Gra Recenzja

Nie jak Overcooked! – recenzja Cook, Serve, Delicious! 2!!

Cook, Serve, Delicious! 2!! to gra nieco inna niż się spodziewałem. Oczekiwałem czegoś w stylu Overcooked!, jednak dostałem grę, w którą kiedyś grała moja kuzynka. Klikało się w oknie przeglądarki, żeby zaspokoić potrzeby kulinarne wirtualnych klientów. Tutaj jest dokładnie tak samo, tylko lepiej, więcej i dłużej.

Proste zasady i masa komplikacji

Cook, Serve, Delicious! 2!!, recenzja, review, Xbox One
Gra oferuje grę w trybie kooperacji. Pozwala na zrobienie dwóch przepisów jednocześnie. Jest to niesamowita pomoc, jeśli zależy nam na perfekcyjnym zaliczeniu poziomów.

W założeniu gra jest prosta. Cook, Serve, Delicious! 2!! pozwala nam wcielić się w szefa kuchni, a naszym zadaniem będzie serwowanie potraw naszym wybrednym i wiecznie spóźnionym klientom. Każdy z nich będzie po kolei podchodził i żądał coś z naszego menu. My, nieodmawiając, musimy szybko wydać odpowiednią potrawę, dbając o kompletność zamówienia. Większość podobnych gier polega na odpowiednim skomponowaniu hot-doga czy hamburgera. Tutaj jest inaczej. Mamy precle, małże, kanapki, ryby, desery, dosłownie wszystko. W grze jest 180 potraw i dodatków, które można przyrządzić. Nie jest to mało. Mamy jednak przynajmniej częściową władzę nad naszym menu, więc w momencie, gdy opanujemy jakąś potrawę, to możemy ją doić do cna. Gotowanie to jednak nie wszystkie obowiązki. Z uwagi na to, że jesteśmy jednoosobową ekipą, to prace porządkowe też musimy wykonać. Sprzątanie toalet, włączanie zmywaki, upychanie butem śmieci w koszu, czy sporadyczne obezwładnienie złodzieja będą się przeplatać z wydawaniem potraw.

Łatwo zacząć…

Cook, Serve, Delicious! 2!!, recenzja, review, Xbox One
Liczba przepisów w grze jest przerażająco długa. 180 przepisów to liczba nie do zapamiętania, chociaż wiele jest prostych, do wykonania w kilka sekund.

Cook, Serve, Delicious! 2!! zaczyna się dość wolno, od prostych przepisów. Daje to złudne wrażenie, że gra jest prosta. Szybko się jednak okazuje, że nie jest tak prosta, jak mogło się chwilę wcześniej wydawać. Poziom trudności przepisów rośnie dość szybko, dochodzą nowe obowiązki, a klienci nie spowalniają ani trochę. Ba, ich zamówienia stają się coraz bardziej złożone. W pierwszej odsłonie serii mieliśmy do czynienia z 30 potrawami i to była dość przyjemna do ogarnięcia liczba. Teraz jest znacznie gorzej. Co prawda nie musimy robić wszystkich przepisów jednocześnie, ale każdy z nich trzeba poznać. Fabuła, która przeprowadzi nas przez szereg luźno powiązanych ze sobą zadań, powinna zająć nam  ponad 40 godzin. Mniej lub więcej, zależnie od stopnia ogarnięcia w kuchni. Grę więc będzie łatwo zacząć, ale ukończenie jej będzie wymagać zaparcia i sporo umiejętności. I nieco cierpliwości, bo sterowanie w grze nie jest idealne.

Ah, kontroler

Cook, Serve, Delicious! 2!!, recenzja, review, Xbox One
Sterowanie kontrolerem nie jest idealne, łatwo się pomylić, a swoich wyborów nie można cofnąć. Szkoda, bo nałożenie innej bułki na burgera nie powinno rujnować przepisu.

Muszę przyznać, że jest element Cook, Serve, Delicious! 2!!, który mnie wkurzył wiele razy. Chodzi o sterowanie w grze. I nawet nie chodzi o sam kontroler i mysz, są lepsze, ale nie idealne. We wcześniejszej grze można było za pomocą klawiatury wybrać na szybko odpowiednie dodatki, ale teraz tak nie jest. Składniki trzeba dodawać w odpowiedniej kolejności, korzystając z zakładek. Te niby są poukładane, ale trzeba się przez kilka zawsze przebić, żeby zrobić coś do jedzenia. Jest to niesamowicie niewygodne i mylące. Szkoda też, że nie można cofnąć niektórych czynności. Nałożenie złej bułki na burgera, czy złe warzywo na pizzy nie powinno być powodem do wyrzucenia przepisu do kosza. Kolejnym elementem, który nie jest idealny, jest dekorowanie restauracji. Szkoda, że ma tylko znaczenie wizualne i jest toporne, bo mogłoby być fajnym, nowym elementem gry. Lepsze stoły pozwalające dłużej czekać? Czemu nie! Poza tym nie ma jednak w grze wiele wad.

Fajne, ale nie dla każdego

Cook, Serve, Delicious! 2!!, recenzja, review, Xbox One
Wystrój restauracji można zmieniać w sporym stopniu, jednak nie ma on żadnego znaczenia podczas rozgrywki. To czysta estetyka.

Żeby grać w Cook, Serve, Delicious! 2!!, trzeba nieco samozaparcia. Zdecydowanie nie jest to gra prosta, ale opanowanie jej będzie niesamowicie satysfakcjonujące. Pod koniec mojego czasu gry, czyli po jakichś 6 godzinach, byłem w stanie część przepisów zrobić automatycznie. Znacznie ułatwia to pracę i pozwala zdobyć lepsze oceny. Jeśli jednak masz ochotę na więcej Overcooked!, to zdecydowanie nie będzie gra dla ciebie. Znajdziesz tu co prawda potrawy, tryb kooperacji, a także sporą dozę pośpiechu, ale Cook, Serve, Delicious! 2!! to nie jest gra na imprezę. To zupełnie inna bestia. Jeśli też zastanawiasz się, czy wybrać wersję gry na konsole, czy może na PC, sugerowałbym to drugie. Gra została stworzona z myślą o myszce i klawiaturze, a sterowanie kontrolerem jest ok, ale nie powala.

Grano na Xboksie One X

Gra została dostarczona przez Vertigo Gaming.

6
Cook, Serve, Delicious! 2!!:
6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *