Gra Recenzja

Recenzja AlienCruise

AlienCruise recenzja review Xbox One

AlienCruise to kolejna już gra chińskiego studia Cotton Game. Stworzyli oni chociażby Mr. Pumpkin Adventure, ale raczej nie słyszeliście o żadnej z ich gier. Inaczej wygląda sytuacja z wydawcą. E-Home Entertainment to joint venture Microsoftu i Oritntal Pearl. Stworzyli oni i wydali całkiem ładnego shootera, którego może być trudno znaleźć wśród zainstalowanych gier.

AlienCruise Xbox One Recenzja Review
Grafika AlienCruise przypomina prostotą niektóre kreskówki, a połączenie jej z wyrazistymi kolorami sprawia wrażenie dziecięcej gry

AlienCruise to gra prosta w założeniu i wykonaniu. Wydaje mi się, że twórcy nie spędzili zbyt wiele czasu nad tym tytułem, ale rzecz jasna mogę się mylić. Moja opinia wynika z faktu, że jest to gra zupełnie pozbawiona jakichkolwiek elementów charakterystycznych dla gier o wysokiej jakości produkcyjnej. Brakuje przerywników filmowych, brakuje fabuły i brakuje też zastosowania najnowszych odkryć z dziedziny postprocessingu grafiki, ale styl gry ma w sobie to coś, co przyciąga. AlienCruise wygląda nieco jak gra namalowana przez bardzo młode dziecko i dodatkowo jest uzupełniona elementami wyklejanki. Ta dziecięca nie tyle pasuje do rozgrywki, co nie jest nieodpowiednia. Od dawna wiadomo bowiem, że do poziomego i pionowego shoot ‘em upa pasuje niemalże każdy styl. Nie zmienia to jednak faktu, że niesamowicie przyjemnie patrzy się na przewijające się tła i ginących przeciwników rodem z dziecięcej wyobraźni.

AlienCruise Xbox One Recenzja Review
Co kilka poziomów walczymy z bossami, ale w niektórych poziomach znajdziemy też znacznie większych i silniejszych przeciwników

Rozgrywka w tej dziecięco wyglądającej grze jest dość prosta. Naszym głównym celem jest przemieszczanie się ciągle w prawi i niszczenie przeciwników w zamian za punkty. Początkowo jesteśmy dość słabi, chociaż przeciwnicy dość łatwo nam ulegają. Z czasem, zarówno z przeciwników, jak i specjalnych skał, wypadają bonusy, takie jak wzmocniony atak, dodatkowe życie, szybszy atak, czy też atak zmieniony na inny. Tak szybko jak zdobywamy bonusy przeciwnicy zyskują na silne, jednak nie bezpośrednio. Trudniej robi się w dwojaki sposób. Przede wszystkim zwiększa się liczba kosmicznych potworów, ale też zwiększa się pula. I też nie oznacza to tylko i wyłącznie zwiększenia wytrzymałości, tylko częściej zachowania. Na przykład pierwszy przeciwnik po prostu jest, drugi zaczyna do nas strzelać raz na jakiś czas i lata w grupach. Trzeci zaczyna już robić unik po pierwszym strzale i musimy zrobić unik. Każdego opłaca się niszczyć, bo wyrzucają wspomniane bonusy, a szybko zaczyna się robić ciężko.

AlienCruise Xbox One Recenzja Review
Poziomy są dość różnorodne, style mieszają się co kilka poziomów

Gra jest dość przyjemna jeśli zaczniemy ją od samego i będziemy grali ile się tylko da. Zaczynamy od samouczka, który płynnie przechodzi w grę i który pozwala nam na spore wzmocnienie naszej maszyny. Z czasem zdobywamy szybkie działka i pociski kierowane, ale zaczynamy od dość marnie uzbrojonego stateczku. Niestety problemy pojawiają się w momencie śmierci, kiedy to tracimy wszystkie bonusy, które zyskaliśmy na naszej wojennej ścieżce. I nie był by to duży problem, gdyby nie fakt, że śmierć po poziomie pierwszym wykładniczo zwiększa poziom trudności gry. O ile przeciwnicy na początku są łatwi, to z czasem możliwość trafienia kilku z nich jednocześnie jest niezbędna do prowadzenia płynnej rozgrywki. Moje problemy zaczęły się właśnie na poziomie drugim, bo po kilku niefortunnych manewrach dane mi było doświadczyć śmierci i nie było ciekawie. Nie zrozumcie mnie jednak źle, gra nie próbuje nas zabić celowo, nie próbuje oszukiwać. Po prostu liczba przeciwników i ich złożoność znacznie wzrasta.

AlienCruise Xbox One Recenzja Review
Gra oferuje głównie rozgrywkę dla pojedynczego gracza, ale mamy możliwość zagrania z partnerem

AlienCruise to nie jest gra tania, bo przyjedzie nam za nią zapłacić 45 złotych (co ciekawe 45 złotych kosztuje także pakiet AlienCruise + Mr. Pumpkin Adventure inaczej niedostępne w Polsce), nie jest też łatwa do ukończenia, bo przejście jej powinno zająć nam około 6-8 godzin. Nie ma w niej więc nic, co przekona nas do gry poza stylem. Rozgrywka nie pozwala i nie jest w stanie utrzymać nas na długo przy grze, głównie dlatego, że są lepsze gry tego typu, które także zachwycają stylem, jak Sine Mora. W moim odczuciu AlienCruise nie jest warte aż tyle pieniędzy, ponieważ jest to gra na poziomie tytułów publikowanych przez Ratalaikę i Sometimes You, które często kosztują koło 20 złotych. Czy kupić AlienCruise? Tylko, jeśli jesteś fanem gier tego typu, albo zakochasz się w stylu. W przeciwnym wypadku raczej nie.

Gra została dostarczona przez E-Home Entertainment

Recenzent spędził w grze 3 godziny, zdobywając 7 osiągnięć i cały czas podziwiając ładny styl graficzny gry...

7.1
Dźwięk:
6
Grafika:
7.5
Rozgrywka:
6
Błędy:
9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.