w prawo, lewo, górę i po skosach, ale to sprawia, że nasza pozycja i wyczucie  broni są istotne. Nie każda jest bowiem taka sama, a kilka różnych rodzajów broni znajdziemy podczas naszej rozgrywki. Ta może być natomiast bardzo długa, jeśli chcemy ukończyć grę w 100%.

Dragon Bros
Odgrodzone sekcje nie pozwalają nam na postęp i zalewają nas hordą przeciwników

Mimo tego, że w grze poziomów jest niby niewiele, to oferuje ona kupę dodatkowych trybów rozgrywki, które są mniej fabularne, ale za to zapewniające sporo rozrywki i frustracji. W grze mamy wspomniany tryb fabularny, który opowiada historię grupki młodych smoków, których matka zostaje porwana, a one muszą walczyć, żeby odzyskać wolność i smoczycę, która ich wykluła. Tutaj musimy walczyć z rzeszami robotów, a jedynym kierunkiem, w który się poruszamy to lewo, nie licząc sporadycznych zmian wertykalnych, jak windy, czy spadki. Pod serii poziomów walczymy także z bossem, który na najniższym poziomie trudności zazwyczaj nie sprawia problemu. Każdy kolejny z pięciu poziomów trudności zwiększa znacząco wyzwanie, ale na szczęście punkty kontrolne są zazwyczaj poumieszczane w istotnych miejscach w taki sposób, że nie musimy zbyt długo wojować, jeśli stracimy życie. A na najwyższym poziomie trudności będzie wyzwaniem nawet pierwszy poziom. Każdy z poziomów zawiera bowiem małą sekcję „hordy”, gdzie przeciwnicy wylewają się z góry, prawej, lewej, czasami nawet z dołu, a my musimy przetrwać na obszarze wielkości ekranu.

Dragon Bros
Każdy poziom pozwala na współpracę. Nawet poziomy rozrywkowe. Tutaj Space Invaders.

Po ukończeniu poziomu zostaje odblokowany kolejny, a także kilka dodatkowych węzłów rozrywkowych. Dzielą się one na trzy wyzwania: logiczne, Space Invaders, oraz taka dziwna gra ze skaczącymi piłeczkami. O ile Space Invaders jest dość prostą koncepcją, gdzie roboty nadlatują z góry, a my mamy bronić przed nimi ziemi, to jest to dość wymagający tryb. Pokonanie go na najwyższym poziomie trudności wymaga nieco zręczności i umiejętnego celowania. Łamigłówki to krótkie poziomy, które wymagają od nas zwinności, ale zazwyczaj niewiele więcej. Są to proste zagadki logiczne lub walki z bossami, którzy atakują w konkretny sposób, a my musimy wykazać się wyczuciem czasu i umiejętnością unikania ataków. Skaczące piłki to natomiast gra, gdzie wystrzeliwujemy w górę, a nasz pocisk zostawia słup światła tak długo jak będzie leciał do sufitu. Jak piłka w niego trafi, to dzieli się na dwie mniejsze, a w pewnym momencie znika, gdy trafi na słup i jest już najmniejsza. Tryb trudny i sam nie wiem jak pokonam te poziomy na najwyższym poziomie.

Dragon Bros
Walka z bossem nie zajmuje dużo czasu, ale czasami wymaga. Ten był prosty!

Dragon Bros potrafi zapewnić wiele rozrywki. Ale Dragon Bros to gra 2D, nie tylko 2D, bo także rozpikselowana. Jest to jednak rozpikselowana gra 2D, która ze starych tytułów dziedziczy tylko styl, ale nie mechanikę i prostotę. Ładne efekty wizualne, połączone są z szybką rozgrywką i potencjałem speed runningu. To wszystko sprawia, że Dragon Bros to może i niewielka gra, jednak która pozwoli na godziny wspaniałej rozrywki i tylko od nasz zależy, czy dodatkowo godziny frustracji. Dragon Bros to zdecydowanie gra warta polecenia, a to nie jedyna w najbliższym czasie!Gra została udostępniona przez Space Lizard Studio

Recenzent spędził w grze ponad 5 godzin, zdobywając 7 osiągnięć, kończąc kampanię, a potem walcząc nieco z dodatkowymi osiągnięciami!

7.7
Dźwięk:
7
Grafika:
7
Rozgrywka:
9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *