Gra World of Tanks 1

P.43 ter – szczyt wojennych prototypów – World of Tanks

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One

P.43 ter jest czołgiem VII poziomu we włoskim drzewku technologicznym. Mamy na nim 90-milimetrowe działa, mamy na nim grubszy pancerz i przy odrobinie szczęścia możemy całkiem nieźle napsocić wśród czołgów przeciwnika, bo czołg działa ma dobre i pancerz grubszy niż pozostałe czołgi w drzewku. Jest to przyjemny przystanek w drodze do P.44.

Historia

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
Prawdopodobnie na tym projekcie wzorowali się twórcy czołgu w World of Tanks – jeden z proponowanych wzorów P.43

Projekt P.43 miał na celu stworzenie nowego czołgu ciężkiego dla Armii Włoskiej, który byłby w stanie zdominować pole walki w starciu przeciwko czołgom aliantów. Projekt charakteryzował się przestarzałym zawieszeniem wyciągniętym wprost z P26/40 i zmodyfikowanym nadwoziem. P.43 ter to najprawdopodobniej czołg inspirowany jedną z iteracji projektu P.43 – drugiego wariantu P.43 bis – który zakładał 100-milimetrową płytę pancerza, takie samo, nieco dłuższe lub 105-milimetrowe działo znane z artylerii samobieżnej, a także silnik zerżnięty ze wczesnego modelu radzieckiego T-34. Czołg nie był jednak nigdy skonstruowany, ponieważ zawieszenie broni przez Włochy spowodowało zatrzymanie wszelkich prac w zakresie przemysłu zbrojeniowego. P.43 byłby czołgiem, który pozwoliłby Włochom stawić większy opór, gdyby jego projekt został ukończony kilka lat wcześniej.

P.43 ter – P.43 ter

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
Kadłubem możemy czasami odbić jakiś pocisk, ale P.43 ma naprawdę słabą wieżę, jedyną nadzieją jest rykoszet

P.43 ter jest rzecz jasna kontynuacją poprzedniej maszyny, gdzie w zasadzie każdy element został skopiowany z poprzednika, a jedynie zmieniono grubość przedniej płyty pancerza i przeprojektowano tył czołgu. Poza tym mamy do czynienia z dokładnie tym samym, czołgiem, który jest szybszy o 5 km/h, który nieco gorzej zachowuje się w terenie, ale którego przedni pancerz i liczba punktów wytrzymałości są lepsze. Nawet działo zachowuje się dokładnie tak samo. Wypada w tym czołgu zachowywać się dokładnie tak samo, więc próbować podchodzić jak najbliżej przeciwnika, kompensując niską celność 90-milimetrowego działa, jednak nie na tyle blisko, żeby móc oberwać po tyłku. 100 milimetrów przedniej płyty przy jej pochyleniu oznacza około 175 milimetrów pancerza efektywnego. Ta wartość ustępuje tylko elementom pancerza A-44, w którym czoło kierowcy jest chronione 210 milimetrami pancerza. Jest to wartość wysoka, ale nadal bardziej musimy się obawiać o wieżyczkę, której płaski front jest chroniony przez jedynie 100 do 80 milimetrów pancerza.

P.43 ter – P.43 ter Prima Variante

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
Czołg pozwala dominować czołgi średnie i ciężkie niższych poziomów ze względu na przyzwoitą penetrację, wysokie obrażenia i dobrą mobilność

P.43 ter Prima Variante to znowu to, nad czym ubolewam, czyli zwiększenie mocy silników i usprawnienie gąsienic, co w grze przekłada się na lepsze właściwości trakcyjne. Szybciej wjedziemy pod górkę i szybciej obrócimy czołg w kryzysowej sytuacji, ale nigdy nie uważałem, że prędkość obrotu zwiększona o kilka stopni na sekundę uratuje kogokolwiek przed nieuchronną śmiercią. Zmiana radia też nie jest najważniejszym elementem w grze, ponieważ rzadko, naprawdę rzadko, zdarza się, że jesteśmy ciekawi co się dzieje na drugiej flance i okazuje się, że nie widzimy czołgów na mapie. Radio ma jedynie znaczenie, gdy chcemy skoordynować nasze działania z artylerią, jednak jak często czołg średni będzie dedykowanym spotterem dla działa samobieżnego tulącego się do granicy mapy w najdalszym jej zakątku? Niezbyt często.

P.43 ter – P.43 ter V. S.

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
Zwiększanie mocy silnika wiąże się w grze z większą zrywnością, lepszą zwrotnością rzeczywistą i szybszą wspinaczką pod górkę, co nie ma znaczenia dla czołgu średniego

Poprzedni silnik, który musieliśmy zbadać i zamontować w czołgu to była wspominana wcześniej włoska wersja radzieckiego silnika V-2-34. Nie poszalejemy z nim jednak długo, ponieważ już na kolejnym poziomie mamy możliwość użycia silnika SPA 344, który jest o 180 KM mocniejszy i tutaj następuje poważna zmiana w kwestii właściwości jezdnych czołgu. Moc zwiększa się do 700 KM, a stosunek mocy do masy wzrasta z 15,26 na 19,50, oznacza to, że czołg będzie naprawdę żwawo się wspinał, ale niestety będziemy musieli poczekać na wypłaszczenie, bo lufa może obniżyć się tylko o 7 stopni w dół. Umocować ją jednak możemy w nowej wieżyczce, która 20 metrów zwiększy nasz zasięg widzenia, o 2 stopni przyspieszy obrót wieżą, a także nieco poprawi jej opancerzenie. Kształt wieży zostaje jednak taki sam, więc zmiana to kwestia nieznacznego ukrycie kopuły dowódcy oraz wzmocnienie frontu wieżyczki z 80 na 100 milimetrów i zwiększenie grubości jarzma działa ze 100 milimetrów na 120. Nie ma to jednak zbyt dużego znaczenia przy pionowym pancerzu.

P.43 ter – P.43 ter Seconda Variante

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
Nowe działo pozwala naprawdę przyjemnie zdobyć 100 tysięcy doświadczenia wymaganego do odblokowania P.44 Pantera

Ostatnie ulepszenie ma natomiast duże znaczenie. Działo Cannone da 90/42 o obrażeniach 240/240/320 i penetracji 140/180/45 milimetrów zostaje zastąpione działem Cannone da 90/53. Zwiększenie długości działa niestety nie poprawia celności, ale też nie zmniejsza obniżenia wieży. Co się zmienia to penetracja. Wzrost standardowej penetracji wynosi 25 milimetrów, podczas gdy dla amunicji premium 15. Reszta jest dokładnie taka sama, włączając w to celność, czas celowania i czas przeładowania. Jest to to samo działo, z którym przyjdzie nam zacząć grę w P.44, jednak widać, że na VII poziomie jest ono całkiem przyzwoite. Nie posiada ono dużych obrażeń i nie posiada ono dużej penetracji, jednak wydaje się być złotym środkiem, jeśli chodzi o te dwa parametry. Oznacza to niestety, że trudno będzie nam się przebić nawet przez słabe punkty części czołgów na IX poziomie, jednak będziemy przerażającą opozycją dla czołgów nawet VIII poziomu, głównie z uwagi na zadawane obrażenia i najgrubszy frontalny pancerz w drzewku technologicznym Włoch.

Podsumowanie

P.43 ter, World of Tanks, Xbox One
P.43 ter to dobry czołg, w którym czuć, że wywieramy wpływ na przebieg rozgrywki

P.43 ter to naprawdę ciekawa maszyna, jednak będzie zapewne szybko porzucona na rzecz jednego z najlepszych darmowych (nie-premium) czołgów dostępnych w World of Tanks, który jesteśmy w stanie dostać w grze – P.44 Pantera. P.43 ter ma jednak pewne zalety, takie jak lepsza przeżywalność mimo mniejszej ilości punktów wytrzymałości. Efektywny pancerz lepszy o 50 milimetrów pozwala na znacznie większe ryzyko niż w przypadku Pantery, ale dość niska szybkostrzelność nie pozwala szarżować. Jednak grając P.44 mamy świadomość tego, że zanim przeciwnik przeładuje mamy możliwość zadania mu około 750 punktów obrażeń i oddalenia się przyjmując na pancerz, przy odrobinie szczęścia, tylko jeden strzał. Z drugiej strony w P.43 mamy szansę go odbić, więc wybór zależy od naszych preferencji.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.