Sprzęt Xbox Series S Xbox Series X

[Aktualizacja] PDP Talon dla Xboksa Series X|S? Nie…?

Motywem przewodnim Xboksa Series X i S jest wsteczna kompatybilność. Dotyczyć ona miała nie tylko grania w gry pierwotnie wydane na wcześniejsze Xboksy, ale także wszelkich dodatków. Jak coś działa z Xboksem One, to na pewno zadziała z Xboksem Series X|S. Nie pilot PDP Talon.

Obietnica

PDP Talon
Microsoft obiecywał, że akcesoria stworzone dla Xboksa One będą działać z Xboksem Series X|S. Okazuje się, że to nie jest prawda. Nie do końca.

Po konferencjach Sony i Microsoftu istotnym pytaniem było, czy kontrolery poprzedniej generacji konsol będą obsługiwać nowe konsole. Sony podeszło do tematu bardzo wybiórczo, bo większość gier z PS4 działa na PS5, ale nie wszystkie funkcje tych gier mogą być dostępne. No i nie można używać kontrolerów od PS4 z grami na PS5. Dziwne, ale ok. Microsoft od razu dał znać, że wszystkie gry, które dało się odpalić na Xboksie One, da się odpalić na Xboksie Series X|S, poza tymi, które wykorzystują Kinecta. Dokładnie to samo dotyczy akcesoriów. Jeśli działało z Xboksem One, będzie działać z Xboksem Series X|S. Jest to szczególnie istotne dla osób takich jak ja. Od lat jestem częścią społeczności Xboksa, mam kilka konsol Microsoftu i karton kontrolerów. Miałbym wszystko wyrzucić? Nie ma takiej opcji. Dzięki tej polityce producenta mogę nadal grać w coopa na nowej konsoli ze znajomymi. Nawet mój PDP Talon działa… Działa?

Problem

PDP Talon
PDP Talon to pilot, którego wykonanie jest genialne, funkcje liczne, a podświetlane przyciski sprawiają, że nie ma sobie równych… Jak masz Xboksa One.

Sterowanie telewizorem poprzez konsolę odbywa się za pomocą protokołu CEC. Jest to część standardu HDMI, który wspiera do 15 urządzeń jednocześnie i pozwala ograniczyć w dużym stopniu ilość pilotów pod ręką. Xbox One był konsolą, która miała być w centrum domowego centrum rozrywki, więc CEC musiało być dobrze zintegrowane. Xbox One ma osobne menu, które odpowiada za TV i tuner, które pozwala szybko znaleźć posiadany przez nas telewizor i zakodować pilot. Niestety z uwagi na brak wejścia HDMI w Xboksie Series X|S, część tych opcji usunięto, a inne przeniesiono. Na chwilę obecną nie można znaleźć naszego telewizora i ustawić kodu pilota, więc konsola otrzyma sygnał zmniejszający głośność, ale nie wie co z nim zrobić. No to nie robi nic. Jestem niemalże pewien, że pilot PDP Talon nie jest jedynym, który boryka się z tym problemem. Nie mogę jednak przetestować innych na chwilę obecną.

Rozwiązanie

Menu Xboksa Series X i S ograniczyło opcje konsoli, zupełnie wywalając OneGuide i wszystko, co było z nim powiązane. W tym możliwość parowania konsoli z pilotem.

Problem jest dość oczywisty i prosty do rozwiązania. Jedna aktualizacja oprogramowania, dodanie opcji w menu i po sprawie. Niestety czytałem, że Microsoft jest świadomy problemu i pracują nad nim. Niestety był to post na forum Xboksa z początku roku. Nic się nie zmieniło, a konsola cały czas się aktualizuje. W czym więc problem? Mam wrażenie, że odejście Xboksa od sterowania całym kinem domowym sprawiło, że opcja używania pilota jest już mało istotna. Fakt, że nawet ja już mam smart TV ze wszystkimi potrzebnymi aplikacjami. Nadal chciałbym jednak używać Xboksa jako odtwarzacza Blu-Ray i do odpalania apki WP Pilot, która jest płatna na smart TV. Będę na pewno wyczekiwał rozwiązania, bo kupienie pilota, który miał działać, a nie działa, to po prostu kiepska inwestycja. No, chyba że centrum mojej rozrywki stanie się ponownie Xbox One X, a Xbox Series X będzie służył tylko do grania w nieliczne gry.

Konkluzja

Akcesoria dedykowane dla Xboksa, które służą do grania, mają zupełnie niezmienione funkcjonowanie na konsolach nowej generacji. Użyteczność reszty jest wątpliwa. Śmiało możecie kupować kontrolery, chatpady, kierownice i drążki, ale urządzenie pokroju pilotów i innych, które służą odtwarzaniu mediów, mogą nie działać poprawnie. Na pewno nie jest to krok w dobrą stronę, bo jeden rozczarowany gracz to nie problem dla PDP i Xboksa, ale nieco tracę wiarę w obie firmy, skoro żadna nawet nie raczyła odpowiedzieć na moje zapytanie złożone pomocy technicznej. Jeśli jednak odpowiedzą, na pewno zaktualizuję wpis.

tl;dr

PDP Talon Media Remote i prawdopodobnie reszta pilotów, które działały z Xboksem One (S/X) nie działają z Xboksem Series X|S. Powodem jest prawdopodobny brak możliwości wprowadzenia kody pilota i problem z komunikacją CEC.

Aktualizacja

Okazuje się, że Xbox Series X|S ma błąd w oprogramowaniu, który powoduje, że CEC może nie działać. Aby naprawić błąd, należy aktualizować konsolę, a potem przywrócić ją do ustawień fabrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.