Gra Recenzja

Tak wygląda ból głowy – recenzja Awesome Pea

Awesome Pea to platformówką od brytyjskiego studia Pidgeon Dev Games. Nie jest to studio znane i jeśli pójdzie im tak, jak z Awesome Pea, to nie wróżę im świetlanej przyszłości. Dlaczego? Awesome Pea to technicznie dobra gra, która przysporzy cię o ból głowy, bo jest po prostu źle wykonana.

Wypalająca oczy zieleń

W grze wcielamy się w rolę pojedynczego groszku. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, skoro bohater jest zielony, to dlaczego nie cała gra? W efekcie otrzymaliśmy chyba jedyną w swoim rodzaju grę. Znacie jakąś inną zieloną monochromatyczną grę? Ja niestety nie, bo przydałoby mi się porównanie. Problem polega na tym, że włączając Awesome Pea, nie spodziewałem się, jak nieprzyjemna wizualnie będzie to gra. Zdjęcia tego nie oddadzą, ale włączając pierwszy poziom gry, doszedłem do wniosku, że coś jest nie tak, może za długo wcześniej grałem? Okazuje się jednak, że problemem jest intensywność barw i jasności gry. Powodują, że zieleń wypala oczy podczas rozgrywki. Jaki jest efekt? 5 osób, poza mną, którym pokazywałem Awesome Pea, nie były w stanie przejść więcej niż jednego poziomu bez podobnych odczuć co ja. Dlaczego by nie zmienić jasności i nasycenia barw telewizora? Bo nie powinienem tego robić, żeby w coś zagrać.

No ale ostatecznie to zrobiłem

Awesome Pea, Xbox One, recenzja, review
Awesome Islands to grupka wysp, na których przyjdzie nam zmagać się z przeciwnościami losu. Każdy poziom ma monety i diamenty, które musimy zebrać.

Żeby napisać recenzję, wypadałoby zagrać w grę, o której się pisze. Ostatecznie więc pokombinowałem w ustawieniach telewizora, zmieniłem jasność i kontrast, żeby ostatecznie móc włączyć grę i nie doświadczyć nieprzyjemności po kilku minutach. Najważniejsze jest jednak wyłączenie efektów telewizorów kineskopowych i efektów VHS. Okazuje się potem, że  nie jest to zła gra. Mamy do czynienia ze zręcznościówką, w której nasz zielony bohater pokonuje kolejne poziomy, zbierając monety, diamenty i unikając śmierci. Miejscami Awesome Pea wygląda podobnie do Super Meat Boy, bo zamiast rozwali i powolnego pokonywania poziomów, liczy się szybkość, precyzja i wyczucie czasu. Awesome Pea zapewnia sporą różnorodność poziomów i wymagań, które są stawiane przed graczem. Na pewno jest to nieco inna zręcznościówka niż większość małych i tanich gier, gdzie wystarczy przeć naprzód, napotykając niewielki opór. W nasze ręce zostało oddanych 25 poziomów, których przejście powinno nam zająć około 2-3 godzin.

Awesome Pea jest ok…

Awesome Pea, Xbox One, recenzja, review
Jest to typowa platformówka. Szkoda, że zabrakło w grze możliwości ukończenia poziomów bez zatrzymywania się.

Podsumowując, Awesome Pea to gra, która jest tylko (i aż) ok. To całkiem ładna i dobrze brzmiąca platformówka, która już od pierwszych poziomów będzie wyzwaniem. Nie ma łatwych poziomów, nie ma łatwych osiągnięć, ale też gracze nie mają z nią łatwo. Gra potrafi przysporzyć o ból głowy, co nigdy nie jest dobrym zjawiskiem. Nie ma nawet tego statusu klasyka, który usprawiedliwia w dzisiejszych czasach Virtual Boya. Gra kosztuje niecałe 30 złotych, więc jeśli lubisz platformówką, to Awesome Pea jest grą dla ciebie. A jeśli masz większy budżet albo coś innego na oku, wybierz inną grę.

Grano na Xboksie One X

Gra została udostępniona do celów recenzenckich przez wydawcę.

5
Awesome Pea:
5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *