Gra Recenzja

Loch z klocków – Recenzja BQM – BlockQuest Maker

Obecnie, od kilku lat, na rynku prym wiodą gry, w których można tworzyć własną zawartość. Call of Duty, Forza, czy inne popularne gry przemijają, a Roblox i Minecraft cały czas trzymają się na szczycie. BlockQuest Maker, BQM, czerpie inspirację z tych gier, dając nam możliwość budowania i grania w lochach.

Zbuduj sobie loch…

BQM - BlockQuest Maker, Xbox One, recenzja, review
System skryptowania wydarzeń jest bardzo prosty. Bazuje na interakcji między elementami otoczenia, jak przełączniki, bramy i potwory.

BQM oferuje dwa podstawowe tryby rozgrywki, które nie są ze sobą zbyt dobrze połączone, ale sprawia to, że oba są unikatowe. Pierwszy z nich, jednak drugi, który poznajemy w grze, pozwala nam budować swoje własne lochy. Są to obszary o zadanej ilości „kratek”, które można zapełnić wszelkiego rodzaju przedmiotami, począwszy od podłoża, przez wodę, dodatkowe elementy otoczenia, potwory, czy skończywszy na prostych skryptach otwierających drzwi i bramy. Gra opiera się dość mocno na ekonomii, więc sporo przedmiotów trzeba dokupić, jednak podstawowe budulce są dostępne dla nas od samego początku. Jak już zbudujemy nasz wymarzony loch, to można go przejść, dowodząc, że się da, a następnie można go opublikować, dając wszystkim dostęp za darmo, albo żądając odpowiedniej liczby monet. Po publikacji loch trafia na odpowiednie listy oznaczone tagami albo na listę najnowszych/najpopularniejszych, zależnie jak dobrze nam poszło w balansowaniu trudnością wyzwania i przyjemnością przejścia.

…A w nim pograj

BQM - BlockQuest Maker, Xbox One, recenzja, review
Tryb rozgrywki polega na rozwiązywania łamigłówek, jakimi są poziomy stworzone przez deweloperów i innych graczy.

Drugą częścią gry, osadzoną w osobnym menu, jest granie w stworzone przez deweloperów, siebie i innych poziomy. Jest och całkiem sporo i powoli przybywa nieco więcej. Z czasem nie powinno ich zabraknąć, bo mam wrażenie, że wszystkie platformy dzielą jedną bazę poziomów. Sama rozrywka polega głównie na rozwiązywaniu łamigłówek, w których ostatecznym celem jest dotarcie do wyjścia z lochu. Część poziomów stworzonych przez graczy jest całkiem zmyślna, jak labirynt z zapadkami zamiast podłóg, w którym cały czas musimy biec naprzód i się nie zatrzymywać. Kolejnym ciekawym poziomem może być ten, w którym musimy zgadywać, który z przełączników nas nie zabije i odblokuje przejście dalej. Inne poziomy są znacznie prostsze, gdzie w zasadzie mamy prostą ścieżkę do celu. Za ukończenie każdego poziomu dostaniemy nagrodę, na którą składa się bazowa wypłata i bonus zależny od czasu. Niestety pieniądze są niesamowicie małe i odblokowanie nowych postaci zajmie dziesiątki godzin, chociaż elementy budowy poziomów są znacznie tańsze i zamykają się w setkach monet, a nie tysiącach.

Czas na godziny grindu

BQM - BlockQuest Maker, Xbox One, recenzja, review
Dla gry dostępne są dodatki, dzięki którym zbudujemy poziomy z czasów feudalnej Japonii, ale też dalekiej przyszłości.

BQM i jego deweloperzy byli dość mało łaskawi, tworząc trudną do wykonania listę osiągnięć. Chociaż może nie trudną, a czasochłonną. Gra wymaga od nas ukończenia 10 tysięcy lochów, zdobycia miliona monet i grania ponad 10 godzin w trybie tworzenia lochów. Niestety nie jest to kolejna z łatwych do ukończenia gier, chociaż bardzo by mi pasowało, gdyby uciąć kilka zer spośród osiągnięć. Dlaczego uważam, że będzie to trudne do zrobienia? Gry takie jak BQM bazują na aktywnej społeczności. Deweloperzy mogą stworzyć kilka albo kilkaset map, jednak to gracze muszą stworzyć dodatkowe tysiące. Co prawda BQM ma potencjał, ale nigdy nie osiągnie takiej popularności, jak gry wspominane na początku recenzji. Gra nie ma też tak wielu rozbudowanych opcji, żeby można ją porównywać do produkcji pokroju RPG Makera, które faktycznie służą do robienia gier. Lepszym modelem ekonomicznym dla BQM wydaje się nie sprzedawanie kopii gry, a udostępnienie jej za darmo i sprzedaż dodatkowej zawartości, jak robi na przykład Roblox. BQM niestety nie można polecić do momentu, w którym społeczność stanie się aktywna.Grano na Xboksie One X

Gra została udostępniona na potrzeby tej recenzji.

5
BQM - BlockQuest Maker:
5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.