Recenzja Sprzęt Technologia

Mysz Microsoft Bluetooth Designer

Microsoft Bluetooth Designer Mouse recenzja review

Po przygodach z myszką od Esperanzy przyszedł czas zmiany w życiu. Odchodzi kupowanie tanich rzeczy, które mogą nie działać ze względu na użytą technologię. Po myszce za 20 złotych nadszedł czas na zainteresowanie się dobrą myszką używającą technologii Bluetooth.

Mysz Microsoft Bluetooth Designer  Bluetooth Desktop
Mysz jest często sprzedawana w zestawie z klawiaturą pod nazwą „Bluetooth Designer Desktop”

Bluetooth jest istotną technologią dla osób, które używają ultrabooków. Śmiesznie oglądało mi się jednego z moich profesorów, który przyszedł na wykład z MacBookiem, z którego wystawała wielka przejściówka, żeby mógł podłączyć wszystko, czego potrzebował, w tym myszkę. Bluetooth ma potencjał, który chciałem wykorzystać, więc wybór padł na myszkę Bluetooth, jednak nie widziałem dobrych ofert poza tanimi myszkami, których tym razem unikałem. Pewnego dnia podczas obowiązkowej wizyty w MediaMarkcie zauważyłem, że na wystawie Microsoftu pojawiły się myszki, w tym trzy, które mnie zainteresowały. Arc, Designer Bluetooth i Natural. Od tego czasu sporo się zmieniło, bo Microsoft nie sprzedaje już Natural, a seria Designer Bluetooth została zastąpiona przez Modern, ale nie zmienia to faktu, że MediaMarkt chciał się pozbyć myszek, które producent wycofywał ze sprzedaży. Z ochotą chwyciłem więc myszkę za stówkę i pobiegłem do mieszkania pełen nadziei i ochoty na spróbowanie kiedyś o co chodzi z tym ergo. Ale to kiedy indziej.

Mysz Microsoft Bluetooth Designer
Myszka ma bardzo niski profil, a przez myszy dotykają tylko palce

Microsoft Bluetooth Designer Mouse to rzecz jasna mysz, która wykorzystuje Bluetooth 4.0 w celu komunikacji z wybranym urządzeniem. Jest to rzecz jasna Bluetooth Smart (także jako Low Energy), co eliminuje jeden poważny problem. Bałem się, że baterie, które wykorzystuje myszka, będą trwać dość krótko, jednak użyty Bluetooth Smart wykorzystuje tak mało energii, że myszka działa do pół roku na zestawie baterii AAA. Niestety z implementacją Bluetooth sprawy nie są zbyt oczywiste, bo specyfikacja techniczna w większości zależy od rodzaju implementacji. Tym niemniej myszka sprawuje się dobrze, jeśli chodzi o czas działania, a po kilku miesiącach nie musiałem nawet wymieniać baterii, które Microsoft dołączył w zestawie (Duracell OEM). Dodatkowo myszka wykorzystuję technologię BlueTrack, która ma zwiększyć precyzję śledzenia myszki na większości powierzchni, ale wiecie co jest w niej najlepszego? Niebieska dioda! O tak! Poza brakiem klucza sprzętowego USB i kabelka, kolejną rzeczą, która doje znać o tym, że wykorzystujemy Bluetooth jest niebieskie dioda u dołu myszki. Nie nudny czerwony, niebieski!

Mysz Microsoft Bluetooth Designer
Technologia BlueTrack wykorzystuje niebieskie światło, więc nie jest to ani myszka optyczna, ani laserowa

Może moje podniecenie jednym światełkiem jest przesadą, ale design myszki jest dość ważny. Całość została zaprojektowana może nie zbyt ergonomicznie, ale dość ładnie, czysto. Myszka ma sporo ostrych krawędzi i jej niski profil nie będzie pasował osobom, które lubią umieścić całą dłoń na urządzeniu, ale ma on swoje plusy w sferze użyteczności. Przede wszystkim jest symetryczność myszki. Nie jest ona dopasowana do dłoni, jednak z tego powodu jest idealna zarówno dla osób prawo- i leworęcznych. Dodatkowo wspomniany niski profil sprawia, że myszka idealnie pasuje do wąskich kieszonek torb na laptopy, czy plecaków. Wydaje mi się, że Microsoft myślał o plecaku, który kupiłem od Xiaomi, gdy projektował tę myszkę, ponieważ idealnie pasuje do jednej z małych kieszonek. Dodatkowo dzięki BlueTrack myszka lubi się z podkładkami, co jak się okazuje nie jest takim pewniakiem w przypadku myszek bezprzewodowych. Okazało się bowiem, że moja tania (i całkiem adekwatna) podkładka materiałowa za 3,50 zł nie lubi się ani z moim starym Logitechem M180, ani żadnym z nowszych, które testowałem.

Mysz Microsoft Bluetooth Designer
Cała myszka jest matowa, a logo Microsoftu jest tylko w jednym miejscu, ledwo widoczne, bardzo ładny design, ale lepiej wygląda na żywo niż na zdjęciach

Microsoft Bluetooth Designer to naprawdę dobra propozycja. Za około 100 złotych oferuje niesamowicie dobre wykonanie, wysoką użyteczność i długi czas pracy. Dodatkowo myszka posiada droższe odpowiedniki, które zapewniają jeszcze dłuższy czas pracy baterii, czy możliwość natywnego używania jednej myszki dla wielu komputerów z Windowsem. Jeśli chodzi o stosunek cena/jakość, jest to moim zdaniem najlepszy produkty dostępny na rynku. Jeśli jednak chcemy nieco więcej, to wypada się zainteresować serią Logitechu z najwyższej półki, bo są oni najlepszymi producentami myszek bezprzewodowych, jednak cena za ich lepszą, ale wciąż podstawową, myszkę to już grubo ponad 150 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.