Gra World of Tanks

Pudel – pierwszy polski czołg w WoT – World of Tanks

Pudel World of Tanks Xbox One Xbox 360 PlayStation 4

O polskim drzewku w World of Tanks mówiono wiele, gdy tylko pojawiły się pogłoski o tym, że zostanie dodane. Kombinowane jakie czołgi wsadzić na jakie poziomy, ile z nich będzie kalką rosyjskich maszyn, ale nikt chyba nie spodziewał się, że pierwszy polski czołg będzie niemiecki. Przybliżę wam ten czołg z okazji IX urodzin World of Tanks i promocji, jaka ma teraz miejsce na PC.

Historia

Pudel Magda Pantera Pz.Kpfw. Panzer V
Pz. Kpfw. V Ausf. G „Magda” – niedługo przed spaleniem przez powstańców miał uszkodzony pierścień wieży, uniemożliwiając jej obrót

2 sierpnia 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego AK zdobyło dwa czołgi Pz. Kpfw. V Pantera Ausf. G. Pierwsza nazywała się „Magda”, druga „WP” (lub „Felek”). Magda, ponieważ wcześniej wymyślona nazwa – Pudel – nie przyjęła się.Czołg widział ciągłą walkę w rękach powstańców przez kolejne 9 dni, po czym został spalony. 11 sierpnia akumulatory czołgu się rozładowały i postanowiono spalić maszynę, która w tym momencie miała uszkodzony pierścień podstawy wieży, która tym samym została unieruchomiona celując w lewo. Tym niemniej para czołgów pozwoliła na znaczne postępy powstania i dała sporą przewagę podczas walki z oddziałami okupanta. Dobrze opancerzone frontalnie czołgi i zapas amunicji pozwolił odeprzeć kilka ataków pancernych przeciwnika. Pantera była czołgiem idealnym do walki w wypełnionej gruzem i barykadami stolicy. Szczególnie, że alternatywa nie istniała. Ciekawe jest to, że Magdę przechwycono po tym, jak czołg dostał w wieżyczkę z PIATA i wjechał w ścianę pobliskiego budynku, co zostało odwzorowane w grze – Pudel ma pogięty i połamany prawy błotnik.

Czym jest Pudel?

Pudel, World of Tanks, Xbox One Xbox 360, PlayStation 4
75-milimetrowe działo Pudla jest celna i szybko przeładowuje, ale zadaje bardzo niskie obrażenia

Pudel w World of Tanks to po prostu Pantera. Na konsoli, gdzie nie możemy dobierać części, jest to zupełnie inna zabawka niż dostępne warianty Pantery. Do złudzenia przypomina jednak inny czołg – VK 30.02 (M). Oba czołgi mają takie samo działo, taką samą wieżyczkę, taki sam zasięg widzenia i prawie taki sam kadłub. Silnik nawet jest taki sam, ale tylko z nazwy. Natomiast porównując ten czołg do Pantery, widzimy, że czołg jest najbardziej podobny do podstawowej Pantery, ale ze znacznie zmniejszoną ilością punktów wytrzymałości, niższą szybkostrzelnością i gorszym zasięgiem. Pudel jest mieszanką pakietu standardowego i Ausf. G (7.5 cm). Pudel traci jednak na mocy silnika ponieważ jest ona niższa od obu czołgów, a więc nie będzie się zachowywał niczym kozica górska i nie wjedziemy nim w trudno dostępne miejsca.

Mocne strony

Pudel, World of Tanks, Xbox One Xbox 360, PlayStation 4
Pudel to dość ciężki czołg i możemy bez problemu taranować niektóre czołgi ciężkie, takie jak chociażby 45TP

Czołg w takiej konfiguracji ma kilka mocnych stron. Pierwszą jest boczny pancerz. Jeśli umiemy kątować, to nasze boki wytrzymają ostrzał dział o kalibrze do 150-milimetrów włącznie. Daje to sporą przewagę nad VK 30.02 (M), bo należy pamiętać, że mamy do czynienia z kadłubem czołgu wyższego poziomu. Niestety reszta pancerza nie powala i zapewnia około 130-140-milimetrów efektywnego pancerza na górnej płycie i około 90 na dolnej. Należy dlatego uważać na walkę w zwarciu, bo Pudel nie wytrzyma wiele. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzi drugi mocny aspekt tego czołgu, czyli działo. Ponieważ jest to niemiecka konstrukcja, to cechuje się wysoką celnością przy niskich obrażeniach i standardowej penetracji. Podczas gdy celność 40TP z najlepszym działem wynosi tylko 0,40, to Pudel może pochwalić się celnością na poziomie 0,35, którą możemy dodatkowo zmniejszyć do około 0,31, jeśli zainwestujemy w załogę i osprzęt czołgu. Na szczęście obrażenia zmniejszone o 100 punktów rekompensowane są dwukrotnie większą szybkostrzelnością, skutkując w większych obrażeniach na minutę przy niemalże takiej samej penetracji i wyższej celności.

Słabe strony

Pudel, World of Tanks, Xbox One Xbox 360, PlayStation 4
Pancerz i wytrzymałość czołgu są słabe, łatwo można spenetrować wieżę, kopułę na niej i nawet przedni pancerz czołgu

Pudel to rzecz jasna nie jest czołg idealny. Wspomniałem już silnik, który jest słaby – ma jedynie 700 KM. O ile nie zmieni to znacznie prędkości w porównaniu z innymi czołgami w tej klasie, to moc o 170 KM mniejsza niż VK 30.02 (M) sprawi, że czołg będzie wolniej się wspinał, co znacznie ograniczy nasze możliwości w kwestii dynamicznej walki w pagórkowatym terenie. Pancerz też jest mizerny. Okazuje się, że 110 milimetrów wieży to mało, a o 85 milimetrach przedniej płyty pancerza już nie wspominając. Sprawia to, że pancerz efektywny Pantery wyniesie mniej niż penetracja działa tej maszyny. No i jest jeszcze kopuła, która jest łatwym 110-milimetrowym celem z każdej strony.. Trzeba na nią uważać, bo granie polskimi czołgami do tej pory nauczyło mnie, że przeciwnicy faktycznie strzelają w kopuły. Niestety Pudel nie poszedł też w ślady przejętego KV-1, do którego można wsadzić zarówno załogę niemiecką, jak i radziecką. Jest to moim zdaniem zaprzepaszczona okazja i genialna mechanika, która jest wykorzystana tylko kilka razy i to głównie w czołgach fabularnych.

Podsumowanie

Pudel, World of Tanks, Xbox One Xbox 360, PlayStation 4
Boki czołgu mają aż 50 milimetrów grubości, co pozwoli nam umiejętnie wychylać się zza rogu i nie bać się o siejące spustoszenie działa dużego kalibru

Pudel to czołg, który nadaje się najlepiej w walce na długie dystanse. Niezbyt gruby pancerz sprawiają, że walka z czymkolwiek innym niż czołgi średnie i lekkie niższych poziomów są samobójstwem. Dobre dział i daleki zasięg widzenia pozwalają jednak na radzenie sobie z przeciwnikami na znacznych dystansach. Najlepiej w Pudlu znaleźć jakiś krzaczek i spokojnie obdrapywać pancerz przeciwnika. Dość ciekawe jest to, że Pudel zachowuje się dokładnie jak Pantera, która ma pół punktów wytrzymałości. Może to niestety powodować u mniej doświadczonych graczy chęć szarży, ale należy tego jak najbardziej unikać i pozwolić zwiadowi wykonać swoje zadanie. Pudel to dobry czołg do szkolenia załogi i zarabiania kasy, jednak należy zwrócić uwagę na to, że od poziomu VII Polska nie ma czołgów średnich, ponieważ drzewko aż do X poziomu przechodzi w czołgi ciężkie.

Pizza Czołgisty

Pizza, Da Grasso, World of Tanks, Pizza Czołgisty, Pudel, Windows
Dla leniwych jest zniżka 10% na pizzę, ale wytrwalsi mogą zarobić nawet większą za wykonanie zadania w World of Tanks na komputery

Tym razem zakończenie nieco inne. We wstępie wspominałem promocję. Wargaming.net wraz z siecią pizzerii Da Grasso prowadzi akcję promującą World of Tanks. Zamawiając pizzę w Internecie można zamówić specjalną Pizzę Czołgisty (sos barbecue, ser, kebab drobiowy, boczek wędzony, czerwona cebula, oregano) ze zniżką 10% (kod: DGWOT10). Pizza z tymi składnikami jest zaskakująco dobra, więc polecam! Dodatkowo zakładając nowe konto World of Tanks na stronie promocji (ewentualnie wpisując kod zaproszenia CZOLGISTA) można dostać za darmo Pudla i tydzień konta premium, więc doszedłem do wniosku, że lepsza okazja na opisanie Pudla się nie trafi. Smacznego i do boju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *