Gra Recenzja

Recenzja 911 Operator

911 Operator

911 Operator to była dla mnie gra z początku straszna. Nie lubiłem symulatorów zarządzania. Generalnie nie lubiłem symulatorów siedzenia za biurkiem, takich jak Uplink, różnych gier serii Tycoon, czy chociażby Papers, Pease. Po bliższym zapoznaniu okazało się jednak, że 911 Operator to gra bardzo przyjemna i satysfakcjonująca.

911 Operator
Ktoś chce Katowice? Proszę, nie ma problemu!

Fabuły rzecz jasna brak, więc postąpię nietypowo i napiszę w pierwszym akapicie o tym, dlaczego uważam, że w grę warto zagrać, bo uwaga, grę polecam. Bardzo. 911 operator to typowa gra, która kojarzy mi się z biurkiem. Siedząc przy niej na konsoli doznania są nieco zubożałe, a grania na telefonie sobie zupełnie nie wyobrażam. 911 Operator pozwala nam bowiem zarządzać jednostkami ratowniczymi i policją na mapie miasta. Jakiego? Tak się składa, że dowolnego. 911 Operator posiada system generujący mapy dowolnego miasta na podstawie OSM. Nie ważne, czy to wieś, czy stolica, każdy dostanie swoje ulubione miasteczko. Po jego ulicach mogą przemieszczać się trzy typy jednostek: policja, straż pożarna, pogotowie. Każda z nich ma inne zadanie, ale możemy zwiększać ich elastyczność odpowiednim sprzętem. Daje to pewien stopień złożoności. Ale to mało. Dostajemy nasz pierwszy wypadek, pogryzienie. Karzą nam wysłać policję i pogotowie, robimy to, wywiązuje się strzelanina. Dynamiczne wydarzenia, super, ale nadal to nie to.

911 Operator
Gra pozwala nam zmieniać zespoły i robić zakupy między kolejnymi zmianami

Aspektem, który mnie czaruje, jest telefon, który raz na jakiś czas zadzwoni. Musimy bowiem prowadzić rozmowę z osobami potrzebującymi pomocy. Niby nic wielkiego, a jakość wykonania i niesamowite niuanse zaskakują. Przede wszystkim rozmowy są w pełni udźwiękowione, więc mamy głos naszego operatora, spokojny, czasami sarkastyczny, zawsze pomocny. Są spanikowane kobiety, spanikowani mężczyźni, poirytowane kobiety, umierający mężczyźni. Naprawdę sporo dialogów nagrano, żebyśmy mogli się bawić. Najbardziej urzeka jednak typ niektórych telefonów. Dzwoni kobieta, żeby zamówić pizzę, od razu zignorowałem telefon, ale otrzymałem drugi taki sam, i zacząłem rozmawiać. Powiedziałem, że kobieta dodzwoniła się do operatora, a ona powiedziała, że wie, i poprosi 2 puszki napoju. To od razu zadałem cały pakiet pytań, czy nie może rozmawiać, czy ktoś jest ranny, czy to mąż ją zaatakował, a następnie wysłałem patrol policji i karetkę do mieszkania. Raz też zdarzyło się, że głuchy telefon to był niemy człowiek, z którym porozumiewałem się za pomocą piknięć na klawiaturze telefonu.

911 Operator
Nazwy ulic są w lokalnym języku, co byłoby katorgą, gdyby miało znaczenie

Takich telefonów otrzymamy wiele. Polski imigrant chcący zdjąć człowieka z pręta? Człowiek z nogą w prasie? Nietoperze w domu? To wszystko tutaj jest, ale nie wszystkie są takie same. Rozmowy najwyraźniej mają szansę pójść bardzo nie tak, czy to z powodu losowego, czy naszej wony. Jeśli doradzimy kobiecie, żeby strzelała, to zabije swojego byłego chłopaka, jeśli powiemy, żeby tego nie robiła, jest szansa, że zginie. Jeśli poradzimy innej, żeby płonący toster polała wodą, to nie dość, że sprawie nie zaradzimy, to oprócz straży pożarnej będziemy musieli posłać karetkę. Przez nasze złe rady możemy kogoś nawet zabić. Nóż w brzuchu? Wspomniany toster, ale ta sama sytuacja, ale szmata na palniku gazowym? Gaśnica spowoduje wybuch, więc i więcej pracy dla nas. Raz nawet kazałem kobiecie podejrzewającej męża o produkcję narkotyków powąchać jego chemikalia i nie dość, że musiałem sobie radzić z Heisenbergiem, to jeszcze musiałem ratować jej życie szybką akcją pogotowia.

911 Operator
Gra oferuje tryb kariery, gdzie pracujemy z coraz gęściej zaludnionych miastach

To może się wydawać niewiele, ale zarządzanie jednostkami jest bardzo ważne. Zazwyczaj nie mamy dostępu do zapasu jednostek, a czasami trzeba reagować szybko. Wielokrotnie nie zakończyłem wydarzenia będącego zawałem serca, ponieważ nie miałem akurat wolnej karetki. Wspomniałem, że można elastyczność jednostek zwiększać, a nawet podnosić jej skuteczność. Dzieje się tak za pomocą ekwipunku. Mamy do dyspozycji sprzęt tylko dla danej grupy pracowników (broń dla policji, maski dla straży, defibrylator dla pogotowia), oraz sprzęd dodatkowy, którym mogą posługiwać się wszyscy, czyli kamizelki kuloodporne, gaśnice, apteczki. Sprawia to, że np. straż może od razu udzielić pomocy poszkodowanym i tylko czekać na transport, albo pogotowie może zacząć usuwać wcześniej wspomniany pręt, czym normalnie zajmuje się straż. I dochodzimy do kolejnego stopnia złożoności. Zadanie ekipy po części określa pojazd, którym się posługują w ramach profesji. Są pojazdy straży, które nie posiadają sprzętu gaśniczego (im przydaje się właśnie gaśnica), czy pogotowia bez sprzętu ratunkowego. Policja natomiast może mieć szybkie motory, które są dobre w pościgach i szybkiej reakcji, ale nie poradzą sobie z zabraniem aresztowanych ludzi, więc musimy podstawić im inną jednostkę policji z wolnymi siedzeniami.

911 Operator
Po każdej zmianie dostajemy zestawienie wszystkich akcji. Pomaga to uczyć się na błędach

Nie jest jednak idealnie. W grze brakuje wielu istotnych elementów, a także jest wiele błędów. Wielokrotnie zdarzało się, że telefon do operatora znikał mi tak szybko jak się pojawił, czy dialogi były wyświetlane w jednym rzędzie, a nie w osobnych. Nie jest to jednak wielki problem. Jasne, stracimy nieco reputacji za nieodebrany telefon, ale w zamian uratujemy kotka z drzewa. Irytuje t jednak to, że sprzęt nie mówi nam jaki jest jego faktyczny wpływ na jednostkę. Czy jeśli damy sanitariuszom apteczkę, to będą szybciej leczyć? Czy jeśli damy im skrzynkę z narzędziami i gaśnicę, to zastąpią straż pożarną? W sumie policja może używać wszystkiego, więc może dobrze wyposażyć policję i to wystarczy? W grze powinna być jakaś tabelka odpowiadająca za statystyki. Bo członkowie ekip awansują, ich statystyki się polepszają, ale nie wiem jaka jest faktyczna różnica między celnością policjanta na poziomie 50% i 80%. Będzie trafiał częściej, ale co z tego wynika?

911 Operator
W każdym momencie możemy sprawdzić co się dzieje na miejscu danego wydarzenia

Jakość wykonania 911 Operator bardzo pozytywnie zaskakuje. Błędy, które możemy spotkać w grze nie powodują, że jest ona niegrywalna, więc można je wybaczyć. Nie znaczy to, że nie trzeba wymagać poprawienia się, ale nieco przymykam na nie oko w tym wypadku. Możesz pomyśleć, że gra musi być nudna. I tak, z czasem staje się nieco nużąca, ale system zmian powoduje, że rozgrywkę można przerwać po kilku lub kilkunastu minutach, kiedy zakończy się nasz dzień pracy i wrócić do niej po krótkiej przerwie. Ja na pewno będę w nią grał znacznie więcej, bo ta gra to dobra zabawa. No i ciekawe co przyniesie 112 Operator.Gra została udostępniona przez Code Horizon

Recenzent spędził w grze 6 godzin, zdobywając 4 osiągnięcia, i planujący grać dalej!

7.8
Dźwięk:
8.5
Grafika:
6
Rozgrywka:
9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *