Gra Recenzja

Potęga prasy – Recenzja Headliner: NoviNews

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review

W czasach, kiedy mediami społecznościowymi rządzą niekoniecznie prawdziwe wiadomości, a opiniotwórcze artykuły dyktują, jak ma się zachować społeczeństwo, prasa trzyma niesamowitą władzę. Headliner idealnie pokazuje, w jaki sposób można pokierować społeczeństwem, żeby nakierować ich na swój tok myślenia i w pośredni sposób kontrolować władzę. Headliner: NoviNews to krótka, ale ciekawa gra.

Prosta gra z głębokim przekazem

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review
Gra przenosi nas do Novistanu, państwa, w którym ludność jest bardzo wrażliwa na przekazy mediów, co pozwala kształtować ich opinie.

Headliner: NoviNews to gra ciekawa z kilku powodów. Po pierwsze mamy do czynienia z grą, która ukazała się na Steamie pod koniec 2018 roku, więc świeżaczkiem nie jest. Druga sprawa, Headliner: NoviNews jest tak naprawdę sequelem gry Headliner. Obie bazują na podobnej mechanice i mają niesamowicie podobną rozgrywkę, ale Headliner: NoviNews wydaje się być grą nieco bardziej dopracowaną, z której wycięto niektóre elementy rozgrywki, ale jednocześnie zwiększono ilość zmiennych, na które nasze działania mają wpływ. Ale o co w grze chodzi? Jesteśmy redaktorem gazety w fikcyjnym mieście w fikcyjnym kraju, z całkiem prawdziwymi problemami, napięciami i polityką. Grę rozpoczynamy pierwszego dnia pracy i czeka nas 14 intensywnych dni pracy, podczas których będzie się sporo działo. Naszym jedynym zadaniem w robocie jest akceptowanie lub odrzucanie artykułów do publikacji, kreując tym samym świat informacji w grze, postanawiając o czym ludzie się dowiedzą i co będą o danej sytuacji sądzić. Headliner: NoviNews jest grą genialną właśnie z tego powodu. Daje nam możliwość pośredniego kreowania świata.

Prawda kontra propaganda

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review
Każdego dnia dostajemy kilka artykułów do odrzucenia lub akceptacji. Z treści musimy się domyślić jaki będzie jego wpływ na sytuację w państwie.

Dzień zawsze zaczynamy w pracy, gdzie czeka nas rozmowa z szefem. Określa on czasami zasady tego, ile artykułów przyjąć, ile odrzucić, na czym skupić uwagę, albo komu się przypodobać. Nie wymusza on jednak podejścia do danego problemu. Nasze poczynania mogą mu się nie podobać, ale zawsze można tłumaczyć się dobrem ogółu. Nie oznacza to, że z roboty nie można wylecieć. Można, ale wiąże się najczęściej ze zbyt dużymi zmianami poglądów z dnia na dzień, bo jedyne czego chce od nas szef, to nie zachowywać się jak chorągiewka. Dość szybko zostajemy wprowadzeni w ogólną sytuację kraju z pierwszych kilku rozmowach i artykułach. Novistan jest krajem zamieszkałym przez rosnącą populację ludzi z implantami, jest w stanie konfliktu politycznego z sąsiadami z Learis, a także panuje tajemnicza epidemia. Każdy z tych problemów wymaga naszego wkładu i musimy obrać jakąś ścieżkę decyzyjną. Będziemy dążyć do obalenia rządu, wywołania wojny domowej, czy wesprzemy rząd w decyzjach, które muszą być podjęte w obecnej sytuacji? Kogo obwinimy za wydarzenia? Czy opublikujemy doniesienia tajemniczej organizacji, która wydaje się wiedzieć więcej? Skupimy się na polityce lokalnej, czy może międzynarodowej? Na te i wiele innych pytań będziemy musieli sobie odpowiedzieć w pierwszych dniach nowej pracy, a potem przyjdzie nam obserwować konsekwencje.

Nieprzewidywalne konsekwencje

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review
Brat to jedna z pierwszych postaci, jaką spotykamy. Będziemy mogli sprawić, że stanie się gwiazdą, albo wyląduje na dnie.

Headliner: NoviNews nie jest jednak grą idealną jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Diplomacy 3 ładnie pokazuje nam jaki wpływ mają nasze decyzje na społeczeństwo, ale Headliner ukrywa przed nami tę informację, więc musimy strzelać z decyzjami. Monitoring – rząd chce go wprowadzić. Wesprzeć rząd, czy może dać ludziom do zrozumienia, że to jest bez sensu? Dostajemy dużo artykułów, które mówią o przestępstwach, ale nie widzimy ich wpływu. Czy artykuł o tym, że policja nie zareagowała na przestępstwo, bo o nim nie wiedzieli jest za zwiększeniem praw policji, czy może narazi policję na krytykę? Raportowanie i przestępstwie w sąsiedztwie? Jak wpłynie na wizerunek stróżów prawa? Policja to nawet nie jest największy problem. Mamy do czynienia z podejrzanym syntetycznym alkoholem, polityką między Learis i Novistanem, musimy poradzić sobie jakoś z chorobą – kto za nią odpowie? Mamy też brata, który chce być śmieszny i musimy mu albo pomóc w drodze na szczyt, albo zdusić jego pasję w zarodku. Mamy też miłość, zwierzaka, robo-przyjaciela, czy przyjaznego lokalnego sklepikarza, którego życie możemy zniszczyć, albo polepszyć. A wszystko musimy robić poprzez domysły i nieco na ślepo. Przydałby się codziennie rano na biurku raport, jaki wpływ na ogólny stan społeczeństwa miała nasza praca. Tymczasem jedynym sposobem na określenie tego, co sądzą ludzie, jest spacer do domu po pracy i czytanie tego, co mówią losowe osoby. Ale znowu, nie wiadomo jaki jest ton niektórych wypowiedzi.

Ktoś by pomyślał, że 5 razy to dużo…

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review
Evie to postać, która ma spore znaczenie dla gry – pochodzi z Learis i jest odpowiedzialna za artykuły otwierające Novistan na świat.

Przed rozpoczęciem gry nie wiedziałem o niej nic. Właśnie dlatego zdziwiło mnie, że Unbound Creations dodało osiągnięcie do zagrania w Headliner: NoviNews aż 5 razy. Okazuje się jednak, że 5 razy to może być za mało, głównie dlatego, że w grze można podjąć bardzo dużo decyzji o publikowanych artykułach, a te się zmieniają. Dlatego też trudno określić ścieżkę, którą chcemy podążać, bo nawet jeśli chcemy wywołać wojnę między dwoma krajami, to może to przyjść nam z łatwością, lub możemy się sporo natrudzić, żeby to osiągnąć. Na szczęście kluczowe decyzje zawsze są przedstawione w parach, jak chociażby kwestia publicznej opieki zdrowotnej. Dzień przed głosowaniem mamy wybór poparcia nowej ustawy o lepszej publicznej opiece zdrowotnej, albo opublikowanie artykułu dlaczego prywatna jest lepsza. Pośrednio ma to też wpływ na nas, więc musimy być świadomi konsekwencji, które też nieczęsto są wyjaśniane.

Jedyna w swoim rodzaju

Headliner: NoviNews, Xbox One, recenzja, review
Opinie ludzi możemy poznać po komentarzach losowych obywateli lub zachowania na ulicach. Protesty, kolejki, samobójstwa, wszystko ma tu swoje miejsce.

Czy grą warto się zainteresować? Na pewno. Mimo tego, że NoviNews (ok. 50 zł)nie kosztuje tyle co pierwszy Headliner (ok. 10 zł), to nadal jest grą, która oferuje unikatową rozgrywkę. Zaskakując przyjemnie steruje się losami państwa zza redakcyjnego biurka. Ilość wyborów, jakie można dokonać i względna swoboda akcji sprawiają, że wielokrotna rozgrywka nie męczy, wręcz zachęca do eksploracji zupełnie innego kąta. Szczególnie pomocne są tutaj osiągnięcia, które wyznaczają cel, ku któremu gracz może dążyć. Unbound Creations stworzyło naprawdę dobrą grę, która jest warta swojej ceny, a Chorus Worldwide należą się podziękowania za udostępnienie tej gry graczom na konsolach.Gra została dostarczona przez Betty Brown

Grano na Xboksie One X.

8
Headliner: NoviNews:
8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *