Gra World of Tanks

Matilda II – World of Tanks

Matilda II – World of Tanks

Matilda II to czołg wyjątkowy. Mocno opancerzony, ale z działem, które dużej krzywdy nikomu nie zrobi. Jeśli jednak czołgista obierze cel, to będzie mógł wypluwać niewielkie 40-milimetrowe pociski przeciwpancerne w zawrotnym tempie. Jedynie najciężej opancerzone czołgi będą w stanie oprzeć się pociskom tej broni. Matilda II jest prawdziwą ciekawostką w brytyjskim drzewku i prekursorem czołgów ciężkich.

Matilda II – World of Tanks
Matilda II w służbie sił ANZAC, konkretniej Australijczyków

Historycznie prace nad czołgiem Matilda II (Infantry Tank Mk.II) rozpoczęły się w 1938 roku, niespełna dwa lata po wprowadzeniu do służby czołgów Matilda I (Infantry Tank Mk.I). Matilda I była wynikiem projektowania czołgu podczas kryzysu finansowego i był to czołg dobrze opancerzony, choć uzbrojony tylko w karabin maszynowy. Matilda II była czołgiem jeszcze lepiej opancerzonym i uzbrojonym w działo 2-funtowe. Pancerz pozwalał odbić wszystkie używane przez Niemców polowe armaty przeciwpancerne (PaK 36, 41, 97/38), ale jedyną ochroną przez Matildą II były działa przeciwlotnicze FlaK 8,8. Krążą historie, że Matildy II rozjeżdżały baterie przeciwpancerne pod Arras w 1940 roku, potwierdzone zresztą. Po ponownym włączeniu się do walki Matildy toczyły walkę głównie w Afryce, pokonując kilometry w pustynnych natarciach. Pozostaje jeszcze kwestia prędkości. Matilda II jechała 26 km/h (14 km/h po bezdrożach), ponieważ była czołgiem wsparcia piechoty. Tak samo jak Churchill. Zamysł był taki, że czołg nie powinien jechać o wiele szybciej niż może poruszać się kolumna piechoty. Szybsze czołgi wykorzystywane do walki w głębi obrony przeciwnika po dokonaniu przełamania były nazywane „cruiser” (np. Crusader, Covenanter, Cromwell).

Matilda II – World of Tanks
Pocisk haubicy Matildy II jest tak wolny, że bez problemu dogania go smuga, a to jest wyczyn!

Matilda II jest najwolniejszym czołgiem średnim swojego poziomu. Nie dziwi to zważywszy na słowa w akapicie wyżej, czołg nigdy nie miał być szybki. Tragiczne właściwości jezdne kompensuje jednak niemalże każdy inny aspekt czołgu. Jednym z najważniejszych jest uzbrojenie i opancerzenie, a w tych kwestiach Matilda jest znakomitym czołgiem. W skład uzbrojenia czołgu wchodzą dwa główne działa – 3-calowa haubica i 2-funtowe działo przeciwpancerne. O ile haubica jest po prostu śmieszna, działo 2-funtowe jest zabójcze. Ale dlaczego śmieszna? Przecież haubice są zazwyczaj zbyt potężne jak na swój poziom! KV-2, Hetzer! W tym wypadku mamy jednak do czynienia z haubicą (HE/HEAT), która ma tak niską penetrację (38/100), że ledwo przebije najlżejsze czołgi tego poziomu. Ale nawet jeśli im zagraża, to zazwyczaj mogą… Zrobić unik. Pociski haubicy mają zawrotną prędkość 182 metrów na sekundę. Jest to wystarczająco, żeby pocisk leciał do pobliskiego celu, ten go zauważył i faktycznie odjechał. Kilkukrotnie zdarzyło mi się to podczas jednej z walk. Chaffee ładował we mnie kolejne pociski, unikając przy okazji moich zawsze jadąc nieco w lewo lub prawo. Byłoby to śmieszne, gdyby skutkiem tego starcia nie był mój wrak.

Matilda II – World of Tanks
Wieża Matildy II jest tak wysoka, że znacznie wystaje ponad szczyt podczas walki pod górkę

2-funtowa armata to jednak zupełnie co innego. Obrażenia, niezależnie od używanego rodzaju pocisku (AP/APCR), wynoszą 55. Jest to całkiem niewiele, ale penetracja jest przerażająca, bo wynosi aż 121/145. Taka penetracja pozwala bez problemu walczyć z czołgami VI, jednak trzeba uważać, żeby nas nie zauważyli. Zadawane 55 punktów obrażeń sprawi, będziemy musieli trochę dzióbać cięższe czołgi, bo też na pewno nie każdy pocisk wystrzelony w ich kierunku przejdzie. Tym niemniej możemy bez problemu strzelać w dowolne miejsca czołgów swojego i niższego poziomu, a tylko cud sprawi, że nie ucierpią. Przeciwko czołgom wyższych poziomów warto zapoznać się z ich słabymi punktami, bo nawet takie molochy jak Churchille, czy O-I Experimental , mają ten kawałek słabszego pancerza. Należy też zauważyć, że zawrotna prędkość pocisków klasyfikuje Matildę jako czołg w pierwszej 50 maszyn w tej kategorii, a otoczona jest tylko i wyłącznie przez czołgi wyższych poziomów i strzelające amunicją premium. W praktyce pozwala to trafić w pędzący czołg celując odrobinę przed nim, bo często zdarza się, że gdy strzelimy w front rozpędzonego czołgu, trafimy mu w silnik. No i szybkostrzelność. W odpowiednich warunkach wynosi ponad 30 strzałów na minutę!

Matilda II – World of Tanks
Para Matild jest nie do pokonania podczas walki na swoim poziomie

Matilda II ma też bardzo dobry pancerz. 75 od frontu, 70 po bokach, 55 od tyłu i wieżyczka posiadająca 75 milimetrów pancerza z każdej strony sprawia, że bez używania amunicji premium niewiele czołgów przebije się przez front i boki tego czołgu. Jedynym zagrożeniem będą dla nas niszczyciele czołgów, ale z nimi sobie szybko poradzimy. Te wymiary dają w sumie około 80-100 milimetrów efektywnego pancerza od frontu, podczas gdy wartość nie zmienia się znacznie po bokach i na wieżyczce z uwagi na ich geometrię. Tył zyskuje natomiast około 7 milimetrów pancerza efektywnego w porównaniu z płytą. Od tyłu najlepiej strzelać jednak w bak. Co prawda on sam w sobie hitboxem nie jest, ale zaraz za nim jest płyta nieźle nachylonego 20-milimetrowego pancerza. Nachylenie nie będzie problemem, jeśli celując w Matildę widzimy resztę górnego pancerza kadłuba. Wiadomo wtedy, że kąt natarcia pocisku na 20 milimetrów nie jest wystarczający, żeby spowodować rykoszet. Matilda II nie ma żadnych słabych punktów pancerza, bo nawet cieńsze płyty są dobrze pochylone. Należy też unikać strzelania w dolną płytę, ponieważ jest ona podzielona na 3 części, ale tylko za środkową coś jest. Strzelając więc z prawej strony należy pamiętać, że strzał w wystawioną naszą lewą stronę czołgu nic nie da.

Matilda II – World of Tanks
Czołg wygląda niesamowicie majestatycznie podczas strzelania w ruchu, nieważne że w nic nie trafi

Matilda deklasuje wszystkie czołgi swojego poziomu, jednak nie jest czołgiem idealnym. Niska prędkość i zwrotność czołgu powoduje, że w konfrontacji musimy raczej liczyć na błędy przeciwnika, niż na nasze umiejętności. Prawie każdy czołg będzie w stanie robić kółka wokół Matildy, więc podstawą jest zachowanie odległości i uważna obserwacja szybszych przeciwników. Niedawno grając nieco Stuartem M5A1 zdarzyło mi się zniszczyć kilka Matild strzelając im w tył i robiąc wokół nich kółka. Nie należy więc przeceniać czołgu, bo frontalny atak na szpicy jest możliwy, ale musimy zawsze mieć jakieś wsparcie broniące naszej flanki. I to co, że czołg nie ma najwyższego DPM, czy obrażeń. Spokojnie nadrabia to penetracją i szybkością strzałów, a żaden czołg na tym poziomie nie ma ponad 1500 punktów wytrzymałości. Matilda II? Idealne preludium do linii Churchilla, czołga, którym gra się bardzo podobnie, ale na kilku poziomach wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.