Recenzja Sprzęt Xbox One

Recenzja Dobe Wireless Keyboard for Xbox One

Dobre Wireless Keyboard for Xbox One recenzja review

Microsoft nie rozczarował ilością peryferiów i użyteczności swojego kontrolera do Xboksa One. Na ich kontrolerze jest całkiem dobre gniazdo, które można wykorzystać do mocowania drogich peryferiów. Dlatego też pojawiło się sporo tanich odpowiedników, między innymi Dobe Wireless Keyboard for Xbox One.

Dobe Wireless Keyboard for Xbox One recenzja review
Klawiatura przychodzi w dość wątłym kartonie, zupełnie niezabezpieczona przed uszkodzeniami

Od razu trzeba wspomnieć, że Dobe to nie jest cudowna firma, a produkt nie jest oficjalnie brandowany jako wspierany przez Microsoft. Dobe to chiński producent i dystrybutor taniej elektroniki dla graczy z Shenzen. Mają w swojej ofercie kupę gadżetów o których ani Sony, ani Microsoft, ani Nintendo nie pomyśleli. Stojak dla Xboksa? Mają. Wentylator dla Xboksa? Mają. Wentylowany stojak dla Xboksa? Mają. Wentylowany stojak dla Xboksa z uchwytami na dwa kontrolery z możliwością ładowania? Mają! Mają nawet nowe kontrolery do NESa i kontrolery do VRu. Nie można jednak od nich oczekiwać rozwiązań godnych oficjalnego wsparcia, dlatego w ich sprzęcie zastosowano sporo sprytnych półśrodków, które są ewidentne już podczas rozpakowywania. Dodam jeszcze, że klawiatura, którą mam w rękach to model TYX-538, który wydaje się być jednym z tańszych rozwiązań, jednak te droższe mają podświetlenie przycisków, dodatkowy joystick emulujący strzałki, czy charakteryzują się lepszą jakością zastosowanych materiałów.

Dobe Wireless Keyboard for Xbox One recenzja review
Droższa wersja różni się na pierwszy rzut oka tylko przyciskami

Niestety klawiatura sama w sobie jest dość problematyczna z kilku powodów. Przede wszystkim jej układ jest dziwny. Fakt, że klawiatura używa QWERTY nie oznacza, że będzie ona wygodna w użyciu. Istotną kwestią ergonomii jest też sam układ przycisków, a ten jest zupełnie inny niż spotykany wszędzie. W Dobe Wireless Keyboard przyciski ustawione są w rzędach i komumnach w taki sposób, że pod każdym przyciskiem jest inny. W efekcie przyciski Q, A i Z są ustawione w pionie, a nie po ukosie. Może się to wydawać niewielkim problemem, ale powoduje, że przez przypadek naciskamy zupełnie inne przyciski. Niestety ten sam problem istnieje na prawie każdej fizycznej klawiaturze o niewielkich rozmiarach, nawet na oryginalnym chatpadzie na Xboksa 360. Taki układ wymaga sporo przyzwyczajenia i patrzenia na przyciski. Dodatkowo są one tak małe, a membrana tak czuła, że wielokrotnie zdarzało mi się naciskać kilka przycisków jednocześnie, albo nawet powtarzać jeden kilkukrotnie podczas normalnego naciskania.

Dobe Wireless Keyboard for Xbox One recenzja review
Klawiatura mocowana jest do gniazda u spodu kontrolera, niestety trzymanie go nie jest wtedy wygodne…

W kwestii faktycznej użyteczności też nie jest dobrze. Niestety klawiatura wymaga odbiornika USB, a więc w naszej konsoli pozostają dwa wolne, jeśli do jednego z nich podłączymy dysk twardy, to pozostaje nam tylko jedno gniazdo USB, więc możemy zapomnieć o podłączaniu innych peryferiów, czy ładowaniu kontrolera. Brakuje także istotnych przycisków, które można by wykorzystać do uruchamiania funkcji takich jak nagrywanie, czy robienie zrzutów ekranu, chociaż nie wiem czy jest możliwa implementacja takich funkcji z możliwego powodu braku odpowiednich funkcji w API Xboksa. W każdym razie ogranicza to użyteczność Dobe Wireless Keyboard do minimum. Nawet ja kupiłem tę klawiaturę do jednej gry – The Infectious Madness of Doctor Dekker – ale doszedłem do wniosku, dość szybko nawet, że znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym sposobem jest używanie aplikacji Xbox na mojej komórce.

Dobe Wireless Keyboard for Xbox One recenzja review
… ale to wina raczej wymiarów niż złej budowy. Z chatpadem Microsoftu jest podobnie

Niestety Dobe Wireless Keyboard to niskiej jakości produkt, nawet jak na cenę o połowę niższą. Powiedziałbym nawet, że warto upolować chatpad od Microsoftu, ponieważ nawet za cenę dosięgającą 140 złotych jest on lepszą ofertą, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. No i jest użyteczny, pozbawiony wielu błędów, które ma Dobe Wireless Keyboard i nie zajmuje jakże cennego gniazda USB na konsoli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.