Sprzęt Wpis

Włożyłem Patriot Supersonic Rage Prime do Xboksa. Konsola + pendrive?

Dostałem maila o tytule „Pendrive – czy warto jeszcze inwestować w pamięć przenośnią?” Przyznam, że brzmi trochę jak spam, ale okazało się, że jest to informacja prasowa o serii pendrive’ów od Patriota. Chodzi o serię Supersonic Rage i wersje Prime, Pro i Lite. Pomyślałem, że komu są potrzebne tak szybkie i tak pojemne pendrive’y. Potem pomyślałem… Chyba mi. Ci też!

(Nie taki) Szalony pomysł

Patriot Supersonic Rage Prime, 500GB
Patriot Supersonic Rage Prime to mały i potężny pendrive.

Jestem konsolowcem, to nie sekret. Mimo tego, że ostatnio złożyłem PC, który jest w stanie uciągnąć dosłownie wszystko, co rzucę w jego kierunku, to nadal gram głównie na konsoli. Dla mnie, jako posiadacza komputera, 1 TB pamięci nie jest pojemnością niebotyczną. Każdy mój dysk ma co najmniej tyle, a mam ich 4 z szybką możliwością podmiany. Sytuacja z Xboksem wygląda nieco inaczej. Komputer mam jeden, a konsole trzy. W każdym domu, który nawiedzam, jest jeden. Nie zawsze jednak mam ochotę siedzieć przed konsolą, czekając, aż gra się pobierze. Dlatego mam dyski. HDD jednak umierają dość szybko, a fajne SSD to spory koszt i też nie zawsze się mieszczą do przeładowanego plecaka. Pomyślałem, że… Może to miejsce na coś mniejszego? Pierwszy raz (dosłownie) widziałem pendrive’a, który ma 1 TB pamięci. Tego nie mam. Mam jednak Patriot Supersonic Rage Prime o pojemności 500 GB i chcę zobaczyć, jak się sprawdza w podróży!

Najpierw kwestie techniczne

Różnica rozmiarów między SSD i Pendrivem nie wynika z rozmiaru pamięci, a z dodatkowej elektroniki. Dyski SSD używają kontrolerów, których funkcją jest równoważenie zużycia dysku. Wcześniejsza wersja testowanego Patriota posiadała taki mechanizm, ten zapewne też ma. Nie można jednak polegać, że każdy pendrive będzie posiadał odpowiednie algorytmy. Te najtańsze na pewno ich nie będą mieć. Kolejna sprawa jest taka, że Patriot Supersonic Rage Prime ma potwierdzone odczyty w okolicach 600 MB/s (zapisy około 300 MB/s), więc Xbox Series X będzie się z nim czuł bardzo komfortowo. Xbox One ma natomiast nieco wolniejsze porty. Patriot jest idealnym pendrivem dla wszystkich konsola, a podłączenie go do Xboksa One sprawi, że będzie 3 razy szybszy od HDD. Jednocześnie okazuje się, że większość popularnych dysków SSD w rozsądnych cenach nie jest w stanie osiągnąć takich prędkości. Supersonic Rage Prime to więc nie najtańszy i najbardziej oczywisty wybór, ale chyba najlepszy.

Patriot Supersonic Rage

Patriot Supersonic Rage Prime, speed test, test prędkości
Patriot Supersonic Rage Prime to szybki pendrive i testy to potwierdzają. A do tego jest względnie tani.

Supersonic to seria pamięci przenośnej z najwyższej półki, która oferowana jest przez Patriota. Supersonic Rage Lite to oferta dla osób, które potrzebują niezawodnego, taniego nośnika danych, ale nie potrzebuję zawrotnych prędkości odczytu i zapisu danych. Natomiast Supersonic Rage Pro to stary lider, nie taki duży i nie taki szybki jak nowy przywódca stada, ale o dziwo w cenie niemalże identycznej. Supersonic Rage Prime to natomiast niekwestionowany lider. Wykorzystuje to, na co specyfikacja USB 3.2 Gen 2 pozwala. Można na nim zmieścić aż 1 TB danych i jest niesamowicie mały. Problemem może okazać się wysoka cena, która dochodzi do 450 zł za 500 GB i 750 zł za 1 TB. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że te ceny osadzone w kontekście nie są wysokie. Konkurencja chce co najmniej tyle samo, a czasami nawet ponad 2 razy więcej za podobne produkty. 1500 zł za pendrive’a? I nawet nie jest lepszy!

Czy tak naprawdę potrzeba więcej niż 64?

Patriot Supersonic Rage Prime
Normalnym śmiertelnikom wystarczy 64 GB pamięci. Dla wymagających i szalonych są większe pojemności. Kto może pochwalić się pendrivem, na którego zmieści się Warzone ?

Zanim przejdziemy do kwestii konsol i grania, mam pytanie. Czy komuś potrzeba więcej niż skromne 64 GB pamięci flash? Kupując komputer, doszedłem do wniosku, że kupię też nowe pendrive’y. Mój wybór to dwa nośniki o pojemności 64 GB od konkurencji. Okazało się dość szybko, że 64 GB to wręcz za dużo, bo co ja mam tam trzymać? Wszystko, czego nie chcę stracić, jest w chmurze. Wszystko, czego potrzebuję, jest na komputerze. Moja praca nie pozwala kopiowania żadnych danych, a moje hobby wymaga przeniesienia maksymalnie 20 MB danych. Większa pamięć zazwyczaj kojarzy mi się z projektami naukowymi, które miałem okazje oglądać. Chmura punktów, zdjęcia sferyczne, duże bazy danych i skany 3D. Tam przenosiło się faktycznie gigabajty danych. W codziennym życiu musimy przekazać najczęściej jakiś dokument albo kilka zdjęć. Każda fanaberia, w tym pendrive’y, które mają setki GB pojemności, rzadko znajdą swoje praktyczne zastosowanie.

Ograniczenia na linii konsola-pamięć zewnętrzna

Xbox DirectStorage, Xbox Velocity Architecture
Microsoft postawił w swojej konsoli na sprytne połączenie pamięci i procesora. Nigdy nie ominęło mnie oczekiwanie w lobby w żadnym Call of Duty.

Krótko jeszcze o specyfice sprzętu, na którym będę testował Supersonic Rage Prime od Patriota. Xbox Series X, konsola, która najbardziej mnie interesuje, ma bardzo ciekawy sposób łączenia pamięci z procesorem. O ile Sony opracowało specjalne dyski NVMe SSD do swojej konsoli, to Microsoft poszedł w innym kierunku. Zainwestowali w architekturę, która pozwala na maksymalne przyspieszenie odczytów i zapisów z dowolnego dysku, który da się umieścić w konsoli. Technologia znana jest jako DirectStorage (część Xbox Velocity Architecture) i niedawno nawet pojawiło się na PC. Obie konsole będą więc odczytywać najszybciej dane ze wbudowanych dysków. Ile się jednak traci czasu, jeśli wybierzemy pamięć zewnętrzną? Bo tutaj już nie ogranicza nas konsola, a standard USB. W Xboksie Series X|S i PlayStation 5 mamy do czynienia z generalnie portami USB 3.x. Xbox ma chyba gniazda 3.0, a PlayStation ma miks 3.0, 3.1 i USB-C. Odważny ten, komu chce się dokładnie rozszyfrowywać jakie to porty.

Działa, nawet szybko

Prędkość ładowania zapisu gry RAGE 2
Przewidywalnie dysk SSD Xboksa Series X ładuje grę najszybciej. Zaskoczyło mnie jednak, że pendrive potrzebuje tylko 4 sekund więcej!

Czym przetestować sens podłączania pamięci zewnętrznej do konsoli? Gra musi być offline, bo nie chcemy, żeby jakość łącza miała wpływ na ładowanie. Chcemy też, żeby gra była dość wymagająca, żeby ładowanie nie trwało sekundy. Wybór padł na niezbyt kochaną grę od Bethesdy – RAGE 2. Gra była wyświetlana w 1080p na zawsze świeżo włączonej konsoli. I wyniki są przewidywalne, choć mnie zaskoczyły. Dysk HDD Xboksa One wypadł rzecz jasna najgorzej, bo załadowanie gry na bagnach (Laguna), zajęło konsoli aż 35±1 sekund. Supersonic Rage Prime, niezależnie od tego, do jakiego gniazda był podłączony, dał wynik lepszy o 9 sekund i ładowanie zapisu gry zajęło 26±1 sekund. Po przełączeniu się na Xboksa Series X uzyskaliśmy czas ładowania na poziomie 12±1 sekund. Co mnie jednak zaskoczyło, to że Supersonic Rage Prime pozwoliło uzyskać czas ładowania tylko o 4 sekundy gorszy, bo tylko 16±1 sekund! Mam wrażenie, że wniosek może być tylko jeden.

To ma sens (ale Microsoft musi pomóc)!

Smart Delivery, Optimized for Xbox Series X
Optimized for Xbox Series X to plaga, która utrudnia instalowanie gier na pamięci zewnętrznej. Nie powinny tego używać gry, które nie czerpią korzyści z nowych konsol.

Okazuje się, że podłączenie Supersonic Rage Prime do konsoli ma sens. Czas ładowania jest zawsze lepszy niż wbudowany dysk twardy, a tylko nieco wolniejszy od genialnej architektury Microsoftu. Niestety, co mnie nieco rozczarowało, to fakt, że WD My Passport Go, pomimo bycia sprzętem o generację gorszym, osiągnął podobne wyniki co Supersonic Rage Prime. Wniosek? Xboks jest ograniczony prędkością USB? Wątpię jednak, żeby grę z dysku zewnętrznego dało się wczytać szybciej niż z wewnętrznego. Niestety na pewno nie uda nam się odtworzyć z nich żadnej treści zoptymalizowanej dla Xboksa Series X. Tutaj zawodzi niestety Microsoft, bo nie pozwala instalować poprzez Xboksa Series X gier bez wsparcia dla konsoli, jeśli gra posiada wspieraną wersję. Problem polega na tym, że nawet najmniejsze gry mają teraz niewyjaśnione wsparcie dla 4K i HDR, które wymaga instalacji na dysku wewnętrznym. Wystarczy proste okno podczas instalacji, które zapyta nas, którą wersję instalować. Proste? Proste.

Co przemawia za pendrivem?

Relatywnie wysoka prędkość i relatywnie niska cena sprawiają, że każda opcja zewnętrznego rozszerzenia pamięci jest kusząca. Oczywiście pod warunkiem, że bazuje na modułach pamięci flash. Dla mnie pendrive ma jednak jedną zaletę, która może jest mało istotna dla większości, ale dla mnie tak. Pendrive mogę bez problemu wrzucić do mojego małego plecach, jak ruszam w trasę (czytaj: jadę do domu rodzinnego). Tam czeka na mnie Xbox One, na którym mogę pograć wieczorami, jak już rodzinna integracja dobiegnie końca. Prędkość Internetu tam jednak nie powala, więc zawsze warto mieć przy sobie najnowsze Call of Duty czy inną sporą grę, w którą obecnie gram. Jeśli nie stać cię na tak ekstrawaganckie (i fajne) rozwiązanie, to zawsze tańszą opcją będzie dysk zewnętrzny dla konsoli. Ale wracając do clou programu. Czy warto zainwestować w Supersonic Rage Prime lub tańszy wariant? Jasne, jeśli masz dla nich zastosowanie. Ja mam.

Nowy przełomowy produkt…?

Xbox Series X|S NVMe Adapter
Adapter pamięci NVMe dla Xboksa Series X|S może być najtańszą opcją zwiększenia pojemności. Kosztuje około 120 złotych.

Pojawił się też nowy produkt, którego działania nie jestem pewien, a który może okazać się przełomowy… Może wkrótce?


Pendrive Patriot Supersonic Rage Prime został dostarczony na potrzeby tego artykułu przez Get It Done.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.