Gra Recenzja

Recenzja Bit Dungeon Plus

Bit Dungeon

Znowu dostałem do rąk grę, która jest rozpikselowana i znowu w podziemiach, prawie tak samo jak Crawl, jednak gra znacznie się różni od tamtego tytułu i bardziej przywodzi na myśl The Binding of Isaac. Czym jednak jest Bit Dungeon Plus (albo bitDungeon+, albo jakkolwiek, na każdej platformie nazwa jest inaczej zapisana)?

Bit Dungeon
Grafika w grze jest dość prosta, ale ten element jest akurat dość przyjemny

Może zacznijmy od tego, że jest to gra, której poziomy są tworzone przez algorytmy, i teoretycznie nie spotkamy dwa razy takiego samego poziomu. Z drugiej strony powoduje to, że trudność poziomów nie postępuje liniowo, tylko trudność każdego kolejnego poziomu mieści się w pewnym przedziale. Losowe też są kartony, w których znajdziemy skrzynki ze sprzętem, dodatkowe życie, lub manę. A w skrzyniach oczywiście znajdziemy losowy sprzęt. Powoduje to, że gra jest niesamowicie losowa pod każdym względem. Ludzie chyba to lubią, gdy gra jest losowa, mało powtarzalna, pozwala się dobrze bawić godzinami. Wszystko to jednak zaczyna niesamowicie przeszkadzać, gdy gra się raczej nie podoba. Każdy z losowych elementów przestaje być wyzwaniem i zaczyna być uciążliwością. Niemożliwość znalezienia lepszego wyposażenia, ciągły brak leczenia, niemalże zerowy postęp? To wszystko znajdziemy w Bit Dungeon Plus. Ale z drugiej strony sama gra nie jest aż taka zła jak można wywnioskować z ocen.

Bit Dungeon
Bez sporej ilości szczęścia nie wykorzystamy wszystkich miejsc na zapis gry

Pod względem mechaniki gra jest podobna do większości innych. Samo z siebie nic nie działa źle. Walka jest prosta, ale wystarczająca. Mamy do wyboru normalny atak, który zadaje nieco obrażeń, lub atak nico silniejszy, który zaczyna się ogłuszeniem wszystkich w bezpośredniej bliskości, przechodzi w szarżę, a kończy się bardzo silnym atakiem, który jednocześnie wystawia nas na ataki przeciwnika. Magia pozwala nam zaatakować dość prostym atakiem na osiem stron świata, oraz oszołomić przeciwników w okolicy, co wystawi ich na nasze mordercze ataki, dokładnie tak samo jak silny atak fizyczny, ale bez szarży. Możliwa jest też obrona tarczą, więc w tej kwestii niczego nie brakuje. Powoduje to wręcz, że gra z czasem może stać się łatwa, lub nawet zbyt łatwa, jeśli dostaniemy odpowiedni sprzęt do ręki i będziemy aktywnie używać tarczy. Doprowadza to do sytuacji, gdzie nasze ataki będą mordować wszystkich natychmiastowo, a potem nagle trafimy na ścianę nie do przejścia z braku odpowiedniego sprzętu.

Bit Dungeon
Znalezione podczas gry przedmioty wydają się być jedynie wizualnymi akcesoriami

Jedyna prawdziwa wada gry wiąże się z systemem postępu. Nie jest ona bazowany na doświadczeniu, a bonusach w postaci dodatkowego ataku, szansie na atak krytyczny, lub większej liczby punktów życia. Widać tutaj, że nie zwrócono uwagi na kilka szczegółów, między innymi fakt, że ataki krytyczne bazują na podstawowym ataku postaci, a nie wzbogaconym o bonus. Sprawia to, że podczas gdy normalny atak, z podstawową bronią, i jednym bonusem +5 do ataku zadaje 7 obrażeń, to atak krytyczny zadaje tylko 6 na dokładnie tym samym stworze, w tym samym sektorze lochu. Takich niedociągnięć jest nieco więcej i nie potrafię wywnioskować ich pochodzenia, bo wydają się dość oczywistymi błędami w sztuce, które nikomu z chociażby odrobiną doświadczenia nie powinny się zdarzyć. Powodem takich małych, ale dość znaczących błędów, jest obniżenie wartości rozgrywki, które nudzi się dość szybko, szczególnie, że nie ma ona żadnej fabuły, czy tła.

Bit Dunegon Plus
Walki z bossami nie są zbyt trudne i nie wymagają kombinowania

Bit Dunegon Plus to gierka, która bazuje na prostej koncepcji pokonywania poziomów, jednak brak w niej podstawowego elementu, który jest w tytułach, takich jak Crawl, czy nawet Has-Been Heroes, elementu łączącego kolejne rozgrywki, dające graczowi przewagę, jeśli spędzi wiele czasu mordując kolejnych bossów. Ten niewielki element dałby powód do grania, ponieważ z każdą rozgrywką można by było dojść o kilka kroków dalej. Niestety twórcy Bit Dungeon Plus nie postarali się tworząc wersję Plus gry, która ukazała się w 2012 roku na serwisie Kongregate. Tamta gra jest znacznie przyjemniejsza, chociaż brakuje w niej tak podstawowych elementów jak ilość zadawanych obrażeń. Czy warto kupić tę grę? Zdecydowanie nie. Polecam jednak zagrać we flashową wersję gry, która nadal jest dostępna, darmowa, i dostępna na każdej przeglądarce.Gra została udostępniona przez Dolores Entertainment

Recenzent spędził w grze 7 godzin, zdobywając 5 osiągnięć, mordując potwory i podziwiając prostotę doznania

3.5
Grafika:
3
Dźwięk:
2.5
Rozgrywka:
5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *