Gra Recenzja

Piękne, proste szachy – recenzja Brawl Chess

Szachy to klasyczna gra. Trudna, wymagająca wiele uwagi i myślenia naprzód. Także gra, która ostatnio zyskała na popularności i gra, w którą grałem amatorsko “before it was cool”. Mimo swojej powszechności i wieku rzadko pojawia się wersja tej gry na konsole. Brawl Chess to jedna z nich.

1 z 5

Chcąc pograć w szachy na Xboksie, nie ma wielkiego wyboru. Jasne, że jest Pure Chess i Chess Ultra, ale te gry są dla maniaków. Wymagają wygrywania turniejów dla wielu graczy i osiągnięcia najwyższego tytułu w szachach. Komu by się chciało? No i zostają jeszcze dwie gry z Xboksa 360, ale kto by w nie grał w dzisiejszych czasach? Zostaje więc Brawl Chess. RedDeerGames podeszło do tematu szachów na luzie. Nie ma tutaj miejsca na turnieje, potyczki z innymi graczami, czy surowość planszy. Cała gra jest stylizowana, możemy wybrać między klasycznymi figurami i stylizowaną armią na planszy, a także stoczyć bój na jednym z pięciu poziomów trudności. Brawl Chess oferuje nam minimalistyczne podejście do tematu, które jest miłe dla oka i dla początkującego gracza. Niestety mamy tutaj jednocześnie do czynienia z największym problemem gry – jej minimalizmem. Chcemy kupować za 45 zł grę, jeśli jej najlepsza iteracji dostępna jest za 48?

Po prostu za mało

Brawl Chess, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Gra oferuje całkiem przyjemną dla oka grafikę. Jeśli nie przeszkadza nam nietypowy wygląd pionków, idealnie pasują one do stylu gry. Zawsze można jednak zmienić ich wygląd na klasyczny.

Teraz czas podważyć własne słowa. Minimalizm Brawl Chess jest przyjemny na pierwsze kilka gier. Z czasem zaczynam jednak widzieć, że gra nie starczy na dłużej. Niestety zaprogramowano tylko podstawowe ruchy pionków i nie udało mi się na przykład dokonać w grze roszady (chociaż próbowałem tylko raz, może jakoś się da ją wykonać). Idąc o krok dalej, walka przeciwko sztucznej inteligencji zawsze jest nieco mniej ekscytująca, nawet jeśli mamy do wyboru kilka poziomów trudności. Na łatwym jest łatwo, a na najtrudniejszym nie jest tragicznie. Czasami miałem nawet wrażenie, że sztuczna inteligencja wykonuje czasami ruchy, jakby specjalnie się podkładała. No i brak jakiegokolwiek innego trybu rozgrywki, niż pojedynek przeciwko SI lub drugiemu graczowi sprawia, że szybko idzie się znudzić. Wiem, że szachy nie są szczególnie fascynujące, a jedynie mieszanka narkotyków, alkoholu i dramy w Queen’s Gambit potrafi sprawić, że są atrakcyjne. W Brawl Chess brakuje jednak ekscytacji.

Nie dla weteranów

Brawl Chess, Xbox One, Xbox Series X|S, recenzja, review
Gra jest tania i posiada bardzo nieprzyjemny dla mnie dodatkowy system monetyzacji. Możemy kupić dodatkowe postacie, jednak jest to tylko kosmetyka. Lepiej byłoby dać je graczom w zamian za wyzwania, a nie złotówki.

Brawl Chess to prosta gra i nie będzie ona odpowiednia dla graczy, którzy wcześniej grali w szachy. Z uwagi na prostotę gry i brak zaawansowanych możliwości rozgrywki, turniejów, wyzwań i gry online, dość weterani dość szybko zaczną się nudzić. Brawl Chess można polecić natomiast osobom, które dopiero zaczynają grę w szachy albo są młode. Atrakcyjna oprawa wizualna, znacznie różniąca się od surowej szachownicy w klasycznej grze, zachęci do rozgrywki najmłodszych, a dla starszych będzie miła dla oka. Niezobowiązująca rozgrywka w Brawl Chess jest naprawdę przyjemna i nie brakuje jej wiele do bycia solidną wersją szachów. Niestety grze brakuje “tego czegoś”, co pozwoliłoby polecić ją szerszemu gronu odbiorców. Deweloperzy chyba pracują nad wersją gry na PC, więc może wraz z nią w grze coś się zmieni. Może dodanie międzyplatformowej rozgrywki online nie byłoby takim złym pomysłem?Grano na Xboksie Series X

Brawl Chess to niesamowicie ładna gra, która odbiega stylistyką od klasycznej gry w szachy, ale dzięki temu staje się przystępna dla graczy, którzy nie mieli z gra do czynienia. 5 poziomów trudności to wystarczająco, żeby pokryć duże spektrum umiejętności, ale brakuje rozgrywki online. Gra została dostarczona przez wydawcę na potrzebę tej recenzji.

7
Brawl Chess:
7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.